WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаАстрономія та Авіація → Астрологія як лженаука - Курсова робота

Астрологія як лженаука - Курсова робота

Складання гороскопу — це побудова спеціальної карти, на якій позначені точні проекції на екліптику положень небесних світил (екліптичні довготи) на визначений момент. У центрі карти розташована Земля. Відстань небесних об'єктів до Землі при цьому не розглядається.

У гороскопі екліптика представлена у виді кола (360°), розділеного на 12 секторів — знаків Зодіаку (від гр. "зодіакос кіклос" — "звірине коло"). Назви знаків збігаються з назвами сузір'їв, розташованих уздовж екліптики. Однак на відміну від сузір'їв кожен знак займає рівно 30°. Зодіак веде свій відлік від крапки на екліптиці, у якій Сонце знаходиться в момент весняного рівнодення. Від цієї крапки відраховуються градуси в першому знаку Зодіаку — Овні. Далі ідуть Телець, Близнюки, Рак і т.д.

Кожне небесне світило і кожен знак Зодіаку є символами. З їхньою допомогою в астрології описують ситуації, предмети, якості людини, сфери життя — усе, що існує.

У гороскопі відображаються положення Сонця, Місяця, Меркурія, Венери, Марса, Юпітера, Сатурна, Урана. Нептуна, Плутона. Усі ці небесні тіла астрологи за традицією називають планетами. Для визначення положення планети використовують ефемериди — таблиці координат планет щодо знаків Зодіаку. Говорячи про положення планети в конкретному гороскопі, астролог називає знак і градус: наприклад, Місяць у п'ятому градусі Тільця. Положення кожної планети у відповідному знаку має своє трактування. Важлива також кількість планет, що потрапила в один знак, знаки однієї стихії, знаки, розташовані на одній лінії, і т.д.

Часто можна почути: "Я Водолій" або "Я народився під знаком Водолія". З погляду астролога ця фраза означає наступне: "У гороскопі, складеному на момент мого народження, Сонце знаходиться в знаку Водолій". Однак положення Сонця в знаку — не єдина, хоча й одна з найважливіших характеристик гороскопу. Прогнози або висновки, зроблені на основі однієї характеристики, є неповними. Нерідко в газетах публікують прогнози на тиждень, що помилково називають гороскопами. Такий прогноз враховує тільки положення Сонця в гороскопі людини, тому велика частина подій у цей прогноз не попадає.

Крім планет на астрологічній карті відзначаються інші значимі крапки, наприклад місячні вузли — крапки перетинання видимого шляху Місяця з екліптикою.

Один з важливих показників гороскопа — асцендент, тобто крапка перетинання лінії обрію з екліптикою на сході в той момент, на який складається карта (наприклад, у момент народження). Він відбиває загальні характеристики людської особистості. Асцендент порівняємо за своїм значенням з положенням Сонця в гороскопі.

Гороскоп крім 12 знаків містить інші 12 секторів — будинку. Їхня система залежить від географічної широти місцевості; початком першого будинку є асцендент.

Щоб зрозуміти взаємодію планет, знаків і будинків, можна привести таке порівняння. Планета — це енергія, знак — спосіб її вираження, а будинок — сфера, у якій вона буде реалізовуватися. Так, положення Меркурія в Овні в гороскопі людини припускає гарячу, емоційну мову, словесні скандали, суперечки (Меркурій — мова; Овен — напір, агресія, змагання). Якщо при цьому Меркурій потрапив у шостий будинок, то людина буде виявляти себе так на службі, у відносинах з підлеглими.

Досвідчений астролог враховує також вплив найбільш яскравих нерухомих зірок (так в астрології називають усі зірки, крім Сонця). Як правило, воно виявляється в тому випадку, якщо положення нерухомої зірки збігається з положенням планети або з іншою важливою крапкою в гороскопі.

Вплив планет залежить від того, як вони розташовуються один щодо одного. Весь круг Зодіаку — 360°. Якщо кутова відстань (дуга) між планетами складає величину, на яку 360° можна розділити без залишку (180°, 120°, 90°, 72°, 60° і т.п.), то говорять, що між планетами є аспект.

ЗНАКИ ЗОДІАКУ І СТИХІЇ

Кожний з 12 знаків Зодіаку відноситься до однієї з чотирьох стихій: вогонь, земля, повітря і вода. Ця традиція йде від переконання древніх, що усі речі у світі складаються з чотирьох першоелементів, "змішаних" у потрібній пропорції. Знаки Зодіаку розділені на три сфери (по чотирьох знаках). Це відповідає древньому розподілу всього існуючого на сферу матеріального (земного), людського і небесного. Тому кожну стихію представляють три знаки: по одному знаку в кожній із сфер.

Сфери

Стихії

Вогонь

Земля

Повітря

Вода

І

Овен

Телець

Близнюки

Рак

ІІ

Лев

Діва

Терези

Скорпіон

ІІІ

Стрілець

Козеріг

Водолій

Риби

Властивості стихії виявляються в знаках у відповідності із сферами (рівнями): прояв стихії на першому рівні саме очевидне і "грубе", на третьому — саме "тонке". Наприклад, прояву Овна схожі на пожежу, Лева — на полум'я смолоскипа, а Стрільця — на світло прожектора.

"ІЄРОГЛІФИ" АСТРОЛОГІЇ

Трактування "...гороскопів складні тим, що доводиться враховувати велику кількість параметрів, які до того ж залежать один від одного", — пише А.Ю. Саплін у "Астрологічному енциклопедичному словнику". Ще одна особливість астрологічних символів (планет, знаків Зодіаку і т.д.) у тому, що вони багатогранні. Саме тому іноді здається, що різні джерела дають різні описи знаків. Астрологічний символ схожий з деякими видами ієрогліфів, значення яких залежить від ключа, який знаходиться поруч з ними. Таким ключем в астрології є конкретна тема, у зв'язку з якою розглядається гороскоп.

Наприклад, у діловому, професійному плані Меркурій відповідає за інформацію, її підбір, класифікацію і передачу, за переговори. Для особистісної характеристики важливо те, що Меркурій відповідає за тип і швидкість мислення, навченість, характер вираження думок і спілкування. У побутовому плані Меркурій несе інформацію про приятелів (але не про близьких друзів) людини.

Знаки так само багатогранні, як і планети. У медичній астрології Тільцю, наприклад, відповідають нижня щелепа, шия, носоглотка, щитовидна залоза. У психологічному відношенні Тельцеві відповідає людина, що розраховує тільки на себе, уміє трудитися і цінує праця, практичний, ощадливий, прагне до статку. Для нього характерна завзятість і консерватизм. Телець — власник і ревнивець. Він уміє цінувати красу і комфорт. Телець цінує почуттєві насолоди, але не на шкоду роботі і матеріальному становищу. Така людина любить надійність і сам надійна для близьких. Він довго залишається спокійним і рідко висловлює те, що в нього на душі, зате рідкі спалахи його гніву страшні.

Аспекти можуть виникати також між планетою й однієї з важливих крапок гороскопа (наприклад, асцендентом). На карті аспекти позначають відрізками, що з'єднують планети. Загальний малюнок ліній, що вийшов у гороскопі, також має значення для його трактування.

Про складання і тлумачення гороскопів написані товсті книги. Навчитися складати гороскоп по ефемеридах і таблицях будинків у загальному легко. Інтерпретувати ж гороскопи значно складніше. Тлумачення гороскопу — не просто сума трактувань планет і знаків, знайдених у підручниках. Дійсний астролог-професіонал вчиться протягом довгих років і постійно удосконалюється.

Хвора для авторитету астрології проблема полягає в тому, що немає об'єктивних критеріїв, по яких можна було б відрізнити астрологів-професіоналів, що чесно працюють з гороскопами і хочуть зрозуміти глибинні закони природи, від шарлатанів, мета яких — легкі гроші або бажання займатися чимось таємничим.

ЗАВДАННЯ АСТРОЛОГІЇ

Астрологія умовно поділяється на дві основні області: світову й індивідуальну астрологію.

Світова астрологія досліджує долі держав, народів, континентів, міст або кораблів. У завдання світової астрології входить також пророкування епідемій, воєн, природних катастроф.

Найпопулярнішим розділом індивідуальної астрології є натальна (від лат. nаtаl — "народження") астрологія, що вивчає конкретну людину і її долю. Натальною картою називається гороскоп, складений на момент народження. Зараз багато астрологів є професійними психологами. Один з підходів в астрології — астропсихологія — допомагає людині зрозуміти, прийняти й усвідомити самого себе. Дейн Радьяр, автор книги "Індивідуально-орієнтована астрологія", вважає, що "...основна мета астрології — допомогти індивідуумові знайти... і реалізувати щонайкраще можливості, закладені в ньому".

Коли хочуть з'ясувати перспективи взаємин двох людей, що люблять один одного, збираються одружитися або зав'язати відповідальні ділові відносини, застосовують метод зіставлення їхніх гороскопів. Парний гороскоп називають синастрією (від гр. "син" — "разом", "астрон" — "зірка").


 
 

Цікаве