WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Теорія і практика регулювання валютного курсу на Україні - Реферат

Теорія і практика регулювання валютного курсу на Україні - Реферат

розрахункові одиниці: СДР (Іран, Бірма, Заїр) та євро.
3. Встановлення і використання офіційного обмінного курсу в Україні
Встановлення і використання офіційного обмінного курсу гривні до іноземних валют здійснюється відповідно до Порядку, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 18 березня 1999 р. №129. Національний банк України встановлює офіційний обмінний курс гривні до іноземних валют, міжнародних рахункових одиниць (СДР, євро тощо), який використовується резидентами України та нерезидентами для всіх видів платіжно-розрахункових операцій в іноземних валютах, у тому числі з бюджетом і митницею, для бухгалтерського обліку цих операцій та при аналізізовнішньоекономічної діяльності.
На відміну від Порядку, що діяв раніше (постанова Правління НБУ від З0 березня 1998 р. №128), з березня 1999 р. офіційний курс гривні до вільно конвертованих валют встановлюється не за результатами торгів на Українській міжбанківській валютній біржі, а на основі курсів, що реально складаються на міжбанківському валютному ринку.
До вільно конвертованих валют, а також до валют країн, які є головними зовнішньоекономічними партнерами України (табл. 14), Національний банк встановлює обмінний курс щодня без зобов'язань здійснювати операції купівлі-продажу валюти за зазначеними курсами.
Офіційний обмінний курс гривні до долара США встановлюється як середньозважений курс між курсами за операціями уповноважених комерційних банків на міжбанківському валютному ринку. Крім того, може враховуватися співвідношення попиту та пропозиції на іноземну валюту на валютному ринку України, стан міжнародних ринків іноземних валют та платіжного балансу країни, зміна обсягу валютних резервів Національного банку України та динаміка основних макроекономічних чинників. Офіційні обмінні курси гривні до інших вільно конвертованих іноземних валют, які широко використовуються для здійснення платежів за міжнародними операціями та продаються на головних валютних ринках світу, розраховуються на підставі встановленого офіційного курсу гривні до долара США та фіксингу Європейського центрального банку і поточних крос-курсів відповідних валют до долара США на міжнародних валютних ринках.
Офіційні обмінні курси гривні до вільно конвертованих валют, які обмежено використовуються для здійснення платежів за міжнародними операціями та не продаються на головних валютних ринках світу, а також до неконвертованих іноземних валют встановлюються через крос-курси, розраховані на підставі офіційного курсу гривні до долара США та курсів національних валют до долара США, встановлених центральними (національними) банками держав СНД та Балтії, а також поточних крос-курсів відповідних валют до долара США на міжнародних валютних ринках, які публікує газета "Financial Times".
Інформація про курси та обсяги валютних операцій відображається за формою №520 "Інформація про курс та обсяги операцій з іноземною валютою", яку уповноважені банки за звітний робочий день надають регіональним управлінням Національного банку до 12 год. 30 хв. наступного робочого дня. Регіональні управління до 14 год. ЗО хв. надають цю інформацію Центральній розрахунковій палаті, яка, в свою чергу, до 15 год. передає її Департаменту валютного регулювання НБУ (постанова Правління Національного банку України від 24 березня 1999 р. №141).
Офіційні обмінні курси гривні до інших іноземних валют Національний банк України встановлює в передостанній робочий день місяця із строком дії цих курсів з першого числа наступного календарного місяця і до його кінця без зобов'язань здійснювати операції купівлі та продажу цих іноземних валют за зазначеними курсами.
Розрахунок офіційних обмінних курсів гривні до іноземних валют, здійснюється Департаментом валютного регулювання та встановлюється за розпорядженням і затверджується керівництвом Національного банку України. Офіційні обмінні курси вступають у дію наступного календарного дня після затвердження.
Повідомлення про офіційні обмінні курси гривні до іноземних валют Національний банк України надсилає провідним засобам масової інформації та обласним управлінням НБУ з подальшим доведенням їх останніми до відома комерційних банків. За встановленими таким чином офіційними курсами на звітні дати оцінюються та обліковуються всі валютні рахунки.
4. Курсова політика в Україні
Основними показниками, які характеризують валютно-курсову політику, є динаміка валютного курсу національної грошової одиниці та стан валютних резервів центрального банку держави. Ці дані, наведені в таблиці 4.1.
З початку 2002 року на валютному ринку У країни спостерігається незначна девальвація номінального курсу гривні: за січень - серпень він знизився на 0.58%. Лиш у червні курс трохи підвищився, що, як завжди, бу-ло пов'язано з початком періоду відпусток та певним зниженням ділової активності.
Таблиця 4.1. Показники валютного курсу української гривні та обсягів валютних резервів НБУ
Показники Од. виміру 1998р. 1999 р. 2000 р. 2001 р.
1 2 3 4 5 6
Офіційний курс гривні (на кінець року) грн/дол.США 1,889 1,899 3,427 5,2163
Рівень девальвації гривні за рік % 5,3 0,5 84,4 52,2
Валютні резерви на кінець року Млн. дол.США 1960 2341,1 685,5 1046,4
Джерело - Вісник НБУ №1,2002.
Зазначу, що зобов'язання НБУ щодо девальвації гривні на 2002 рік ви-конуються, але її темпи помітно відстають від запланованих - замість 5% за рік1 за вісім місяців маємо 0.58%. Оператори валютного ринку прогнозують, що курс гривні не перевищить позначки 5.33-5.38 гривні за долар.
Реальний курс гривні теж поступово знижується. Якщо порівняти ди-наміку темпів інфляції та девальвації гривні за перші сім місяців (див. таб-лицю), то виявиться, що у два попередні роки її реальний курс зростав, оскільки рівень інфляції перевищував рівень зниження (2000 р.) і зростання (2001 р.) номінального курсу гривні. З початку 2002 року в Україні спостерігається дефляція, а курс гривні знижується дуже повільними темпами, відтак у цілому її реальний курс також знижується.
Таблиця 4.2. Динаміка темпів інфляції та девальвації (ревальвації) курсу гривні за сім місяців 1999-2002 р.р.
Відсотки
Показники 1999р. 2000р. 2001 р. 2002 р.
Темпи інфляції, дефляції

 
 

Цікаве

Загрузка...