WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Системи “банк-клієнт” - Реферат

Системи “банк-клієнт” - Реферат

витратні операції - робота з "дрібними" клієнтами щодо касового готівкового та чековогообслуговування. Тому зрозуміло, чому першою сферою використання засобів автоматизації та комп'ютерних систем стали саме ці банківські операції і, зокрема, системи "банк-клієнт".
При реалізації систем банк-клієнт враховується: порядок ведення банківського контролю, бухгалтерської звітності, документообігу, операційної роботи, який визначається інструкціями Національного банку України та конкретним комерційним банком.
Система "банк-клієнт" передбачає виконання таких операцій:
· підготовка платіжних документів;
· передача платіжних документів до банку;
· отримання виписок про рух коштів на рахунку клієнта протягом заданого періоду;
· отримання довідок, зокрема щодо курсів валют.
Системи банк-клієнт в основному будуються на принципі обміну файлами між клієнтом та банківською системою модемами по комутованій телефонній лінії з урахуванням відповідних заходів безпеки інформації.
Наприклад, типовий комплекс банк-клієнт передає клієнту такі файли:
· інформація про рахунки;
· курси валют;
· виписки;
· квитанції на файли проплат;
· виписки по картотеці 2;
· довідник банків.
· відмови та дебетові запити;
Клієнт передає до банку лише платежі. Враховуючи сучасне законодавство України з питань обміну електронними документами, обмежитися лише передачею електронних платежів ще не можна. Тому протягом деякого часу клієнтам потрібно доставляти до банку паперові платежі.
Типове представлення інформації - DBF-файли або DTF-файли (тексти з роздільниками), що дозволяє імпортувати ці дані до бухгалтерських систем.
Якщо реалізувати обмін файлами по телекомунікації сьогодні вже технічно та програмно досить просто, то реалізація належних заходів щодо захисту інформації може займати основну увагу відповідних фахівців з боку банку та клієнтів. Типовий набір обов'язкових дій включає:
· використання електронного підпису при передачі клієнтом платежів;
· реєстрацію всіх дій оператора клієнтської системи.
До переліку найбільш важливих заходів щодо захисту та надійності систем належать:
· реалізація завантаження програми "банк-клієнт" без переривань (наприклад, із мережевого диску в режимі доступу "лише зчитування");
· використання в якості робочих місць бездискових станцій;
· використання декількох рівнів адміністраторів так, щоб лише один адміністратор не міг задавати всі повноваження;
· можливість задавати набір дій для кожного робочого місця (оператора);
· обов'язкове ведення системного журналу з відображенням у ньому всіх подій;
· різні рівні роботи з програмою "банк-клієнт" повинні мати власні паролі, окрім загальномережевих:
- BІOS при завантаженні/ перевантаженні комп'ютера;
- для роботи в мережі;
- для виходу з програми, захисту екрана (screensaver).
Журнал дій у системі передбачає реєстрацію таких подій та їх атрибутів:
1) дата, час події (початок та завершення):
2) ім'я оператора;
3) координати робочого місця в системі (при роботі в мережі);
4) назва програми виконання дії;
5) образ трансакції та код завершення дії.
Враховуючи, що більшість сучасних програм роботи з базами даних базується на принципі реалізації SQL-процесора, тобто практично всі операції на внутрішньому рівні представляються SQL-процедурами, то і в системному журналі трансакції з базою також описуються як відповідний SQL-запит. При веденні журналів з відображенням всіх змін до останнього заносяться образи нових записів у таблиці, записів, що видаляються, а при зміні даних - їх попередній і новий вигляд.
5. Банкомати
Використання банкоматів Automatіc Teller Machіne (ATM) стало першою спробою банків надати клієнту можливість роботи із своїм рахунком у будь-який зручний для нього час і практично з будь-якого місця. Зараз активно розвиваються системи "банк-клієнт", але для приватних осіб банкомати ще довго будуть основним засобом дистанційного доступу до банку.
Використання банкоматів вимагає великих інвестицій, тому їх впроваджують лише великі банки. Показником для оцінки їх ефективності можна вважати кількість пластикових карток, що використовуються на один банкомат. Для найбільш популярних мереж банкоматів у Англії, США цей показник складає 2-4 тис. карток/банкомат. При цьому кожний банкомат використовується 1000 разів на тиждень, або близько 150 разів у день. У більшості випадків (67 %) банкомати доступні з вулиці, а в 24 % випадків встановлюються безпосередньо у приміщеннях банків.
Мета використання пластикових карток цілком очевидна - максимально зменшити обіг і, відповідно, всі операції щодо обслуговування готівкових грошей (прийом, зберігання, видача, інкасація тощо). Навіть робота з чековими книжками потребує досить багато "ручних" операцій.
Режими роботи банкоматів. Банкомат, або автомат-касир, виконує видачу та розмін готівкових коштів (без обов'язкового розміщення у приміщенні банку) і складається з:
· сканеру інформації пластикових, магнітних чи електронних карток (чіп-карток) клієнта;
· функціональної клавіатури для задання операцій;
· електронного табло чи дисплею для інформаційних повідомлень клієнта;
· принтеру для видачі квитанції з підтвердженням проведеної операції;
· пристрою видачі (а можливо, і прийому) готівки.
Якщо банкомат виконує операцію прийому та розміну грошей, потрібний пристрій для прийому готівки та перевірки її на достовірність. Банкомати видачі/розміну готівки працюють, як правило, з національною валютою держави їх розміщення, хоча картка може належати банку зовсім іншої держави.
Операції банкоматом виконуються таким чином: вставляється пластикова картка клієнта, далі ним набирається ідентифікаційний код (PІN-код) і, коли ці дії приймаються, проводиться операція з грошима.
Типових операцій три:
1) видача готівки (з поточного, термінового чи рахунка кредитної картки);
2) прийом та зарахування готівки (на поточні, термінові рахунки);
3) платіжні операції (перерахування з власного рахунка на інший).
Зрозуміло, що можна перевірити стан особистого рахунку.
Розглянемо моделі банкоматів на прикладі конфігурацій банкоматів фірми DEC (табл. 7.1).
Види та системи карток. Картки поділяються на кредитні та дебетні. Останні є безпосереднім представником активів клієнта банку, тому можна знімати та накопичувати кошти. Кожна операція з кредитною карткою (власне операція кредитування) збільшує борг клієнта перед банком чи торговою системою, який необхідно погасити з відповідними відсотками.
Пластикові картки випускаються (емітуються):
· окремими банками, великими торговельними фірмами - фірмові картки (локальні системи карток, Local);
· національні системи обігу карток (Domestіc);
· міжнародні системи (Іnternatіonal).
Випуск фірмових карток і

 
 

Цікаве

Загрузка...