WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаАстрономія та Авіація → Утвердження геліоцентричної системи світу. - Реферат

Утвердження геліоцентричної системи світу. - Реферат

системи Птолемея.
Після повернення з Італії Коперник зайнявся громадською діяльністю, беручи активну участь в управлінні областю: завідував її фінансовими, господарськими й іншими справами. Але одночасно він невпинно розмірковував над істинною будовою Сонячної системи і поступово прийшов до свого великого відкриття.
Як Трапилося, що роботи Коперника завдали нищівного удару по системі Птолемея, заступницею якої протягом майже чотирнадцяти століть була католицька церква? Чому церква засуджувала ідеї Коперника? Адже геліоцентрична система Коперника була істотно простішою за систему Птолемея. Визнання обертання Землі навколо осі усувало необхідність вести мову про добовий рух зоряної сфери і всіх небесних тіл; обертання ж Землі навколо Сонця пояснювало й річний рух Сонця на небесній сфері, і петлі зворотного руху планет. Спершу католицька церква прийняла спокійно ідеї Коперника. Але в 1583 р. домініканський чернець Джордано Бруно, ознайомившись із теорією Коперника, висловив їй гарячу підтримку і, на додаток до цього, запропонував свої уявлення про нескінченний зоряний космос. Католицькі церковники визнали висловлювання Бруно єретичними й засудили його до спалення на вогнищі як єретика. Але пристрасна пропаганда Бруно ідей Коперника призвела до того, що католицька церква піддала анафемі й теорію Коперника. Через 70 років після опублікування робота "Про обертання небесних сфер" була занесена до списку заборонених книг.
У своїй книзі Міколай Коперник стверджував, що Земля й інші планети - супутники Сонця. Він показав, що саме рух Землі навколо Сонця з її добовим обертанням навколо своєї осі пояснює видимий рух Сонця, дивну заплутаність у русі планет і видиме обертання небосхилу. Геніально просто Коперник пояснював, що ми сприймаємо рух далеких небесних тіл так само, як і переміщення різних предметів на Землі, коли самі перебуваємо в русі. Наш пліт пливе спокійною рікою, і нам здається, що пліт і ми нерухомі, а "пропливають" у зворотному напрямку береги ріки. Такою ж ілюзією є і наше індивідуальне враження, ніби Сонце рухається навколо Землі. Насправді ж
Земля рухається навколо Сонця і протягом року робить повний оберт уздовж своєї орбіти. Крім того, Коперник був твердо переконаний у тому, що світила рухаються з постійною швидкістю по колу.
З вищезгаданого видно, що Коперник, пояснюючи світобудову, не погоджувався з релігією, відкидаючи при цьому будь-який авторитет церкви в справах науки, і стає зрозумілим, чому теорії Коперника викликали обурення в служителів церкви. Незважаючи на те, що в Коперника з'явилося чимало прихильників, які приймали його теорію, церква почала запекле переслідування послідовників його вчення.
Другою людиною після Коперника, яка відіграла вирішальну роль в утвердженні геліоцентричної системи, став Йоганн Кеплер (1571-1630). Він довів, що орбіти всіх планет являють собою витягнуті кола - еліпси, чим завдав нищівного удару геоцентричній теорії з її незмінним рівномірним круговим рухом.
Кеплер народився в німецькій провінції Вюртемберг у невеликому містечку Вейле, у дуже незаможній родині. Усе його життя було низкою нескінченних іспитів. З 1600 р. він упритул зайнявся дослідженнями руху Марса. Шляхом тривалого підбирання комбінацій епіциклів, деферентів, ексцентриків і еквантів для найкращого збігу розрахункових результатів із видимим переміщенням Марса, він дійшов висновку, що орбіта цієї планети повинна бути еліпсом.
Крім того, Кеплер висунув твердження, що зсуви зір не помітні через неймовірно величезні відстані, що відокремлюють їх від нашої планети. При цьому Коперник вважав, що зірки нерухомі. Прихильники Птолемея, наприклад, стверджували, що якби Земля рухалася в просторі, то під час спостереження неба в різний час було б видно, що зорі теж змінюють своє положення на небі. Але таких зсувів зір за багато століть не помітив жоден астроном. Саме в цьому . прихильники вчення Птолемея бачили доказ нерухомості Землі. Звідси очевидним є те, що Кеплер мав рацію: рух зірок дійсно неможливо було спостерігати через величезні відстані. Лише в 1837 р. російський астроном В. Я. Струве поклав початок точному визначенню відстаней до зір.
Вчення Коперника, Кеплера й інших учених спростовувало саме основи релігійного світогляду і відкривало широкий шлях до матеріалістичного, справді наукового пізнання явищ природи. Хоча деякі ідеї Кеплера не відразу були сприйняті прихильниками теорії Коперника, але ніхто не міг заперечити простоти нової системи й точності її передбачень положення планет.
Як було вже сказано, ідея геліоцентричного Всесвіту Коперника була визнана не відразу, хоча в деяких колах вона знайшла свою підтримку. Так, Джордано Бруно, розвиваючи вчення Коперника, стверджував, що Всесвіт не має і не може мати центру, що Сонце - це тільки центр Сонячної системи. Він також висловив геніальну думку про те, що зорі - такі ж світила, як і наше Сонце, причому навколо незліченних зір рухаються планети, на багатьох з яких існує розумне життя. Ані катування, ані вогнище інквізиції не зламали волю Джордано Бруно, не змусили його зректися власних поглядів.
У 1609 р. Галілео Галілей (1564-1642) зробив відкриття, яке наочно підтверджувало теорію Коперника. У телескоп він побачив на поверхні Місяця кратери, низини, "моря", які певною мірою були подібні до земної поверхні й не становили принципового розходження між "земним" і "небесним". Галілей відкрив чотири супутники Юпітера. їхній рух навколо Юпітера спростував помилкове уявлення про те, що тільки Земля є центром небесних тіл. Галілей виявив, що Венера, подібно до Місяця, змінює свої фази. Отже, Венера - кулясте тіло, що світить відбитим сонячним світлом. Вивчаючи особливості зміни вигляду Венери, Галілей встановив, що вона рухається не навколо Землі, а навколо Сонця. На Сонці він побачив плями і, спостерігаючи за ними, визначив, що Сонце обертається навколо своєї осі. Виходить, для різних небесних тіл, наприклад для Сонця, властивим є осьове обертання. Нарешті, він виявив, що Молочний Шлях - це безліч слабких зір, непомітних неозброєним оком. Отже, Всесвіт має грандіозні масштаби, і було б украй наївним гадати, що він за добу робить повний оберт навколо маленької Землі.
Свої відкриття Галілей виклав у книзі "Діалог про дві найголовніші системи світу", побудованій у вигляді суперечки двох персонажів, одного - прихильника традиційного вчення Арістотеля, іншого - прихильника системи Коперника. У ролі третейського судді виступав третій персонаж, якого кожен із двох супротивників намагався привернути на свій бік. "Діалог" викликав лють католицької церкви, особливо папи Урбана VIII, який побачив себе в ролі прихильника вчення Арістотеля. У 1633 р. Галілей став перед судом інквізиції. Старого вченого змусили зректися власних поглядів і до кінця життя тримали під наглядом інквізиції. Лише в 1992 р. католицька церква виправдалаГалілея.
Страта Бруно, офіційна заборона вчення Коперника, суд над Галілеєм не змогли зупинити поширення теорії Коперника. Иоганн Кеплер, Ісаак Ньютон, М. В. Ломоносов та інші вчені зробили безліч відкриттів на основі цього вчення.

 
 

Цікаве

Загрузка...