WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Теорія і практика регулювання валютного курсу на Україні - Реферат

Теорія і практика регулювання валютного курсу на Україні - Реферат

до будь-яких змін у попиті і пропозиції на валюту. Так, коли на європейському ринку виникла тенденція до зростання курсу евро, населення України, яке левову частку своїх грошей все ще зберігає поза банківською системою, почало продавати долари та купувати євро. Попит на евро зріс, і цим скористалися банки, щоденно підвищуючи його курс в обмінних пунктах. Майже за тиждень курс евро зрівнявся з курсом долара, але така ситуація тривала недовго: що б там не було, а економіка США - одна із найпотужніших у світі. До речі, аналітики тоді прогнозували, що питома вага долара в обсягах торгівлі на українському міжбанківському ринку зменшуватиметься, а евро - зростатиме, що майбутнє - за евро, тож необхідно відповідно змінювати структуру валютних резервів НБУ. Але із часом подібні розмови стихли, оскільки не мали під собою реального підґрунтя. За експорт традиційно розраховуються в доларах; за обсягом торгівлі на міжбанківському ринку перше місце посідає долар, потому - російський рубль і лише за ним - евро.
Після нормалізації ситуації з доларом попит на нього в Україні знову зріс, і це значною мірою зумовлено тим, що сьогодні в банках кредити вигідніше брати в іноземній валюті, ніж у національній. Ставка за кредитами в іноземній валюті залежно від їх ризиковості коливається у межах 12- 16%. Незважаючи на те, що гривні в обігу достатньо і банки мають надлишкову ліквідність, кредити в національній валюті все ще дорогі: середня ставка - близько 24.5% (22- 28%), тоді як облікова ставка НБУ дорівнює 8%, а ставка рефінансування для комерційних банків за короткостроковими кредитами - 9%. Стабільність гривні, що, як уже говорилося, утримується впродовж двох останніх років, поряд з іншими факторами сприяє розвитку економіки і спричиняє низку позитивних тенденцій. Насамперед стала передбачуваною динаміка валютного курсу. Це дає змогу експортерам та іноземним інвесторам прогнозувати свої прибутки, що дуже важливо для вітчизняного бізнесу. Темпи доларизації економіки хоча й повільно, але знижуються. Суттєво зростають обсяги валютного ринку - не лише за рахунок збільшення експорту, а й тому, щоекспортери продають на ринку близько 80% валютної виручки. Це свідчить про підвищення довіри до національної валюти.
Висновок
В результаті проведеного аналізу автором були зроблені деякі висновки.
1. Валютно-курсова політика центрального банку держави є складовою частиною його грошово-кредитної політики, а отже, і загальної державної макроекономічної політики. Напрям зміни валютного курсу національної грошової одиниці впливає на результати економічної діяльності та виконання боргових зобов'язань. Так, девальвація національної грошової одиниці є сприятливою для діяльності експортерів і розрахунків по внутрішніх боргах. В той же час ревальвація сприяє діяльності імпортерів і здійсненню розрахунків по зовнішніх боргах.
2. Завданням валютно-курсової політики держави є забезпечення стабільної зовнішньої купівельної спроможності національних грошей. Це виражається в підтримці стабільного валютного курсу національної грошової одиниці держави.
3. Основою стабільності національної грошової одиниці є забезпечення на валютних ринках відповідності між пропозицією та попитом на валюту. З цією метою центральний банк може викуповувати надлишкову (відносно попиту) пропозицію валюти для поповнення своїх валютних резервів і за їх рахунок задовольняти недостатню пропозицію валюти. Стабільність багатьох національних валют значною мірою поясняються наявністю у центрального банку держави великих валютних резервів. Для підтримки стабільності національної грошової одиниці використовуються також монетарні інструменти центрального банку, операції на відкритому ринку, методи валютного контролю та валютного регулювання. Отже, проведення валютно-курсової політики має такі складові, як:
- режим курсоутворення;
- підтримка валютних резервів центрального банку на рівні, необхідному для забезпечення стабільності національної валюти;
- зміна ставки рефінансування та норм обов'язкового резервування коштів, залучених банківською системою, проведення центральним банком депозитних операцій та випуск ним власних цінних паперів;
- здійснення заходів валютного регулювання і валютного контролю;
- операції на відкритому ринку.
4. Нацбанк України застосовує режим плаваючого валютного курсу гривні. Присутність Нацбанку на валютному ринку спрямована на згладжування амплітуди різких курсових коливань, а також на захист національної валюти від масованих спекулятивних атак. Оскільки для підтримки стабільності національної валюти України використовуються валютні інтервенції та інструменти грошово-кредитної політики в поєднанні з методами валютного регулювання і валютного контролю та операціями на відкритих ринках, слід вважати, що валютно-курсова політика Нацбанку проводиться в режимі регульованого плаваючого валютного курсу.
5. Останнім часом суттєво зростають обсяги валютного ринку - не лише за рахунок збільшення експорту, а й тому, що експортери продають на ринку близько 80% валютної виручки. Це свідчить про підвищення довіри до національної валюти.
Література
1. Закон України "Про Національний банк України"( Відомості Верховної Ради (ВВР), 1999, № 29, ст.238 )
2. Закон України N 185/94-ВР від 23.09.94 р. "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті";
3. Декрет Кабінету Міністрів України N 15-93 від 19.02.93 р. "Про систему валютного регулювання і валютного контролю";
4. Банківська справа. Навчальний посібник.// За ред. проф. Р.І.Тиркала. - Тернопіль:Карт-бланш, 2001 р.
5. Валютне регулювання. В.Ющенко, В.Міщенко. К.:"Знання",1999р.
6. Вісник НБУ №5, №6, №8, №10 2002 року
7. Міжнародні валютно-кредитні відносини / А.С. Філі-пенко, B.I. Мазуренко, В.Д. Сікора та ін.; За ред. А.С. Філіпен-ка. - К.: Либідь, 1997.
8. Основні засади грошово-кредитної політики на 2003 рік. Офіційний сайт НБУ - bank.gov.ua/zasadi2003.shtml
9. Основні тенденції розвитку банківської системи України за 9 місяців 2002 року. // Вісник НБУ №11,2002
10. Сучасний стан законодавчого забезпечення та регулювання фінансового сектору: Сильні та слабкі сторони .// Експертна група Центру з питань економічного законодавства. К:2001

 
 

Цікаве

Загрузка...