WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Проблеми експансії іноземного банківського капіталу в Україну - Реферат

Проблеми експансії іноземного банківського капіталу в Україну - Реферат

призведе до: відтоку прибутків до материнських банків, зменшення надходжень з податків (перенесення більш прибуткових операцій за кордон), а також призупинення кредитів для тих галузей народного господарства, які представляють конкуренцію для акціонерів материнського банку.
Вищенаведені сумніви є особливо актуальними в даний момент. Тому виникає запитання, чи впровадити певні обмеження часток іноземних банків у вітчизняній банківській системі, як це відбулося в Іспанії і Швеції, чи відмовитися від втручання. Усі обмеження можуть мати лише перехідний характер та сенс тоді, коли одночасно відбувається істотна перебудова банківської системи.
Які ж наслідки мала така експансія для польської банківської системи. Щоб уявити загальну картину достатньо буде виділити найважливіші аспекти цього дискусійного питання.
Серед користі, яку приносить функціонування в Польщі багатонаціональних банків, найчастіше вказується поширення нових технологій, методів управління, збагачення пропозицій окремих вітчизняних банків. Зміцнення капіталів приватизованих вітчизняних банків чи покращення в сфері господарського нагляду. Спільним ефектом цих тенденцій є зріст конкурентноздатності в банківському секторі, а також його більша стабільність .
Набагато частіше в літературі з'являються скептичні оцінки ролі і місця закордонного капіталу в польських банках. Його противники піднімають перш за все питання про втрату суверенності в реалізації економічної політики. Менше суперечок викликає проблема ускладненого доступу польських підприємств до кредиту чи небезпека зникнення польських банків, які після входження до ЄС перетворяться у відділи їх материнських банків. Також підкреслюється ймовірність виникнення явища "націоналізації" збитків при одночасній "інтернаціоналізації" доходів .
?
Україна
Прагнення України до об'єднання у складі ЄС означає необхідність пристосування національної банківської системи до європейських вимог. Цей процес вимагає ґрунтовно обдуманих дій, а також обрання стратегії та визначення напрямку, у якому повинні працювати українські банки. Однак, перш за все необхідно поставити собі питання чи це повинна бути система, створена за зразком ефективних та безпечних банківських систем інших країн, таких як Англія, Франція чи Німеччина, чи ми повинні створити окрему систему, пристосовану до потреб та вимог нашої економіки. Існуючий стан української банківської справи у великій мірі залежить від змін, які безперервно відбувалися протягом багатьох років у нашій банківській системі.
Якщо говорити про перспективи розвитку банківської системи України, то, за умови збереження сьогоднішніх темпів економічного розвитку, попри всі законодавчі й інші перепони, іноземці виявлятимуть підвищений інтерес до нашої країни, а отже, і до банківського сектора. І щойно на нашому ринку з'явиться кілька значних іноземних "гравців", це спричинить нову хвилю злиття й поглинання наших банків. Їх стане набагато менше. Західні експерти, котрі спостерігають за українським фінансовим сектором, вважають: банки з капіталом менш як 50 млн. дол. США взагалі не мають перспектив на ринку. А мріяти про іноземного інвестора український банк об'єктивно може не раніше, ніж через 5-10 років стабільної роботи, займаючи вельми значний сегмент ринку в своєму регіоні та маючи позитивний результат роботи в "чужих" галузях.
Світова організація торгівлі при розгляді питання вступу України висунула ряд вимог, серед яких дозвіл іноземним банкам відкривати в Україні свої філії. Це цілком логічний крок з боку СОТ, оскільки з вступом України до цієї організації, в нашу країну прийдуть великі транснаціональні корпорації, які мають свої обслуговуючі банки, українські банки, в свою чергу, не зможуть в достатньому обсязі забезпечити діяльність таким ТНК.
Банківська система України сьогодні повністю відкрита для входження іноземного капіталу. Чинне законодавство дає можливість створювати в Україні банки із 100% іноземним капіталом, але з обов'язковою вимогою - це мають бути дочірні банки, що діють у правовому полі України. Капіталізація нашої банківської системи складає 26 млрд. грн., тобто трохи більше $5 млрд.
Таблиця 3
Співвідношення іноземного та національного капіталу в банківській системі України
Показники 2001 2002 2003 2004 2005
Кількість банків за реєстром (на кінець року) 189 182 179 182 186
у тому числі зареєстровано протягом року 3 5 5 7 5
Кількість банків, які мають ліцензію Національного банку України на здійснення банківських операцій (на кінець року) та надають звітність(Із загальної кількості) 153 157 157 160 165
Із них банки за організаційно-правовою формою господарювання:
- акціонерні товариства: 136 136 133 132 133
відкриті 95 94 94 92 92
у тому числі державні 2 2 2 2 2
закриті 41 42 39 40 41
- товариства з обмеженою відповідальністю 17 20 24 28 32
- кооперативні - 1 - - -
Банки з іноземним капіталом:
- кількість банків 21 20 19 19 23
у тому числі зі 100 % іноземним капіталом 6 7 7 7 9
- статутний капітал, млн. грн. 946 1046 1152 1630 3602
у тому числі зі 100 % іноземним капіталом, млн. грн. 265 365 414 689 1056
Кількість банків, які мають ліцензію Національного банку України на здійснення валютних операцій (на кінець року) 149 153 156 158 162
крім того, кількість інших фінансово-кредитних установ, яким надано ліцензію на здійснення банківських операцій 1 1 1 1 1
Статутний капітал діючих банків у гривневому еквіваленті, млн. грн. 4576 6003 8116 11605 16111
Кількість банків, виключених з Державного реєстру (за період) 9 12 8 4 1
Як бачимо з таблиці 2, в Україні на 01.01.2006р. було зареєстровано 23 банків з іноземним капіталом, з них 9 - з 100% іноземним капіталом. Протягом 2000 - 2005 рр. кількість банків з іноземним капіталом зменшилась з 31 до 23, або у 1,35 рази, що ж стосується банків, які повністю належать іноземному інвестору, то їх кількість збільшилася до 9. Загальна сума зарубіжних інвестицій в банківську сферу України збільшилась майже в 5 разів (в 4,97 рази), що говорить про збільшення розміру капіталу банків підконтрольних іноземцям та про збільшення їх частки в статутному капіталі банків.
Вже зараз доля іноземного капіталу в банківській системі України досягла 24%. У зв'язку з цим в банківських кругах і в самому Національному банку ведеться активна дискусія з приводу необхідності введення обмежень на присутність іноземного капіталу в банківській системі.
Світова організація торгівлі при розгляді питання вступу України висунула ряд вимог, серед якихдозвіл іноземним банкам відкривати в Україні свої філії. Це цілком логічний крок з боку СОТ, оскільки з вступом України до цієї організації, в нашу країну прийдуть великі транснаціональні корпорації, які мають свої обслуговуючі банки, українські банки, в свою чергу, не зможуть в достатньому обсязі забезпечити діяльність таким ТНК.
Банки, які створюються на іноземному ринку, ставлять собі за мету направляти на цей ринок експорт материнської країни. У цій ситуації вони можуть не бути зацікавленими у реалізації цілей, що суперечать їх основній місії. Тому вони не будуть фінансувати конкурентноздатної промисловості, ні також капіталомістких інвестицій, необхідних для вітчизняної промисловості.
Для суверенності і економічної стабільності

 
 

Цікаве

Загрузка...