WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаАстрономія та Авіація → Рух небесних тіл. Боротьба за науковий світогляд - Реферат

Рух небесних тіл. Боротьба за науковий світогляд - Реферат

Реферат на тему:
РУХ НЕБЕСНИХ ТІЛ.
БОРОТЬБА ЗА НАУКОВИЙ СВІТОГЛЯД
Правильне розуміння спостережуваних небесних явищ формувалося віками. Ви знаєте про зародження астрономії в Стародавньому Єгипті й Китаї, про пізніші досягнення давньогрецьких учених, спостереження жерців і про їхні хибні уявлення про природу, про використання ними своїх знань для власної вигоди. Жерці також створили й астрологію - псевдовчення про вплив планет на характер і долю людей та народів і про вигадану мож-ливість пророкувати долю за розміщенням планет.
Відома вам і геоцентрична система світу, розроблена в II ст. н. е. давньогрецьким ученим Клавдіем Птолемеєм. Він у центрі світу "поставив" хоч і кулясту, але нерухому Землю, навколо якої оберталися всі інші світила (мал. 1).
Мал. 1. Система світу за Птоломеєм
Видимий петлеподібний рух планет Птолемей пояснював поєднанням двох рівномірних колових рухів: рухом самої планети по малому колу і обертанням центра цього кола навколо Землі. Однак з нагромадженням даних спостережень про рух планет теорія Пто-лемея потребувала дедалі більших ускладнень, що робили її громіздкою і неправдоподібною. Очевидна штучність системи, яка все більше ускладнювалася, і відсутність достатньої узгодженості між теорією і спостереженнями вимагали її заміни. Це й зробив у XVI ст. великий польський учений Міколай Коперник (1473- 1543).
Коперник відкинув догматичне твердження про нерухомість Землі, яке століттями володіло розумом людей. Поставивши Землю серед рядових планет, він показав, що вона, займаючи третє місце від Сонця, нарівні з усіма іншими планетами рухається в просторі навколо Сонця і, крім того, обертається навколо своєї осі. Коперник сміливо доводив, що саме обер-танням Землі та її обертанням навколо Сонця можна правильно пояснити відомі на той час небесні явища й петлеподібний рух планет (див. мал. 2).
Мал.2. При спостереженні із Землі
проекція планети на небо описує петлю
Ця революція в астрономії і світогляді, зумовлена геліоцентричною теорією Коперника, як зазначив Ф.Енгельс, звільнила дослідження природи від релігії.
Г а л і л е о Г а л і л е й (1564-1642), який одним з перших спрямував телескоп на небо, правильно вважав свої відкриття підтвердженням теорії Коперника. Так, учений відкрив фази у Венери. Він установив, що така їх зміна можлива лише в тому разі, якщо Венера обертається навколо Сонця, а не навколо Землі. На Місяці Галілей виявив гори й виміряв їх висоту. З'ясувалося, що між Землею і небесними тілами немає принципової відмінності; наприклад, гори, подібні до земних, існували й на небесному тілі. І ставало легше повірити, що Земля - це тільки одне з таких тіл.
У планети Юпітер Галілей відкрив чотири супутники. Тхне обертання навколо Юпітера спростувало уявлення про те, що лише Земля знаходиться в центрі обертання. На Сонці Галілей виявив плями і за їх переміщенням зробив висновок, що воно обертається навколо своєї осі. Існування плям на Сонці, яке вважалося символом "небесної чистоти", також спростовувало ідею про нібито принципову відмінність між земним і небесним.
Молочний Шлях у полі зору телескопа виявився скупченням безлічі слабких зір. Всесвіт постав перед людиною як щось незрівнянно грандіозніше, ніж маленький світ, який начебто обертається навколо Землі, за уявленнями Арістотеля, Птолемея і середньовічних церковників. Церква, як ви знаєте з курсів історії й фізики, розправилася з Джордано Бруно (1548- 1600), який зробив сміливі філософські висновки з відкриття Коперника. Наполегливу боротьбу проти церковників за право поширювати справжні знання про будову Всесвіту вів М. В. Ломоносов (1711 -1765). У дотепній і привабливій віршовано-сатиричній формі він висміював мракобісів.
Розкріпачення людської думки, відмова сліпо йти за обмеженими догматами церкви, заклик до сміливого матеріалістичного вивчення природи - ось головний, загальнолюдський підсумок боротьби Коперника, Бруно і Галілея за науковий світогляд.

 
 

Цікаве