WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Оперативний контроль за операціями з давальницькою сировиною - Реферат

Оперативний контроль за операціями з давальницькою сировиною - Реферат


Реферат на тему:
Оперативний контроль за операціями з давальницькою сировиною
Операції з давальницькою сировиною. З метою проведення оперативного контролю насамперед слід визначитись, що це за операції?
За загальноприйнятим у міжнародній практиці визначенням, наші "операції з давальницькою сировиною" - це операції толлінгу - різновиду бартерних операцій.
Але бартерні (товарообмінні) операції не передбачають можливість застосування розрахунків грошовими коштами. У свою чергу, "товарообмінна (бартерна) операція в галузі зовнішньоекономічної діяльності - це один з видів експортно-імпортних операцій (оформлених бартерним договором або договором із змішаною формою оплати, яким часткова оплата експортних (імпортних) поставок передбачена в натуральній формі) між суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності України та іноземним суб'єктом господарської діяльності, що передбачає збалансований за вартістю обмін товарами, роботами, послугами в будь-якому поєднанні, не опосередкований рухом коштів у готівковій або безготівковій формі" [визначення з Закону України "Про регулювання товарообмінних (бартерних) операцій у галузі зовнішньоекономічної діяльності"].
Таким чином, наші "операції з давальницькою сировиною" з розрахунком за переробку грошовими коштами або з продажем готової продукції в країні переробки та поверненням у країну замовника грошових коштів - це навіть і не бартерні операції, а окремо експортно-імпортні, оформлені лише одним міжнародним договором (оскільки розрахунок між контрагентами здійснюється грошовими коштами).
У навчальній, науковій, методичній та іншій літературі трапляються деякі відмінності і суперечності. Автори по-своєму тлумачать поняття, визначення, правила, які передбачені і не передбачені національним законодавством. Насамперед це пов'язано з невизначенням, нечітким визначенням у законодавстві України економічних термінів та певних категорій або існуючим посиланням у законах на можливі подальші підзаконні акти. Останнє, у свою чергу, породжує непорозуміння щодо застосування законодавчих та нормативних актів.
Якщо самостійно бажаєте в цьому пересвідчитись, порівняйте визначення термінів у Декреті КМУ № 52-93 від 17.05.93 р. "Про операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах" та однойменному Законі України (далі Закон) № 327/95 від 15.09.95 р., який скасував вищезгаданий декрет. А що крім визначень змінилось за два роки?
Деякі автори зазначають: "Якщо питома вага сировини, що надається, в загальній вартості готової продукції становить менше 20% (а сировина груп 1-24 ТНЗЕД - менше 80%), то така операція буде належати до товарообмінних (бартерних) операцій".
Чому? А якщо контрактом на переробку давальницької сировини буде передбачено розрахунки грошовими коштами, тоді це що, все одно бартер?
Також часто трапляється така особливість щодо 20% та 80%.
Закон, ст.1: "До операцій з давальницькою сировиною в зовнішньоекономічних відносинах належать операції, у яких сировина замовника, на конкретному етапі її переробки, становить не менше 20 відсотків загальної вартості готової продукції". До речі, а чому тільки в зовнішньоекономічних відносинах? Може тому, що так називається Закон?
А якщо, наприклад, здійснюється переробка нафти в бензин або цукрового буряку в цукор в Україні, а не в Німеччині чи Росії. То технологія виготовлення краща чи гірша? Хто скаже скільки треба - 20%, 55% чи 80%?
Висновок один: хотіли обмежити вивезення української давальницької сировини для переробки за кордоном - обмежили, і для цього дійсно були економічні причини, яким важелем обмежили - увели 80%. Що з цього вийшло можна дізнатись продивившись хоча б експрес-доповідь голови Держкомстату від 18.10.99 р. № 393 "Зовнішня торгівля товарами", розділ "Вартість давальницької сировини та готової продукції, що виготовлена з неї у січні - серпні 1999 р.".
В одному з навчальних посібників зазначено: "Для працівників органів податкової служби! При перевірці давальницької сировини (?!) проводьте аналіз технологічного процесу з метою встановлення реальності кінцевого виходу готової продукції на кожному етапі переробки та перевіряйте відповідність технологій, що потім застосовуються виконавцем, загальновстановленим стандартам". Але яким же це чином українські податківці - досвідчені фахівці з економіки, фінансів, обліку можуть аналізувати технологічний процес, перевіряти відповідність закордонних технологій, загальновстановлені стандарти інших країн? Це нереально! Вони ж економісти, а не технологи з усіх різновидів світових технологій. Можливо, у ГДПА вже і є нова посада - "Податковий інспектор - універсальний тех-нолог операцій з давальницькою сировиною в зовнішньоекономічних відносинах суб'єктів господарської діяльності України".
Про 20% чи 80%, мабуть, можуть сказати і технологи країни виконавця, які знають технологічний процес переробки на їх обладнанні або ж аналогічному, а не лише Кабінет Міністрів України або уповноважені ним органи.
До уповноважених органів належить Мінекономіки, яке згідно з чинним положенням "Про визначення операцій як таких, що належать до операцій з давальницькою сировиною" може на підставі акта експертизи Торгово-промислової палати про засвідчення відсоткового ступеня використання сировини в операції та рівень її вартості в загальній вартості готової продукції надавати відповідні висновки. Оце реально!
КМУ, згідно з частиною 2 статті 7 Закону, надана можливість встановлювати інші показники (ніж 20%) частки давальницької сировини в загальній вартості готової продукції за окремими видами операцій з давальницькою сировиною в зовнішньоекономічних відносинах.
Таку можливість було втілено тричі відносно готової продукції (конкретних кодів товарних груп ТНЗЕД: 1-24, 39, 48, 49, 72-76, 78.02, 79.02, 80.02):
Постанова КМУ від 4.11.97 р. № 1216,
Постанова КМУ від 2.04.98 р. № 418,
Постанова КМУ від 2.04.98 р. № 427.
Тобто вартість української давальницької сировини, що вивозиться для виготовлення готової продукції за зазначеними кодами ТНЗЕД, має становити не менш як 80% у загальній вартості готової продукції.
Але згідно з Законом (частина 2 статті 7) "КМУ або уповноважені ним органи можуть встановлювати інші показники питомої ваги давальницької сировини в загальній вартості готової продукції за окремими видами операцій з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах". А що встановив КМУ своїми трьома постановами?
Встановив інші показники питомої ваги давальницької сировини, яка вивозиться з митної території України - 80%, але не за окремими видами операцій, відповідно до Закону, а за окремими кодами ТНЗЕД готової продукції.
Дехто у своїх виданнях і це плутає. Зазначені в постановах коди ТНЗЕД відносять на давальницьку сировину, а не на готову продукцію.
Тепер відкрийте ТНЗЕД і самостійно проаналізуйте, на яку саме готову продукцію, що буде вироблена з давальницької сировини, встановлено питому вагу 80%.
Оперативний контроль за міжнародними операціями з давальницькою сировиною необхідно здійснювати в поєднанні з проведенням оперативного контролю за операціями з експорту, імпорту, бартеру.
Реквізити, які необхідно оперативно контролювати, зазначені словом "Так" у відповідних графах (див. рис. 4.10-4.11):
РЕЄСТРАЦІЙНА КАРТКА ОПЕРАТИВНОГО ОБЛІКУ ТА КОНТРОЛЮ
Реєстраційний номер 46089
Дата відкриття 07.06.2001
Дата
внесення змін Рядок Підстава Попередні дані

рядка Показник Оперативно-облікові дані Оперативно-контрольні дані
00-01 Номер контракту 89
00-02 Дата контракту 05.06.2001
00-03 Країна укладання контракту Україна
00-04 Місто укладання контракту Київ
01-01 Повне найменування

 
 

Цікаве

Загрузка...