WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Проблеми експансії іноземного банківського капіталу в Україну - Реферат

Проблеми експансії іноземного банківського капіталу в Україну - Реферат

країни загрозливою може виявитися ситуація, коли найважливіші фінансові рішення, а також рішення щодо кредитів та інвестицій будуть прийматися іноземними центрами. Вітчизняні банки є бар'єром, який затримує відтік фінансових засобів у випадку втрати Україною її емісійного рейтингу, або у випадку світових заворушень у банківському секторі. Іноземний капітал може евакуюватися з країни протягом 24 годин. Тоді залишаються лише "свої" банки.
Основну частину проблем нашої банківської системи, у разі відкриття кордонів для філій іноземних банків, необхідно буде вирішити самим банкам, тому що саме вони відіграють найважливішу роль у процесі формування нової моделі української банківської справи. Які конкретні завдання повинні бути виконані банками для покращення ефективності функціонування усієї банківської системи, а також зміцнення її стабільності, яка у великій мірі залежить від чіткості роботи самих банків? Список цих завдань на сьогоднішній день, тобто у перспективі членства в Європейському Союзі та Світовій організації торгівлі, до яких ми прагнемо, є дуже довгий, однак найважливіші завдання - це:
1. забезпечення ліквідності української банківської системи;
2. збільшення власних фондів банків, низький рівень яких свідчить про їх слабкість, визначаючи одночасно їх дуже невигідну стартову позицію у змаганнях з сильними та динамічними західними банками;
3. розширення консолідаційних процесів;
4. підвищення безпеки банків та їх конкурентноздатності;
5. зменшення частки поганих кредитів;
6. впровадження в дію системи інформації про несолідних боржників;
7. вдосконалення діючих банківських процедур;
8. розробка довготермінової стратегії розвитку та маркетингової стратегії;
9. розвиток та збагачення форм та якості представлених послуг;
10. розширення банківської мережі;
11. зниження коштів роботи банків;
12. покращення інформаційної технології банків;
13. обмін знаннями у сфері банківської справи шляхом створення стратегічних союзів та двоїстих угод.
У порівнянні з західними країнами неблагополучний стан української банківської системи залежить від кількох факторів:
o Мережа банківських установ в Україні, що припадає на одного мешканця в порівнянні з країнами ЄС є у кілька разів нижчою.
o Відсутня значна концентрація банківської діяльності (переважає велика кількість банків середньої величини).
o Недоліки в управлінні банком, зокрема у впровадженні нових продуктів, в управлінні банківським ринком.
Беручи до уваги все вищесказане, можна з упевненістю стверджувати, що одним з основних шляхів подолання проблеми низької конкурентноздатності українських банків є консолідація банківської системи. Вона повинна сприяти, перш за все, створенню в Україні кількох великих банків. Більші банки мають суттєві переваги у порівнянні з іншими:
o менший ризик банкрутства, спричиненого зовнішніми факторами,
o більші можливості диверсифікації джерел доходів,
o наявність засобів на оплату висококваліфікованого персоналу,
o умови для користування професійними консультаціями зовні,
o висока довіра громадськості.
Створення цих банків дало б можливість, завдяки концентрації засобів:
o здійснити кредитування тих завдань, які мають першочергове значення для народного господарства,
o підвищити ефективність діяльності та підвищити ступінь несприйнятливості до виникаючої загрози
o краще використовувати кадрових фахівців
o збільшити можливість здійснення інвестиції та експериментів, а також впроваджувати інноваційні технології,
o зміцнити позиції банків на міжнародних ринках та розширити співробітництво з іноземними банками.
Однак, оцінюючи присутність іноземних банків в українській банківській системі, менше уваги звертається на позитивні аспекти цього явища, концентруючи її на факті розхитування конкурентної позиції українській банків, які вважаються занадто слабкими для того, щоб вступити в результативні змагання з сучасними іноземними банками. Такий підхід не лише не спонукає до прийняття жодних конкретних рішень, але ще й утверджує іноземні банки у переконанні, що в Україні існує так звана "дрімаюча банківська система" абсолютно не підготована до конкуренції з іноземними банками. Тому у нашій країні необхідно, перш за все, змінити свідомість, що може призвести до здійснення конкретних дій. Йдеться тут про те, щоб українські банки повірили в те, що вони можуть відкрито конкурувати з іноземними банками, якщо тільки спонукають своє стратегічне мислення і приступлять до опрацювання довготермінової стратегії свого розвитку. Ця стратегія повинна включати в себе вирішення тих проблем, які є причиною слабкості наших банків, а також шляхи, які ведуть до зміцнення їх конкурентноздатності. Опрацювання такої стратегії зменшить прогалину в чіткості дій, яка відділяє нашу банківську систему від банківських систем держав - членів Європейського Союзу. Зате усвідомлення існування цих прогалин є настільки важливим, що воно повинне нас не паралізувати, а спонукати до дії. Тільки тоді українські банки зможуть сміливо та відкрито конкурувати зі щораз більшою кількістю іноземних банків, які будуть з'являтися на нашому ринку. Тому треба усвідомити те, що стимулювання конкуренції в українській банківській системі є таким важливим, тому що без конкуренції, або також при занадто обмеженій конкуренції, банки в Україні не будуть мати шансів у сутичках з банками інших країн.
Для реалізації умови СОТ, щодо відкриття філій іноземних банків на території України, Національним банком України переданий до Верховної Ради України законопроект № 7274, яким передбачено внесення змін до Закону України "Про банки і банківську діяльність" в частині надання іноземним банкам права відкривати свої філії на території України.
У разі прийняття законопроекту у фінансово-економічному просторі України вже найближчим часом можуть з'явитися філії іноземних банків, які не є самостійними юридичними особами, а лише структурними підрозділами головних банків, які знаходяться за кордоном, і діяльність яких регулюється іноземним законодавством. Це, на наше глибоке переконання, порушить створену протягом років незалежності України фінансову систему, яказабезпечувала економічну безпеку державного розвитку. Законопроект №7274 було прийнято в першому читанні, але в другому парламентарі таки відхилили його, зваживши на те, що Україна ще не готова до такого кроку.
Асоціація Українських Банків виказала такі основні зауваження до законопроекту:
І. Загроза економічному суверенітету країни.
Законопроект, надаючи право іноземним банкам на відкриття своїх філій на території України, не передбачає жодних обмежень присутності іноземного капіталу в національній банківській системі.
Відповідно до своїх функцій банківська система через перерозподіл фінансових ресурсів по суті визначає розвиток всієї економіки країни. Ця функція набирає ще більшої ваги у зв'язку з низьким рівнем розвитку інших сегментів фінансового ринку. У зв'язку з цим питання збереження національної банківської системи стає питанням національної безпеки країни.
При цьому усвідомлюючи, що іноземні банки можуть мати специфічні, частіше всього не співпадаючі з національними інтересами, стратегічні пріоритети, рішення про умови надання кредитів можуть прийматися з урахуванням міжнародних

 
 

Цікаве

Загрузка...