WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаАстрономія та Авіація → Наш космічний дім - Земля - Реферат

Наш космічний дім - Земля - Реферат

певною мірою компенсуєтьсявиштовхувальною силою, живуть і більші тварини. Наприклад, деякі екземпляри китів досягають у довжину близько 33 м і важать понад 1600 кН. На суші подібні чудовиська були б занадто неповороткими і навряд чи змогли б існувати.
Інший приклад: відомо, що в сонячному світлі найбільша енергія припадає на випромінювання з довжиною хвилі 555 нм (жовто-зелена частина спектра). І відповідно до цього око людини виявляється найчутливішим саме до жовто-зеленого кольору.
Космічні "обставини" визначили й "ритми" в життєдіяльності живих організмів. Так, наприклад, життєвий цикл найпростішого одноклітинного організму - амеби - триває 24 год, тобто добу. З цього часу амеба 20 год росте, а 4 год припадає на підготовку клітини до поділу і на сам поділ.
Перелітні птахи здійснюють польоти в строго визначені періоди року.
Можна також припускати, що й психіка людини, і її життєздатність якоюсь мірою склалися під впливом тих фізико-астрономічних умов, які існують на нашій планеті.
Земля і збереження навколишнього середовища. Однією з основних причин, що породили релігійні уявлення про світ, було безсилля наших предків перед природою. А в сучасну епоху одним з факторів, що сприяє відтворенню релігійних поглядів, є страх перед можливими небезпеками і різного роду кризовими ситуаціями, які загрожують людству. Невіра у можливості людського суспільства, у можливості науки породжує у деяких людей, особливо у країнах капіталізму, ілюзорні надії на втручання неіснуючих надприродних сил, нібито здатних такі небезпеки відвернути.
Однією з проблем, яка постала перед сучасною людиною, є екологічна проблема.
Природні ресурси нашої планети обмежені, а можливості природного навколишнього середовища не безкраї. Тим часом практичні потреби людства швидко зростають, продуктивні сили бурхливо розвиваються, а отже, розширюються й масштаби використання земних багатств. У зв'язку з цим виникає ціла низка гострих проблем, які мають першорядне значення для всього людства: чи вистачить продовольчих ресурсів, щоб прогодувати дедалі зростаючу кількість населення нашої планети? Чи зможе людство в умовах триваючого зростання продуктивних сил і чисельності населення успішно боротися із забрудненням і знищенням навколишнього середовища? Чим замінити нафту, газ, вугілля, а також інші корисні копалини, запаси яких обмежені і рано чи пізно вичерпаються? Як запобігти можливим глобальним змінам клімату внаслідок виділення в атмосферу промисловими підприємствами великої кількості теплоти й вуглекислого газу? Як, нарешті, задовольнити безперервно зростаючі енергетичні потреби людства?
Багато буржуазних учених - соціологи, екологи, філософи, економісти - мають досить песимістичну точку зору. Вони вбачають чи не єдиний вихід у тому, щоб взагалі припинити всякий розвиток земної цивілізації, зростання виробництва і споживання, запобігти подальшому збільшенню населення.
Немає нічого дивного в тому, що такий крайній песимізм засмучує деяких людей, штовхаючи їх у примарний світ релігійних надій. Тим більше, що конкретні рекомендації з практичного здійснення згаданих вище заходів нерідко мають воістину страхітливий характер. Ось що пише, наприклад, в одній із своїх статей американський еколог Дж. Харден: "Як же ми можемо допомогти тій чи іншій країні уникнути перенаселення? Очевидно, найгірше, що ми можемо зробити,- це послати туди продовольство... Атомні бомби зробили б кращу справу".
Насправді ж ситуація не така безвихідна. "Обсяг кожного з невідновлюваних природних ресурсів Землі,- писав академік 6. К. Федоров,- неминуче обмежений і в міру використання скорочується. Також скорочується можливість для використання частки природних ресур-сів, що відновлюються,- прісної води, кисню в атмосфері, лісу, риби в океані і т. п. Проте можливості задоволення потреб людини залежать не тільки від наявності та обсягу відповідного природного ресурсу, але й від способів виробництва. Слід враховувати співвідношення кількох одночасно триваючих процесів. Скорочення запасів природних багатств - нафти, вугілля, лісу і т. д.- лише один з них. Другий - зростання ефективності використання ресурсів. Третій - систематичне розкриття в результаті науково-технічного прогресу принципово нових можливостей задоволення основних потреб людини"
Уже зараз значна частка електричної енергії виробляється на атомних електростанціях за рахунок використання ланцюгової реакції самочинного поділу важких елементів. При цьому запаси "ядерного пального" практично необмежені, оскільки створено реактори, в процесі роботи яких відтворюється нове ядерне паливо.
На підході й принципово новий тип енергетичних установок - керовані термоядерні реактори. Вони здатні в доступному для огляду майбутньому повністю забезпечити потреби людства в енергії. Тим більше, що паливом для них може бути звичайна морська вода.
Перспективне і ще одне джерело енергії - Сонце. Можливо, вже в цьому сторіччі будуть створені космічні орбітальні сонячні електростанції, що перетворюють енергію сонячного випромінювання на електричну. А во-на по високочастотних або лазерних каналах передаватиметься на Землю. До речі, такий спосіб пов'язаний з мінімальними змінами в навколишньому середовищі.
Вже зараз майже половина продукції текстильної промисловості виробляється з синтетичних матеріалів. Із синтетики виготовляються й більшість деталей машин і механізмів. Створюються синтетичні матеріали з наперед заданими властивостями. Але це тільки початок. З часом людина навчиться виробляти буквально "все з усього". А це означає, що одна й та сама порція речовини у різних формах багаторазово служитиме людям. Так буде, очевидно, розв'язано проблему сировини.
Що ж стосується забезпечення людства їжею, то з часом людина оволодіє механізмом фотосинтезу і навчиться виробляти харчові речовини поза зеленим листком рослин, тобто обходитися без сільськогосподарського виробництва. Це не тільки вивільнить колосальні площі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, а й зробить виробництво їжі не залежним від кліматичних умов. Можна успішно боротися і з забрудненням навколишнього середовища - удосконаленням промислових підприємств, створенням безвідходного виробництва з замкнутими екологічними циклами.
Набагато важчою проблемою є підтримання тієї природної рівноваги, що склалася між різними природними процесами за багато мільйонів років еволюції Землі. Але це не означає, що завдання полягає в тому, щоб зберегти саме той стан речей, який існує у природі на даний момент. Таке уявлення не тільки дуже спрощене, а й у корені неправильне.
Проблема вимагає діалектичного підходу. Необхідно зберігати не рівновагу взагалі, а рівновагу, що відповідає сучасному рівню розвитку людства і тим завданням, які перед ним стоять у дану епоху. Йдеться, таким чином, про створення єдиної саморегулювальної системи "людина - виробництво - природа", системи з такими зворотними зв'язками і можливостями керування,

 
 

Цікаве