WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБанківська справа → Управління кредитними ресурсами що виділяються міжнародними організаціями для кредитування малих підприємств( на прикладі Білоцерківського філіалу АПП - Реферат

Управління кредитними ресурсами що виділяються міжнародними організаціями для кредитування малих підприємств( на прикладі Білоцерківського філіалу АПП - Реферат

окремих операцій, наприклад,іпотечних, інвестиційних, також галузевій чи секторній, наприклад, ощадні, сільськогосподарські, інноваційні.
У залежності від прийнятого принципу побудови комерційних банків у країні будуть переважати спеціалізовані чи універсальні банки.
В Україні по набору операцій, що виконуються, велику частину комерційних банків можна віднести до категорії універсальних.
Причини переваги універсального характеру банків України варто шукати в тім, що їхнє формування збіглося з тривалою смугою інфляції. Щоб максимально диверсифікувати свої ризики, що придбали в умовах інфляції загрозливий характер, навіть ті банки, що створювалися як спеціалізовані, згодом повинні були значно розширити коло своїх операцій.
Спираючись на досвід західних країн, всі універсальні банки можна об'єднати в 3 групи комерційні банки (у вузькому змісті), ощадні банки, кооперативні банки. Відрізняються між собою ці групи банків правовою формою, набором клієнтури і цілями діяльності.
Комерційний банк, у вузькому змісті, обслуговує насамперед підприємства й організації різних галузей народного господарства, а також
фізичних осіб. Правовою формою їхньої організації є переважно акціонерна. Банківські акціонерні товариства можуть бути відкритого і закритого типу. Акціонерами можуть бути юридичні і фізичні особи. Основні відмінні риси окремих видів комерційних банків відображено в таблиці 1.5.
Таблиця 1.5.
Відмінні риси окремих видів комерційних банків
Види банків Правова форма Клієнтура Мета
Комерційні Акціонерні товариства, приватні Переважно юридичні особи. Частково фізичні особи Максимальний прибуток
Ощадні Державні, муніципальні Переважно фізичні особи.
Частково юридичні особи малого і середнього бізнесу Максимальний прибуток, рішення соціальних задач
Кооперативні Товариства Переважно фізичні особи. Юридичні особи малого і середнього бізнесу. Максимальний прибуток; рішення соціальних задач власників і колективу банку.
Окрему групу універсальних банків складають ощадні інститути. В різних країнах вони по різному називаються і класифікуються.
Ощадні інститути - група фінансових посередників, діяльність яких базується на залучених внесків від населення.
Сучасні ощадні банки виросли з ощадних кас, що з'явилися в Європі ще в 18 сторіччі, а в Америці - у першій половині 19 сторіччя. Спочатку вони були не кредитними організаціями, а установами для забезпечення бідних - давали можливість найбільшим шарам населення надійно і під відсотки вкладати свої мізерні заощадження "на чорний день". В міру збільшення внесків і збільшення процентних виплат по них в ощадних касах загострювалася проблема розміщення притягнутих засобів і вони повинні були давати їх у борг, перетворюючи поступово в кредитні установи (банки) універсального чи сегментарного типу. Найбільших успіхів у цьому досягли ощадні каси західноєвропейських країн, особливо Англії і Німеччини, де вони виконують всі операції, властивим універсальним комерційним банкам.
Розвиток Ощадного банку України у бік комерційних банків явно відстає в порівнянні з такими банками в інших країнах. Він поки що працює переважно в режимі звичайних ощадних кас, обмежуючи прийомом внесків населення з використанням їхній переважно через міжбанківський ринок. Це звужує його можливості стимулювати приплив внесків і впливати на економічні процеси, насамперед у сфері малого середнього бізнесу, що традиційно обслуговується у всіх країнах ощадними банками.
З активізацією ощадного процесу в Україні, створенням умов для розвитку споживчого кредиту, з розвитком малого і середнього бізнесу буде збільшуватися і попит на банківські послуги, найбільш доступні для установ Ощадного банку. Це приведе до його прискореної трансформації в універсальний комерційний банк. Якщо ж такої трансформації не відбудеться й Ощадбанк залишиться чисто депозитним банком (такий варіант може ініціювати державу, як власник Ощадного банку), то активізується формування нових банків типу ощадних із широким набором послуг підприємства малого і середнього бізнесу і населенню. Істотно активізують свою діяльність на цьому ринку і сучасні комерційні банки. Зате розвиток системи Ощадбанку істотно сповільниться.
Третю групу універсальних банків складають кредитні товариства (кооперативні банки, кредитні товариства і т.д.). Кредитні товариства - це посередники грошового ринку, що створені на кооперативних основах і зорієнтовані насамперед на обслуговуванні своїх членів. По характері діяльності вони схожі з ощадними банками. Це кооперативні ощадні інститути, що організовані групами приватних осіб, об'єднаних загальними економічними інтересами (фермери, ремісники), чи профспілками.
Характерною ознакою кредитних суспільств, як окремого виду універсальних банків, є те, що вони базують свою діяльність на пайових внесках і депозитних внесках своїх членів, яким надаються ці засоби в позики - короткострокові, середньострокові і довгострокові. Останнім часом ці банки вивели свою діяльність за рамки обслуговування тільки своїх членів, сталі приймати усі види внесків від інших осіб і надавати усім широкий спектр послуг. Тому вони значно наблизилися по характеру діяльності до звичайних комерційних банків.
Спеціалізовані банки, на відміну від універсальних, функціонують на вузьких секторах грошового ринку і займаються вузьким колом банківських операцій, де необхідні особливі технічні прийоми і спеціальні знання. Тому ця діяльність для універсальних банків виявляється не вигідною, вони залишають відповідні ніші на грошовому ринку для спеціалізованих банків. Найбільші спеціалізовані банки виникали в таких секторах ринку:
- споживчого кредиту;
- іпотечного кредиту;
- сільськогосподарського кредиту;
- залучення малих внесків і обслуговування малого бізнесу;
- у зовнішньоекономічній діяльності;
- у сфері інвестування капіталу:
- у житловому будівництві.
Конкретні спеціалізовані банки в різних країнах значно відрізняються назвою, структурою, характером діяльності. Найбільш часто зустрічаються такі спеціалізовані банки:
- іпотечні;
- будівельні ощадні банки (каси);
- інвестиційні банки (компанії);
- гарантійні банки;
- розрахункові (клірингові) банки (палати).
Іпотечні банки - займаються довгостроковим кредитуванням житлового будівництва під заставу земельних ділянок (іпотеки), іншими довгостроковими позиками під заставу нерухомості. Необхідні для іпотечного кредитування засоби ці банки мобілізують шляхом випуску і реалізації довгострокових зобов'язань (іпотечних облігацій) чи продажу частки участі в іпотечних позиках.
Будівельні ощадні банки - займаються довгостроковим кредитуванням житлового будівництва. Подібно іпотечним банкам, вони надають свої довгострокові позики також під заставу нерухомості, але необхідні ресурси формують переважно за рахунок цільових внесків і внесків самих забудовників.
Банки можуть

 
 

Цікаве

Загрузка...