WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Валютне регулювання та контроль - Реферат

Валютне регулювання та контроль - Реферат

потреб фізичних осіб - резидентів та нерезидентів - в обміні валюти однієї держави на валюту іншої держави, можуть здійснюватися тільки окремі валютно-обмінні операції, а саме: купівля-продаж готівкової іноземної валюти, конверсія, обмін іноземної валюти та продаж дорожніх чеків на суму, встановлену Національним банком України, а також виплата в грошовій одиниці України за операціями купівлі цих чеків.
Юридичні особи-резиденти, представництва та філії іноземних організацій і установ (далі - установи) у разі необхідності здійснюють через уповноважений банк обмін грошової одиниці України на іноземну валюту для забезпечення поїздок до інших країн світу у службові відрядження своїх працівників. При відрядженні за кордон із рахунку установи видається іноземна валюта, в тому числі дорожні чеки в іноземній валюті, для оплати добових та витрат на наймання житлового приміщення, а також транспортних витрат.
Вивезення готівкової іноземної валюти та дорожніх чеків в іноземній валюті за межі України фізичними особами (резидентами та нерезидентами), які виїжджають як у приватних, так і в службових справах, здійснюється згідно з "Порядком переміщення іноземної валюти через митний кордон України". Національним банком та Державною митною службою України встановлені обмеження на вивезення іноземної валюти, дорожніх чеків в іноземній валюті та готівкової грошової одиниці України за кордон. Вивезення валюти на суму, що перевищує встановлені норми, здійснюється за дозволом уповноваженого банку чи за індивідуальною ліцензією відпо-відної установи Національного банку України.
При здійсненні операцій конверсії та обміну готівкової іноземної валюти, купівлі та продажу платіжних документів в іноземній валюті, прийнятті на інкасо банкнот іноземної валюти, які мають пошкодження й викликають сумнів, та платіжних документів в іноземній валюті уповноваженими банками й уповноваженими фінансово-кредитними установами стягується комісійна винагорода в іноземній валюті чи грошовій одиниці України відповідно до затверджених уповноваженим банком тарифів.
Операції купівлі-продажу готівкової іноземної валюти проводяться за курсом, що самостійно встановлюється уповноваженим банком чи уповноваженою фінансово-кредитною установою. Різниця між курсом купівлі і курсом продажу іноземної валюти (маржа) з урахуванням комісійної винагороди не може перевищувати розмір, установлений Національним банком України. У 1996-1998 рр. різниця між: курсами купівлі та продажу не може перевищувати 10 %. Одночасно курс грошової одиниці України до іноземних валют може відхилятися від офіційного обмінного курсу Національного банку України не більше як на 10 %, включаючи комісійні винагороди. Отже, загальне коливання курсу купівлі-продажу не може пере-вищувати 20 %.
Приклад. На 10 лютого 1998 р. офіційний обмінний курс Національного банку України становив: за 100 доларів США 194, 00 грн. за 100 німецьких марок 107, 00 грн. Під час здійснення обмінних операцій уповноваженим банком може бути встановлено курс купівлі-продажу іноземної валюти в межах коридору: за 1 долар США від 1, 7460 до 2, 1340 грн. за 1 німецьку марку від 0, 9630 до 1, 1770 грн. Однак з урахуванням дотримання маржі 10 % між курсом купівлі-продажу іноземної валюти курс може набувати таких значень: за 1 долар США купівля (грн. ) продаж (грн. ) 1 приклад 1, 7460 1, 9400 2 приклад 1, 9000 2, 0940 3 приклад 1, 9400 2, 1340
Приклад. На 10 лютого 1998 р. офіційний обмінний курс Національного банку України становив:
за 100 доларів США 194, 00 грн.
за 100 німецьких марок 107, 00 грн.
Під час здійснення обмінних операцій уповноваженим банком може бути встановлено курс купівлі-продажу іноземної валюти в межах коридору:
за 1 долар США від 1, 7460 до 2, 1340 грн.
за 1 німецьку марку від 0, 9630 до 1, 1770 грн.
Однак з урахуванням дотримання маржі 10 % між курсом купівлі-продажу іноземної валюти курс може набувати таких значень:
за 1 долар США купівля (грн. ) продаж (грн. )
приклад 1, 7460 1, 9400
приклад 1, 9000 2, 0940
приклад 1, 9400 2, 1340
Курс, що використовується для здійснення валютно-обмінних операцій з готівковою іноземною валютою, та розмір комісійної винагороди встановлюється на початку операційного дня банку - о 8 год ранку і не змінюється протягом робочого дня.
Відповідно до майнових прав фізичних осіб щодо розпорядження власними коштами вони можуть здійснювати перекази за межі України через уповноважені банки, уповноважені кредитно-фінансові установи та відділення зв'язку.
Восени 1998 р. НБУ тимчасово скоротив можливе відхилення курсу гривні від офіційного обмінного курсу, а також розмір маржі до 5 %.
Це:
допомога родичам, аліменти, платежі, пов'язані зі смертю
громадян;
суми, що сплачуються на підставі вироків, рішень судових та
слідчих органів;
переказ спадкоємних коштів та коштів від реалізації спадщини та належного нерезиденту майна в Україні;
оплата фізичною особою-резидентом товару іноземній фірмі
за імпортним контрактом (договором, інвойсом) для власного споживання;
переказ нерезидентом прибутків, одержаних унаслідок здійснення іноземних інвестицій в Україну, коштів, отриманих від оплати праці, премій, гонорарів, а також іноземної валюти, ввезеної (переказаної) в Україну в установленому чинним законодавством порядку;
сплата іноземної валюти на ім'я юридичної особи-нерезидента залікування, навчання, участь у конференціях та сплата страхових і членських внесків, а також оплата послуг адвокатів та придбання науково-методичної літератури і передплатних видань;
переказ власником рахунку коштів в іноземній валюті з цього
рахунку у разі виїзду за кордон на постійне місце проживання.
Переказування коштів фізичними особами за межі України та їх виплата в Україні за неторговельними платежами здійснюються як в іноземній валюті, так і в грошовій одиниці України.
Зазначені перекази в грошовій одиниці України за межі України та їх виплата в Україні здійснюються відділеннями зв'язку тільки з країнами СНД на підставі підписаної у вересні 1994 р. угоди між країнами СНД про переказування коштів за соціально значущими платежами та двосторонніх угод між відповідними міністерствами цих країн.
Перекази в іноземній валюті за межі України та їх виплата в Україні здійснюються лише через кореспондентські рахунки уповноважених банків України.
До неторговельних операцій також: належать операції з відкриття та ведення рахунків в іноземній валюті фізичних осіб-резидентів та нерезидентів, які здійснюють уповноважені банки та уповноважені фінансово-кредитні установи України за наявності відповідної ліцензії Національного банку України. Згідно з чинним законодавством України уповноважені банки та уповноважені фінансово-кредитні установи зобов'язані зберігати таємницю вкладу на банківському рахунку.
Фізичні особи-резиденти та нерезиденти за бажанням можуть відкривати поточний та вкладний рахунок в іноземній валюті.
З поточного рахунку в іноземній валюті фізичної особи резидента чи нерезидента) за розпорядженням власника чи за його дорученням проводяться такі операції:
а) в іноземній валюті:
переказування за межі України через кореспондентські рахунки уповноважених банків України відповідно до "Правил переказу
іноземної валюти за межі України за рахунок особистих коштів

 
 

Цікаве

Загрузка...