WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаАстрономія та Авіація → Астрологія як лженаука - Курсова робота

Астрологія як лженаука - Курсова робота

Медична астрологія займається профілактикою захворювань, виявленням особливостей організму конкретної людини. Годинна астрологія вивчає карту, складену на момент виникнення думки, ідеї, питання. Існує безліч інших розділів астрології.

Для складання прогнозу астролог користується методами розгортання гороскопа. Астрологію часто дорікають у фаталізмі, вважаючи, що її прогноз не залишає волі вибору. Самі ж астрологи сперечаються між собою, наскільки майбутнє визначене. Найбільш розповсюдженою є точка зору, що "зірки схиляють, але не зобов'язують". Астролог вказує лише на тенденції, що нерідко помилково сприймають як розпливчастий прогноз. Особливості індивідуального гороскопу можна порівняти з поручем: завдання людини — навчитися йти до мети, тримаючись за поруч, а не перестрибувати його, ламаючи ноги.

Ціль прогнозу, за словами Д. Радьяра, "...не стільки сказати нам, що ми зустрінемо на своєму шляху, як запропонувати нам, як це зустріти, і визначити основний мотив цієї зустрічі. Які наші якості, який тип сили потрібно, щоб пройти кожну визначену фазу нашого повного становлення як індивідуальності. Це не має ніякого відношення до того, чи класифікувати події, що зустрічаються людині у визначеній фазі, як "гарні" або "погані". Важливо не подія, якою б вона не була, а те, чи будемо ми готові зустріти її з найкращим результатом з погляду нашого росту".

НА ПОРОЗІ III ТИСЯЧОЛІТТЯ

Астрологія розвивається, у ній залишається маса невирішених проблем. Астрологи пишуть дослідницькі роботи, проводять конференції. В даний час в астрології існує кілька напрямків (шкіл): традиційна, символічна, структуралістична й ін.

Бурхливо розвивається природничонауковий напрямок астрології, що має також назву космо-біоритмологія, тобто навчання про взаємозв'язок законів космосу і життя на Землі. Ця назва дає уявлення астрологів про те, що земне життя є невеликою часткою космосу і не можна не враховувати вплив більшої частини Всесвіт на меншу. Є також напрямок, що за допомогою методів математичної статистики досліджує взаємозв'язок між небесними тілами і долями людей.

Чимало астрологів вважає, що майбутнє астрології — у використанні наукових підходів. Багато чого в ній має потребу в переосмисленні. Дійсно, зараз астролог користується правилами, термінами, трактуваннями, що склалися в стародавності й у Середні століття. Світогляд, психологія, життя людини настільки змінилися з тих пір, що деякі астрологічні трактування просто застаріли.

Більшість сучасних учених продовжують відноситися до астрології скептично. Насамперед їхня недовіра викликана розходженням у підходах до знання астролога і представника природничих наук. Для вченого-природника інтуїція служить лише допоміжним методом, робота ж його будується на розрахунках і формальній логіці. Астролог використовує логіку й інтуїцію в однаковій мірі: значення планет і знаків Зодіаку не описуються простими математичними або логічними формулами.

Суперечки навколо астрології почалися в незапам'ятні часи і не стихають дотепер. Проти неї була висунута маса аргументів.

СТАТИСТИКА ПРОТИ АСТРОЛОГІЇ

Схильність людей до професії вивчалася американським фізиком Дж. Мак-Джерві. Він досліджував, як розподілені дати народження 17 тис. вчених і 6 тис. політичних діячів щодо зодіакальних знаків. На думку Мак-Джерві, розподіл виявився цілком випадковим.

Найбільш цікаві результати в цій області отримані паризьким статистиком Мішелем Гокеленом. Він вивчив архівні дані, що містили дату, час і місце народження 41 тис. жителів Європи; серед них було 1 6 тис. відомих вчених, артистів, письменників, спортсменів і т.д., а також 25 тис. "простих людей". Гокелен зіставив положення планет і сузір'їв у момент народження людини з типом його особистості і родом занять. Він зробив висновок, що немає зв'язку між характером і діяльністю людини, з одного боку, і його знаком Зодіаку, положенням планет у будинках і їхніх взаємних аспектах у момент народження — з іншої.

Психолог з Мічиганського університету (США) Б. Сілверман вивчив, як впливає зодіакальний знак, що відповідає моментові народження кожного з чоловіка і жінки, на імовірність їхнього щасливого шлюбу або розводу. Були використані дані про 2978 весіль і 478 розводів, зареєстрованих у штаті Мічиган у 1967—1968 р. Учений порівняв реальні дані з рекомендаціями двох незалежних астрологів щодо сприятливого і несприятливого сполучення знаків для шлюбу. Він сказав: "Положення Сонця в Зодіаку в момент народження не робить впливу на формування особистості".

Раніше подібне дослідження почав всесвітньо відомий швейцарський психолог Карл Юнг. Він зіставив місячно-сонячні конфігурації в натальних гороскопах 483 подружніх пар, але не зміг знайти статистично значимих кореляцій (взаємозв'язків). Однак Юнг вважав, що оцінити все те, що накопичено астрологією за тисячоліття, не так просто. Він говорив: "Статистичний погляд на світ є абсолютно відверненим і тому неповним і навіть помилковим, коли мова йде про психологію людей".

АСТРОЛОГІЯ В ДЗЕРКАЛІ ДОСЛІДЖЕННЯ

Чи стане астрологія наукою з властивими їй строгістю і твердими критеріями — відповісти на це питання можуть тільки факти. Дослідження астрологічних прогнозів проводяться вже давно. Однак не усім їм можна довіряти в однаковій мірі: найчастіше для дослідження залучаються прогнози астрологів низької кваліфікації, або дослідник намагається аналізувати гороскопи сам, не маючи при цьому достатніх астрологічних знань і досвіду. Наприклад, роботи, де "проаналізовані" 20 тис. гороскопів, викликають у астрологів посмішку. "Щоб проаналізувати двадцять тисяч гороскопів, не вистачить цілого життя", — говорять вони. Треба відзначити, що в цілому роботи з перевірки прогнозів дають суперечливі результати.

Психолог доктор Зденек Рейдак писав: "Відомий чеський вчений Рудольф Томашек, звернувши свою увагу на астрологію, спробував на основі її методів знайти вплив окремих космічних тіл на землетруси. Ці зв'язки — між їхніми епіцентрами і положенням окремих космічних тіл — він простежив за останні 100 років. Закономірності, до яких він прийшов, на його думку, дозволяють прогнозувати ці грізні явища природи. З випередженням на рік Томашек пророчив землетрус на Алясці й у Ташкенті". На його думку, в астрології є багато чого правдивого хоча частина і відноситься до області ілюзій.

В.В. Печкіс у книзі "Початки астрологічної прогностики" пише: "...з ростом числа гарних досліджень, підручників, верифікацій (перевірок) прогнозів туманність астрологічних законів розвіється і вірогідність прогнозів зросте від теперішніх 70% до 85 або 90%. Статус астрологічних і метеорологічних прогнозів подібний. У метеорології також не завжди можна взяти до уваги відомі атмосферні й іоносферні явища, реєстрація яких вимагає нової техніки, наприклад супутникових аеродосліджень. Знову зібраний матеріал дозволить поліпшити метеорологічні прогнози.

Подібне положення склалося в астрології. Відомі сотні астрологічних законів, але не всі ми розуміємо або знаємо. Багато з них необхідно уточнити...

Неважко зрозуміти, чому дослідження на вищому науковому рівні астрологічних прогнозів у деяких лабораторіях не дають результатів. Так, у коледжі Берклі в Каліфорнії для сотень студентів були складені астрологічні прогнози. Їхня відповідність стандартизованому персональному описові (СПО) повинні були оцінити самі студенти. Вірогідність результатів складала 50%. При дослідженні отриманих результатів з'ясувалося, що студенти не в змозі пізнати свої основні особисті якості. Вони не довідаються про себе за прогнозами і не можуть скласти своє СПО.

...Число таких досліджень збільшується. У Бельгійській академії наук було складено і досліджено 100 000 астрологічних прогнозів, що по своїх результатах позитивні". вони полягають в тому, що існування механізмів впливу небесних світил на долі людей, торгівельних підприємств і цілих держав не випливає з наукових досліджень. Довід серйозний. Однак дуже багато явищ були незрозумілі вченим протягом довгих століть, а потім наука включала їх у свою сферу. Тому ж Йоганну Кеплеру потрібна була сміливість, щоб обнародувати своє відкриття: припливи і відливи являють собою результат впливу Місяця на Світовий океан. Галілео Галілей писав з цього приводу так: "Більше інших дивує мене Кеплер, що допускає владу Місяця над водою". Паризька академія наук у XVIII ст. не визнавала, що з неба можуть падати камені, поки метеорити не звалилися, можна сказати, на голову академікам.

Так і з астрологією: можливо, у майбутньому дослідники осягнуть ті зв'язки між Землею і Всесвітом, що ховаються за астрологічними закономірностями. Більшість астрологів вважає, що це навчання вже зараз є точною наукою, розквіт якої ще попереду.


 
 

Цікаве

Загрузка...