WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаАстрономія та Авіація → Астрологія як лженаука - Курсова робота

Астрологія як лженаука - Курсова робота

Астрологія – лженаука

Рубіж II-III тисячоліття. Популярність астрології надзвичайно велика: газети і журнали друкують астрологічні прогнози, виходить багато астрологічної літератури, для розрахунків гороскопів астрологи використовують спеціальні комп'ютерні програми, багато бізнесменів і політичних діячів мають особистих астрологів. Висловлення про астрологію різноманітні і категоричні. Її називають наукою, мистецтвом, магією, гаданням, нарешті, шарлатанством. Що цікаво, більшість тих, хто користується газетними астрологічними прогнозами, і тих, хто категорично заперечує їх вірогідність, має про астрологію досить дивне, а іноді просто помилкове уявлення.

Частіше (і вірогідніше) за все астрологією називають європейську астрологічну традицію. Саме слово "астрологія" грецьке (від "астрон" — "зірка", "логос" — "навчання") — навчання про зірки.

"РОДОВІД" АСТРОЛОГІЇ

Наприкінці III — початку II тисячоліття до н.е. у Месопотамії, на батьківщині однієї з найдавніших цивілізацій, виникла перша астрологія — "астрологія ознак". Шумери, що населяли Месопотамію, і аккадці обожнювали світила: Венеру (Іштар), Місяць (Син) і саме Небо — Ану. Вони вважали, що боги посилають людям знамення, попереджаючи їх про майбутні події. Спостереження і тлумачення небесних знамень і були метою астрології ознак. В II тисячоліття до н.е. у

У Месопотамії створено безліч глиняних клинописних табличок "Енума Ану Енліль". Таблички містили близько 7 тис. тлумачень небесних явищ, наприклад: "Якщо Місяць з'явився в 1-й день місяця нисану і дув північний вітер — цар Аккада буде в благополуччі"; "Якщо при сході Венери з нею з'єднається червона зірка — царський син захопить трон".

Жреці шукали ознаки в астрономічних і метеорологічних явищах, які можна було безпосередньо спостерігати на небі. Ці знамення стосувалися тільки "державних справ": пануючих і його наближених, країни в цілому.

У середині I тисячоліття до н.е. у вавілонян зародилася нова астрологія, що істотно відрізнялася від астрології ознак, — вона носила теоретичний характер. На той час з'явилася теорія руху небесних тіл, що дозволяла обчислювати їхнє положення в різні моменти в минулому, сьогоденні або майбутньому. Вавілонські астрологи вперше почали складати гороскопи. Слово гороскоп (від гр. "хороскопос" — "спостерігаючий час") в астрології має трохи інше значення. Його головне значення — спеціальна карта взаємного розташування планет і зірок на визначений момент. У гороскопній астрології вже не враховувалися метеорологічні явища, а також явища, які не можна було розрахувати, наприклад колір Місяця. Гороскоп тепер можна було замовити і скласти для будь-якої людини, а його тлумачення відрізнялося від визначень "Енума Ану Енліль".

Подальший розвиток навчання про зірки одержало в грецькому світі в період з III ст. до н.е. по III ст. н. е.

КОРОЛЬ І АСТРОЛОГ

Цікавий випадок розповідають про астролога французького короля Людовика XI (1461—1483 р.), володаря жорстокого і лукавого. Цей астролог мав нещастя пророчити смерть однієї улюбленої дами короля. Коли вона дійсно вмерла, король велів покликати астролога і наказав своїм катам бути напоготові, щоб по його наказу повести провісника на страту. Астролог з'явився, і король запитав його: "Ти вважаєш себе настільки митецьким, що знаєш дуже добре долю інших; скажи ж негайно, скільки часу залишився жити тобі самому?".

Астролог зрозумів, що потрапив у пастку. Не розгубившись, він спокійно відповів: "Ваша величність! Зірки показали мені, що я повинен померти за три дні до Вашої смерті". Марновірний король, наляканий такою несподіваною відповіддю, не тільки скасував страту, але і подбав щонайкраще про здоров'я астролога і його повну безпеку.

Нікому невідомо, коли точно вмер хитрий астролог і чи збулося його пророцтво, але воно врятувало йому життя.

Грецькі астрологи запозичали у вавілонян знаки Зодіаку, систему побудови гороскопа і багато чого іншого. Однак на цій основі вони створили фактично нову дисципліну. Грецька астрологія невіддільна від математики і філософії. І в даний час багато книг про аст-арабский Зодіак є одночасно філософськими і психологічними творами.

У III-II ст. до н.е. був створений знаменитий трактат "Смарагдова скрижаль", автор якого ввійшов в історію під ім'ям Гермеса Трисмегіста (від гр. "Трисмегістос" — "тричі найбільший"). Слова з цього трактату виражають основну ідею грецької астрології: "Істинно. Безсумнівно. Дійсно. Те, що знаходиться внизу, вірогідно знаходиться вгорі, і навпаки; те, що знаходиться вгорі, вірогідно знаходиться внизу заради виконання чуда єдності". Філософи й астрологи Греції вважали, що Всесвіт і людина знаходяться в нерозривній єдності і те, що робиться на Землі "подібно" руху небесних світил і пов'язане з ним. В II ст. н.е. грецький астроном і астролог Клавдій Птоломей створив "Тетрабіблос" — фундаментальний твір по світовій і індивідуальній астрології, який багато століть рахувався дуже авторитетним.

На початку I ст. грецька астрологія досягла країн Ближнього. Середнього і Далекого Сходу, Індії, Ірану. Пізніше вона набула величезного впливу у мусульманських країнах. Як наслідок, сучасна астрологія містить у собі не тільки грецьку традицію, але також різноманітні методи і поняття, набуті на Сході.

Індійська і китайська астрології (останню часто називають східним гороскопом) зараз існують незалежно від європейської й істотно від неї відрізняються. До речі, розповсюджений у XX ст. гороскоп друїдів з астрологією ніяк не пов'язаний.

В епоху Римської імперії астрологія почала втрачати свої позиції, а деякі імператори навіть піддавали астрологів гонінням і репресіям. У IV ст. н.е. антична астрологія пережила смугу упадку: проти неї виступила Християнська Церква. З погляду тодішньої Церкви астрологи (і астрономи) займалися справою, що було те саме що чаклунство. Але незабаром положення змінилося. У Середні століття астрологія поширилася по всій Європі, у XIV-XVI ст. наступив її розквіт. Як і в древні часи, астрологи виступали як порадники при дворах правителів, багато священнослужителів користувалися їхніми послугами.

Аж до XVII ст. астрономія й астрологія розвивалися в нерозривній єдності. До XV ст. слово "астролог" означало як астролога, так і астронома. Строго говорячи, астрологія була колискою астрономії, хоча не всім астрономам приємно зараз це усвідомлювати. Згодом ці дисципліни усе далі і далі відійшли один від одного. Сучасна астрологія ближча до психології, ніж до астрономії. Однак відкриття астрономів завжди коректували і доповнювали знання астрологів. Астрономи, зокрема, розраховували ефемериди (таблиці точного розташування планет у майбутньому), що використовувалися астрологами. Нерідко астроном і астролог з'єднувалися в одній особі: Тихо Бразі, Йоганн Кеплер і навіть Галілео Галілей займалися також астрологією. У Німеччині аж до першої половини XIX ст. астрологію включали до складу дисциплін, що вивчалися в університетах.

В епоху Відродження астрологія пережила кризу. При складанні гороскопів астрологи тоді ґрунтувалися на традиційній геоцентричній системі світу, перетвореної Птоломеєм у строгу теорію небесних явищ. Згідно Птоломеєвої системі, у центрі світу розташовувалася Земля, а небесні світила оберталися навколо неї. Весь Всесвіт існував ніби заради Землі. Тому усе, що відбувалося у Всесвіті, тобто на периферії світу, безпосередньо відбивалося на подіях у його центрі — на Землі. У XV ст. Микола Коперник перетворив Землю в рядову планету, а Джордано Бруно звів Сонце до положення пересічної зірки — однієї з незліченної кількості. Здавалося, самі основи астрології були вражені. Пройшло чимало часу, перш ніж астрологи зуміли поєднати астрологічну практику з відкриттями Коперника.

Більш того, астрологія не тільки знайшла місце в колишній системі новим планетам і відкриттям, але і пророкувала їх. Є твердження, що знаменитий астролог Нострадамус пророчив за 100 років відкриття Нептуна.

Сучасний астролог, звичайно, знає, що Земля не є центром Всесвіту. Але його цікавлять події, що відбувалися або будуть відбуватися саме на нашій планеті. Тому, складаючи гороскоп, астролог вибирає Землю в якості початку системи координат і відслідковує положення небесних світил саме стосовно неї.

Знаки Зодіаку.

Знаменитий датський астроном Тихо Бразі, з дивною точністю виміряв положення небесних світил, він дуже серйозно був захоплений астрологією. Сперечаючись із супротивниками астрології, Бразі говорив: "Навіщо ж ще потрібне зоряне небо, якщо не для пророкування долі?". У своїй публічній лекції в Копенгагенському університеті в 1574 р. він заявив: "Хто б не заперечував силу і вплив зірок, він, по-перше, недооцінює божественну мудрість і передбачливість і, крім того, суперечить самим очевидним практичним даним. Тому, як можна гірше подумати про Бога що Він створив величезну і дивну небесну декорацію без усякої користі або мети, тоді як кожна людина завжди робить малу роботу з якоюсь метою".

ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ АСТРОЛОГІЇ

Робота астролога не гадання на кавовій гущі, як часто думають. Його праця — акуратне і кропітке складання і тлумачення гороскопів. Для їхнього складання існують математично строгі методи, а для трактування — визначені правила. Гороскоп складається на чітко визначений час: для окремої людини — на точний час його народження, для торговельної угоди — на момент укладання договору і т.д.


 
 

Цікаве