WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Теорія і практика регулювання валютного курсу на Україні - Реферат

Теорія і практика регулювання валютного курсу на Україні - Реферат

(-) 8.4 14.3 3.5 -3.3
Темпи девальвації, ревальвації (-) номінального курсу гривні 24.52 4.26 -1.49 0.57
Із заяви директора департаменту валютного регулювання НБУ С.О.Яременка на прес-конференції 16 січня 2002 р. (за інформацією агентст-ва Ройтерс від 16 січня).
Така тенденція на користь українським експортерам, оскільки надає їм певні переваги у зовнішній торгівлі. Крім того, різниця у темпах інфляції з країнами СНД (партнерами у зовнішньоекономічній діяльності) підвищує конкурентоспроможність вітчизняних експортних товарів.
Незважаючи на це, експортери все ж не задоволені курсовою політикою НБУ і час від часу висловлюють побажання девальвувати гривню вищими темпами, щоб підвищити ефективність експорту. Аби припинити ці дискусії, Мінекономіки проаналізувало ситуацію в експортних галузях і дійшло висновку, що ревальвація національної валюти у списку чинників зниження ефективності експорту стоїть на п'ятому місці. Однією з головних причин, на жаль, є незадовільний менеджмент. Із проведених обстежень, скажімо, в металургії, випливає, що близько 70% експортних втрат зумовлено саме неякісним менеджментом, тоді як лише 5% -ревальвацією.
Поведінка НБУ на валютному ринку свідчить, що Україна дотри-мується політики підтримки реального курсу гривні, яка ефективно стимулює експортоорієнтоване економічне зростання. Результатом реалізації такої політики є інтервенціїНаціонального банку на ринку з метою утримати курс гривні від надмірного зростання і позитивне сальдо торговельного балансу України, яке постійно збільшується. На жаль, цього року воно стало зменшуватися: за даними Держкомстату, позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами з усіма країнами світу в січні - червні 2002 р. скоротилося із 593.4 млн. доларів (за аналогічний період минулого року) до 480.8 млн. доларів.
Скорочення сальдо торговельного балансу не пов'язане з курсовою політикою НБУ, а зумовлене несприятливою зовнішньою кон'юнктурою та обмеженнями щодо торгівлі українськими товарами. У першому півріччі 2002 р. обсяг експорту порівняно з аналогічним періодом минулого року збільшився на 1.5%, тоді як обсяг імпорту - на 3.1%. Аналітики не прогнозують суттєвого погіршення ситуації в експортній діяльності України та на валютному ринку. Поточного року передбачається вивезти за кордон близько семи мільйонів тонн зерна, що підтримає позитивне сальдо балансу і забезпечить надходження валюти на внутрішній ринок. Сальдо інтервенцій НБУ на міжбанківському валютному ринку показане на рис 4.1.
Рис.4.1.Сальдо інтервенцій НБУ на міжбанківському валютному ринку
Одним із негативних наслідків інтервенцій вважають можливе зро-стання інфляції. Справді, НБУ, постійно купуючи валюту на ринку, вводить в обіг додаткову кількість грошей, яка за певних обставин може негативно вплинути на економіку. Аналітики та експерти постійно наголошують на небезпеці таких дій і можливості сплеску інфляції, оскільки збільшення обсягу грошей в обігу відбувається багатьма каналами. Одним із них є валютний ринок, на якому, за інформацією Національного банку, він викупив понад 1.089 млрд, доларів, випустивши в обіг майже 6 млрд. гривень. Крім того, обсяг грошової маси збільшується внаслідок скорочення нормативів обов'язкових резервів комерційних банків, які в поточному році знижувалися тричі (нині їх середній рівень становить 9%). Відтак за сім місяців грошова маса (МЗ) зросла на 18.5%, а грошова база - на 22.5%.
Збільшення обсягу грошей в обігу відбувається також через механізм рефінансування комерційних банків із боку НБУ. Банки отримують кредити під заставу державних цінних паперів та авальованих векселів. І хоча цей механізм не є прямою емісією НБУ (оскільки він опосередковується через операції із цінними паперами), все ж чимало експертів вважають його саме таким. Адже банки купують у Мінфіну державні облігації, одержуючи наступного дня від Національного банку рефінансування під ці папери на ту ж суму. Загальна сума рефінансування з початку року, за даними НБУ, становить близько 360 млн. грн., тоді як за весь 2001 р. вона дорівнювала 2.5 млрд. грн.
Утім, прямого зв'язку між валютними інтервенціями та інфляцією може не бути, якщо розширення пропозиції грошей ізолювати від спекулятивних фінансових операцій та створити умови для переливання грошової емісії не на валютний ринок, а в реальний сектор економіки. Фактично це вже зроблено. Обмеживши купівлю-продаж валюти лише торговим балансом і можливістю банків або тільки купувати, або тільки продавати валюту, НБУ практично ліквідував спекулятивні операції банків. Ситуація на валютному ринку ще раз засвідчує: кількість грошей в обігу практично не впливає на курс гривні. Курсові коливання зумовлені здебільшого графіком експортних надходжень. Так, у січні гривня практично завжди девальвує, оскільки контракти на поточний рік тільки укладаються, й існує певна невизначеність у експортній діяльності. В подальшому валютна виручка надходить більш-менш регулярно, тож курсові коливання, скориговані ще й інтервенціями НБУ, незначні. Як правило, влітку через затухання ділової активності курс гривні зростає або залишається стабільним, знову знижуючись наприкінці літа, але неістотно, оскільки чинники, пов'язані з прямою кредитною емісією для підтримки аграрного сектору економіки, вже давно не діють.
Якщо говорити про ситуацію на валютному ринку влітку поточного року, то вона загалом була доволі спокійною, за винятком кінця червня і початку серпня. Червневі події, що спричинилися до падіння курсу долара на світових ринках, на початку серпня позначилися короткочасним дефіцитом валюти на українському ринку, який мав суто психологічний та спекулятивний характер. На безготівковому ринку курс долара майже не знизився, хоча й спостерігалося підвищення пропозиції валюти. Скуповуючи ЇЇ надлишок, Національний банк утримував гривню від зростання. За цей період та за липень НБУ купив понад 466.5 млн. доларів, збільшивши свої резерви до 3.405 млрд, доларів. Банки та їхні клієнти, які інтенсивно продавали валюту в червні та липні, на початку серпня відчули її тимчасовий дефіцит.
Коливання долара позначилися в основному на готівковому ринку продажу валюти. Цей сегмент тісно пов'язаний із тіньовим сектором і менше контролюється Національним банком. Тому він чутливіший

 
 

Цікаве

Загрузка...