WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Види та операції комерційних банків - Реферат

Види та операції комерційних банків - Реферат


Реферат на тему:
Види та операції комерційних банків
Сучасний комерційний банк - це автономне, економічно самостійне, незалежне комерційне підприємство, яке функціонує за умов повної економічної самостійності, партнерських взаємовідносин з клієнтами в межах державного контролю за його діяльністю з боку органів банківського нагляду. Специфіка діяльності комерційного банку визначається його функціями та операціями. Згідно з Законом України "Про банки та банківську діяльність" банк - це "юридична особа, яка має виключне право на підставі ліцензії Національного банку України здійснювати у сукупності такі операції: залучення у вклади грошових коштів фізичних і юридичних осіб та розміщення зазначених коштів від свого імені, на власних умовах та на власний ризик, відкриття і ведення банківських рахунків фізичних та юридичних осіб",
За формою власності комерційні банки можуть бути:
* унітарними, тобто заснованими на принципах єдиновладдя. Такі банки мають єдиного власника в особі держави чи приватної особи;
" з колективною формою власності.
Нині в Україні функціонують два унітарні комерційні банки з державною формою власності: Державний ощадний банк України (Ощадбанк) та Державний експортно-імпортний банк України (Укрексімбанк). Статутні капітали цих банків сформовано за рахунок бюджетних коштів.
Створення нового державного банку можливе за наявності відповідного рішення Кабінету Міністрів України та позитивного висновку НБУ щодо заснування такого банку. При цьому в Законі про Державний бюджет України на відповідний рік мають бути передбачені витрати на формування статутного капіталу новостворюваного банку.
За організаційно-правовою формою діяльності комерційні банки можуть створюватись як:
o акціонерні товариства відкритого і закритого типів (акціонерні банки);
o товариства з обмеженою відповідальністю (пайові банки); " кооперативи (кооперативні банки).
Акціонерні банки формують свій капітал за рахунок об'єднання індивідуальних капіталів засновників шляхом випуску і розміщення акцій банку. Причому всі емітовані акції мають бути іменними, оскільки банки за чинним законодавством не мають права на випуск акцій на пред'явника. Власником капіталу є акціонерне товариство, тобто банк. Акціонери не мають права вимагати від банку повернення своїх внесків. Саме тому акціонерні банки вважаються більш стійкими і надійними.
Пайові банки формують свій капітал за рахунок грошових внесків (паїв) у статутний капітал. При цьому за кожним із учасників зберігається право власності на його частку капіталу, тобто банк не є власником цього капіталу. Пайові банки в Україні створюються на принципах товариств з обмеженою відповідальністю, в яких відповідальність кожного учасника обмежена розміром його внеску в статутний капітал банку.
Кооперативні банки в Україні можуть створюватись за територіальним принципом: місцеві та центральний кооперативні банки. До особливостей створення та функціонування місцевих кооперативних банків слід віднести:
- законодавче обмеження мінімальної кількості учасників банку 50-ма особами. Причому у разі зменшення кількості учасників кооперативного банку (у межах області) і неможливості протягом одного року збільшити їх кількість до законодавчо встановленого мінімуму діяльність такого банку припиняється через зміну організаційно-правової форми або ліквідації;
- кожен учасник банку незалежно від розміру своєї участі в капіталі має право лише одного голосу;
- клієнтами кооперативного банку можуть бути тільки його учасники.
Станом на 1 жовтня 200^р. в Україні було зареєстровано 168 банків - акціонерних товариств (119 - відкриті, 49 - закриті) та 25 пайових банків (товариств з обмеженою відповідальністю).
Залежно від величини активів усі банки поділяються на чотири групи:
* малі банки з активами до 50 млн грн;
* середні - з активами від 50 млн грн до 100 млн грн;
* великі - з активами від 100 млн грн до 1 млрд грн;
o найбільші банки з активами понад 1 млрд грн.
6
На банківському ринку України за даними на початок четвертого кварталу 200J> р. більшість банків малі та середні. До групи великих банків входить 53 із 155-ти функціонуючих банків. Сімка найбільших банків за обсягом активів - це Промінвестбанк, Приватбанк, "Аваль", Укрексімбанк, Ощадбанк, Укрсоцбанк, Перший Український міжнародний банк (ПУМБ). Ці самі банки є найбільшими і за іншим критерієм - обсягом капіталу. На них припадає понад 40% загального капіталу банківської системи України, що свідчить про значний рівень концентрації банківського капіталу.
За розміром статутного капіталу банки можна поділити так:
* малі банки зі статутним капіталом до 5 млн евро;
" середні - зі статутним капіталом від 5 до 10 млн евро; " великі - зі статутним капіталом від 10 до 30 млн евро;
* найбільші - зі статутним капіталом понад 30 млн евро. Безумовно, лідером за цим критерієм є Промінвестбанк_(обсяг
статутного капіталу на початок четвертого кварталу 200$ р. становив понад 195 млн грн). Решта банків із найбільших за обсягом активів входять до групи великих за розміром статутного капіталу. Усього в цій групі на зазначену дату було 13 банків. Лише 20 банків належать до категорії середніх і мають статутний капітал від 5 млн до 10 млн евро. Більшість банків, що функціонують на вітчизняному ринку, належать до категорії малих.
Як бачимо, найбільші за величиною активів, статутного капіталу та капіталу - це передусім комерційні банки, створені на базі трансформованих відділень колишніх державних спеціалізованих банків: Промбудбанку, Житлосоцбанку, Ощадбанку, Зо-внішекономбанку СРСР. Конкурентами цих банків стають банки так званої нової хвилі, тобто створені за період існування України як самостійної держави, а саме: Приватбанк, "Аваль", Перший український міжнародний банк.
За секторами ринку, на яких функціонують банківські установи, усі банки можна поділити на:
" міжнародні, які здійснюють свою діяльність як в Україні, так і за її межами;
o міжрегіональні, які здійснюють свою діяльність на території всієї України;
o регіональні, що обслуговують, як правило, клієнтів одного регіону (міста, району, області).
Більшість комерційних банків, що функціонують на банківському ринку України, є регіональними. Причому значна частина таких банків (понад 50%) сконцентрована в Києві та Київській
області, а також в областях, які традиційно вважаються

 
 

Цікаве

Загрузка...