WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаАстрономія та Авіація → Фірма "Анатра" та її літаки (З історії авіаційної промисловості України) - Реферат

Фірма "Анатра" та її літаки (З історії авіаційної промисловості України) - Реферат

двофюзеляжний двомоторний бомбардувальник "Анадва" (або "Анатра"-ВХ). Він являв собою два з'єднані спільною біпланною корбкою фюзеляжі літаків "Анатра"-Д/ДС. Два його дослідні зразки загалом успішно пройшли льотні випробування, та військові не поспішали замовляти цей літак, вважаючи що він не повністю відповідає вимогам часу за своїми льотними даними. Лише після того, як зазнали невдачі спроби отримати сучасні бомбардувальники з-за кордону, було оформлене замовлення на поставку 50-ти літаків "Анадва" [9, 175-176]. Однак відбулося це лише 3 листопада 1917 р. і через революційні події жоден серійний літак цього типу так і не був збудований. Ще однією досить перспективною машиною, котра не потрапила в серійне виробництво (на цей раз через відсутність достатньої кількості двигунів) був спроектований Деканом двомісний багатоцільовий літак (винищувач-розвідник) "Анадіс" (або "Анатра"-ДІс, тобто "Декан із Іспано-С'юїзою") [1, 80]. Прототип його був обладнаний двигуном типу "Іспано-С'юїза" потужністю 180 к.с., а на серійних літаках її передбачалося довести до 200-220 к.с. За своїми якостями ця машина відповідалаєвропейському рівню. Із літаком "Анадіс" пов'язана одна з перших в історії авіації спроб далекого перельоту - за маршрутом Одеса-Салоніки-Рим-Марсель-Париж. Організатори цієї акції ставили перед собою пропагандистську мету - продемонструвати союзникам рівень розвитку російської авіації і добитися більш щедрого постачання з їх боку. Однак ця спроба завершилася невдачею: літак розбився при вимушеній посадці в районі Ясс.
Крім машин власної розробки, "Анатра" продовжувала випускати і ліцензійні французькі машини. Наприкінці 1916 р. поряд із замовленнями на 700 розвідників "Анатра"-Д, фірма отримала контракти на поставку винищувачів "Н'юпор"-XVII (замовлено 100 літаків, проте жоден із них, ймовірно, так і не був збудований) і навчальних літаків "Фарман"-VII (200) [2, 53-56].
Восени 1917 р. фірма "Анатра" являла собою потужне промислове об'єднання. Основні її виробництва розміщувались у різних районах міста Одеса. Тут розташовувалися деревообробний, механічний, слюсарний, зварювальний, складальний, малярний цехи, склад, випробувальний аеродром та інші допоміжні виробничі підрозділи [2, 75-76]. В 1916 р. почалося спорудження відділення фірми у Сімферополі. Це було цілком самостійне підприємство з повним циклом виробництва літаків - від заготовки матеріалів до льотних випробувань готової продукції. На новому підприємстві запроваджувалися найпередовіші на той час технологічні процеси. Наприклад, при складанні літаків передбачалось у небачених досі в російській авіапромисловості масштабах використовувати зварювання - на сімферопольському заводі обладнувалося 18 зварювальних постів. Запроваджувалася французька технологія механізації малярних робіт з використанням пульверизаторів. Широко застовувалися напівавтоматичні верстати та гвинторізні автомати [1, 83-84]. Вже наприкінці 1916 р. у Сімферополі були складені перші літаки. Тут же, крім авіазаводу, фірма створювала і моторобудівне підприємство, де передбачалося випускати за французькою лiцензiєю одні з кращих авіадвигунiв того часу - восьмициліндрові "Iспано-С'юїза" потужнiстю, залежно від модифікації, 150-220 к.с. На початку 1917 р. було завершено спорудження основних цехів, а ще за кілька місяців перед цим - укладено контракти на поставку необхідного обладнання та напівфабрикатів iз Франції та Іспанії. Проте після Лютневої революції поставки з-за кордону загальмувались і підприємство так і не вийшло на проектну потужність - 30 двигунів на місяць [2, 72]. Беручи участь у виробничій кооперації, фірма "Анатра" налагодила також виробництво різних видів стандартних деталей - болтів, тандерів тощо, - постачаючи їх на ряд інших авіазаводів.
У 1917 р. на двох заводах фірми "Анатра" працювало понад 330 службовців і близько 2100 робітників. Непоганим було технологічне оснащення - близько 200 верстатів різних типів (перше місце серед авіазаводів Росії). За 1914-17 рр. "Анатра" збудувала понад 1100 літаків (1056 в Одесі і близько 50 в Сімферополі), займаючи за цим показником третє місце серед авіаційних фірм Росії [9, 254-255]. Потенційна потужність фірми станом на осінь 1917 р. становила 80 літаків на місяць, з них 60 - на одеському заводі та 20 - на сімферопольському.
Період з листопада 1917 по квітень 1918 рр. характеризувався для фірми "Анатра" майже повним припиненням виробничої діяльності. Ні власті УНР, ні більшовики не змогли використати її виробничі потужності у своїх інтересах, хоч останні навіть зробили спробу націоналізувати сiмферопольське вiддiлення фiрми, видавши наприкiнцi грудня 1917 р. відповідний декрет Ради народних комісарів [10, 347-348].
Після укладення Брестського миру більшовики робили відчайдушні спроби вивезти з території України військове майно та обладнання промислових підприємств. Із цією метою 6 березня 1918 р. до Одеси прибули їх представники В.Євстигнєєв та А.Сергєєв. Однак організувати вивезення обладнання заводу "Анатра" їм не вдалося: на заваді стали місцеві робітники-анархісти, які, погрожуючи бомбами, вигнали більшовиків із заводу [11, 6]. Фірма "Анатра" потрапила під повний контроль австро-угорських окупаційних властей. Австрійці захопили на заводі "Анатра" понад 240 готових літаків - 111 "Анасалей", 63 "Анаде" та 68 "Фарманів". Крім того, ще 149 "Анасалей" перебувало на заводі в різній мірі готовності [11, 7]. Морально застарілі "Фармани" та малопотужні "Анаде" не зацікавили австро-угорське командування, а от "Анасалі" були визнані цілком придатними для використання. 5 травня 1918 р. завод "Анатра" отримав замовлення на поставку двохсот літаків "Анасаль" для Австро-Угорщини. При цьому особливо відзначалася висока якість виготовлення вузлів літака, недосяжна на австрійських підприємствах [4, 9]. Уже 10 червня новому замовникові була передана перша партія літаків - 42

 
 

Цікаве