WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Система електронних платежів національного банку України - Реферат

Система електронних платежів національного банку України - Реферат

системою вузького спектра дії (лише міжбанківські розрахунки), але водночас і системою вузького спектра ризику. У подібних системах розрізняють два типи фінансового ризику: кредитний та ризик ліквідності.
Для СЕП розроблені та реалізовані такі принципи розподілу фі-нансових ризиків.
Кредитний ризик у СЕП усувається, бо фактичне передавання коштів одержувачу здійснюється лише після їх списання із рахунку відправника та зарахування на рахунок банку одержувача.
Ризик ліквідності в системі знижений за допомогою зарахування коштів, що надходять на рахунок банку, в режимі реального часу.
Заборона овердрафту на кореспондентських рахунках банків та усунення двох інших видів фінансового ризику знижують можливість поширення ризику в системі, тобто обмежують системний ризик.
СЕП забезпечує потреби банків у виконанні міжбанківських роз-рахунків з наданням їм робочого часу не менш ніж 14 годин за банківський день.
Регламент функціонування СЕП (далі - регламент) визначається документом "Регламент функціонування мережі розрахункових палат України та її взаємодії з банками - учасниками системи електронних платежів" (додаток № 4 до "Положення про міжбанківські розрахунки на Україні"). Регламент є обов'язковим для всіх учасників СЕП.
У разі особливих ситуацій (типу "кінець банківського року"), коли система працює за нестандартним регламентом, усі зміни регламенту відбуваються з ініціативи Національного банку України.
Послуги системи електронних міжбанківських платежів платні. Умови оплати визначаються угодами про обслуговування в системі між учасниками розрахунків.
Вартість трансакції для комерційного банку як учасника СЕП залежить від кількості платіжних документів та загального обсягу платіжної інформації, переданої через СЕП за місяць.
Слід підкреслити, що Національний банк України не прагне до отримання комерційного прибутку від експлуатації системи та високої рентабельності СЕП, маючи на меті загальний економічний ефект від упровадження СЕП у масштабах всієї України.
Для участі в СЕП комерційний банк установлює з регіональним управлінням НБУ кореспондентські відносини, тобто укладає угоду "про відкриття кореспондентського (або субкореспондентського) рахунку". Цей рахунок призначений:
для зберігання власних коштів комерційного банку (зі статут
ного, резервного та інших фондів);
для проведення міжбанківських розрахунків цього банку з
іншими банками - як платежів клієнтів, так і операцій самого банку.
Кореспондентським називається рахунок, що відкривається комерційному банку - юридичній особі. Субкореспондентський рахунок відкривається установі комерційного банку (філії, відділенню, управлінню тощо), що не є юридичною особою. Здебільшого обслуговування кореспондентських та субкореспондентських рахунків відбувається однаково. Далі використовуватиметься термін "коррахунок" для позначення і кореспондентського, і субкореспондентського рахунку у разі, коли відмінність між ними не є принциповою.
Коррахунки ведуться в електронній формі в регіональному управлінні НБУ. Раніше вони здійснювалися в підрозділі регіонального управління, що мав назву "розрахунково-касовий центр". Зараз розрахунки здійснюються через СЕП (яку обслуговують окремі підрозділи регіональних управлінь). Ведення коррахунків банків покладено на операційні відділи регіональних управлінь НБУ (або на операційні управління, залежно від структури відповідного регіонального управління НБУ). Коррахунки ведуться в електронній формі засобами програмного комплексу "ОДБ ОПЕРУ" (ОДБ операційного управління) або "ОДБ ОПЕРВ" (ОДБ операційного відділу).
На коррахунку відображаються кошти, фактично наявні у банку, для виконання міжбанківських розрахунків у СЕП. Програмні комплекси, що виконують обмін платіжними документами в системі електронних міжбанківських розрахунків (АРМ-2 СЕП), відокремлені від тих, що ведуть коррахунки (ОДБ ОПЕРУ). Вони обмінюються інформацією один з одним лише кілька разів на добу. Тому в СЕП введено поняття технічного коррахунку (технічного субкоррахунку). Технічний коррахунок банку - це інформація в електронній формі, яка зберігається безпосередньо в тому програмному комплексі СЕП, котрий виконує обмін платіжними документами з цим банком (АРМ-2). Стан технічного коррахунку поновлюється безпосередньо в момент оброблення платіжних документів банку і фактично відображає стан коррахунку в режимі реального часу. Початкові платежі в СЕП від банку приймаються лише в межах поточного
значення залишку на технічному коррахунку цього банку. Відтак гарантується, що банк може використовувати для розрахунків у СЕП лише ті ресурси, які реально у нього є.
АРМ-2 в кінці дня надсилає зведену інформацію про результати електронних розрахунків в ОДБ ОПЕРУ для того, щоб вони були ві-дображені на коррахунках банків, які ведуться в ОДБ ОПЕРУ. Надалі називатимемо коррахунок, що здійснюється в ОДБ ОПЕРУ, реальніш на відміну від технічного.
Сьогодні основним (але не єдино можливим) джерелом зміни значення коррахунку банку є міжбанківські розрахунки через СЕП. Тому можна вважати, що технічний коррахунок адекватно відображає стан реального коррахунку банку.
Під час прийняття в СЕП початкового платежу від банку коррахунок дебетується (зменшується) на суму цього платежу. Під час отримання банком відповідного платежу від СЕП коррахунок кредитується (збільшується) на суму цього платежу.
Комерційний банк повинен відображати у своєму ОДБ значення свого коррахунку за своєю інформацією про відправлені/прийняті з СЕП платіжні документи (тобто обчислювати внутрішнє значення коррахунку, дзеркально відображати його стан) і порівнювати його з технологічною інформацією про стан коррахунку, яка надається СЕП.
Між моментами прийняття в СЕП платіжного документа від банку "А" та отримання цього документа банком "Б" минає певний час. Зокрема, цей документ може бути отриманий банком "Б" і наступного банківського дня. Для відображення сум платіжних документів, що надійшли через СЕП на адресу банку "Б", але не отримані ним, в ОДБ ОПЕРУ паралельно з кожним коррахунком відкривається відповідний йому "Транзитний кореспондентський рахунокдля сум, що не були підтверджені протягом робочого дня".
Цей рахунок банку "Б" кредитується наприкінці банківського дня на суму тих платіжних документів, які надійшли протягом цього дня на адресу банку "Б", але не отримані ним, і дебетується в той день, коли банк "Б" отримує платіжні документи, що надійшли на його адресу в попередні банківські дні, але не були тоді отримані (тобто були "зараховані" на транзитний рахунок у попередні банківські дні).
Зауважимо, що кошти банку "Б", які перебувають на транзитному рахунку, ще не можуть бути використані банком (для зарахування на рахунок клієнта, виконання початкових платежів на цю суму тощо).
Якщо коррахунки банків "А" та "Б" ведуться в одному й тому самому регіональному управлінні НБУ, то платежі між цими банками називаються внутрішньорегіональними. Тоді виконуються такі бухгалтерські проводки під час переказування коштів з банку "А" в банк "Б" (рис. 5.1).
Рис. 5.1. Схема бухгалтерських проводок внутрішньорегіональних платежів
На схемі наведено рух коштів за кредитовим платіжним документом. Рахунок, з якого "виходить" документ, дебетується; рахунок, на який передається документ,

 
 

Цікаве

Загрузка...