WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Основні напрями автоматизації банківської діяльності - Реферат

Основні напрями автоматизації банківської діяльності - Реферат


Реферат на тему:
Основні напрями автоматизації банківської діяльності
Початок відкриття ери комп'ютеризації банківської діяльності відноситься до 60-х років, коли на Заході з'явилися перші автоматизовані системи бухгалтерського обліку операцій по клієнтських рахунках та платежів по чеках. У 70-х роках намітився певний прогрес у сфері автоматизації банківської діяльності. Ця технологія була поширена не лише на операції, пов'язані з рахунками, а й на роботу з клієнтами.
Автоматизація банківської діяльності обумовлена такими необхідностями:
" покращення обслуговування клієнтів, надання їм широкого спектра банківських послуг та залучення нових клієнтів;
" зменшення операційних витрат банку та прискорення виконання банківських операцій;
" покращення управління банком та підвищення його конкурентоспроможності;
" розширення банку та збільшення сегмента банківського ринку.
Нині інформаційні технології поширюються на всі аспекти банківського бізнесу, забезпечуючи:
" клірингові операції;
" торговельні та маркетингові операції;
" управління готівковими коштами;
" кредитні і депозитні операції;
" операції з валютою;
" використання електронних грошей і банкоматів;
" банківські операції по телефону і обслуговування вдома;
" використання електронної пошти і канцелярії;
" безпаперовий документообіг всередині банку і при взаємодії центр-філіалу та банк-клієнта;
" фондовий ринок та операції з цінними паперами;
" аналіз інвестицій і фінансового ринку;
" автоматизація розрахунків у торговельних установах з використанням пластикових карток;
" міжнародні міжбанківські телекомунікаційні системи (SWIFT, SHAPS та ін.).
На початку 90-х років виникла і почала інтенсивно розвиватися мережа комерційних банків України. З виникненням великої кількості банківських установ і переходом до ринкових відносин постала проблема використання у їхній діяльності сучасних інформаційних технологій.
Вирішення усіх цих проблем неможливе без використання обчислювальної техніки, засобів зв'язку та сучасних програмних продуктів. Тому на нинішньому етапі немає жодного банку, який не використовував би у своїй діяльності сучасні інформаційні технології.
Автоматизація банківської діяльності в Україні
Cтан автоматизації банківської діяльності в комерційних банках України дуже різний. Це пов'язано з тим, що банківський сектор економіки України - це сектор, який інтенсивно розвивається і постійно удосконалюється. Проводити аналіз та оцінку впровадження передових інформаційних технологій у сфері банківської діяльності необхідно на двох рівнях - на рівні Національного банку України (НБУ) та на рівні комерційних банків.
У 1994 р. НБУ було прийняте стратегічне рішення щодо впровадження системи електронних міжбанківських розрахунків/платежів (СЕП). Ця державна платіжна система об'єднала засобами електронної пошти в єдиний інформаційний простір всі комерційні банки України. СЕП створювалась як багаторівнева безпаперова система "брутто"-розрахунків.
Впровадження СЕП дало змогу відмовитись від використання поштових та телеграфних авізо, значно підвищити швидкість, якість і надійність виконання платежів, забезпечити безпеку та конфіденційність банківської інформації. Архітектура СЕП включає три рівні: комерційні банки (КБ), де функціонують програмно-технічні комплекси АРМ-3; обласний рівень НБУ, куди передаються платіжні повідомлення від КБ, представлений регіональними розрахунковими палатами (РРП) і відповідно комплексом АРМ-2; найвищий рівень - це центральна розрахункова палата (ЦРП) і комплекс АРМ-1, який проводить облік та контроль платежів у масштабі України в цілому. СЕП побудована і функціонує за міжнародними стандартами, виконуючи обробку та передачу повідомлень. Кожний комерційний банк є самостійним учасником СЕП і може вибрати одну з моделей обслуговування кореспондентського рахунку, яких зараз налічується сім. Банки, які мають власні платіжні системи, виходять лише на рівень ЦРП із загальними консолідованими сумами. СЕП дає змогу НБУ щоденно на десяту годину ранку мати актуальний баланс банківської системи України за попередній день. За допомогою СЕП щодня обробляється більш як 300 тис. платіжних документів на суму близько одного мільярда доларів США [26].
Створення і впровадження такої системи дало змогу національній банківській системі України стати однією з досить ефективних і отримати схвальні відгуки спеціалістів. Безумовно, як будь-яка комп'ютерна система, СЕП не є чимось сталим; це - система, яка постійно удосконалюється й розвивається. Зокрема, великих змін та трансформацій СЕП зазнала у зв'язку з переходом на міжнародні стандарти бухгалтерського обліку, який відбувся у січні 1998 р.
В НБУ функціонує електронний депозитарій для управління державними цінними паперами. Створюється проект впровадження національної платіжної системи для автоматизації масових готівкових розрахунків на базі пластикових карток. Деякі великі банки вже мають відповідні засоби й обслуговують міжнародні платіжні системи карток: VISA, Europay/Master Card та ін.
Аналізуючи стан справ на рівні комерційних банків, слід зазначити, що рівень впровадження сучасних інформаційних технологій у комерційних банках України дуже різний. Це пов'язано з надто швидким зростанням кількості банківських установ та різним рівнем їх фінансових можливостей щодо впровадження комп'ютерних технологій. Взагалі банківська система

 
 

Цікаве

Загрузка...