WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаАстрономія та Авіація → Проект біосфери другого типу - Реферат

Проект біосфери другого типу - Реферат

висоті 3500 метрів над рівнем моря, упала з 21 до 14%. І як результат - постійні головні болі і зниження працездатності учасників експерименту. Еконавти стали випробувати і деяке недоїдання. По-перше, розплодилися шкідники і стали з'їдати значну частину врожаю. Для боротьби з ними еконавти прийнялися розводити їхніх природних ворогів - комах, що харчуються личинками цих шкідників. По-друге, підвели свині: вони не бажали розмножуватися і набирати вагу, довелося забити їх на м'ясо.
Споконвічно передбачалося, що харчування біосферян буде близько до вегетаріанського, але дійсність далеко перевершила ці очікування. Виявилося, що виростити на чверті гектара досить продуктів для вісьмох людей - справа непроста. Еконавтам вдалося самим вирощувати лише близько 85% необхідних продуктів харчування. І вони стали швидко втрачати у вазі. Їм довелося споживати в добу усього щось близько 2 тисяч калорій. У результаті в середньому кожний схуд на 10 кілограмів. У біосферян було відзначено різке падіння вмісту цукру в крові, зниження кількості білих кров'яних тілець, холестерину і кров'яного тиску.
Взагалі у "Біосфері-2" не все йшло так, як сподівалися її творці й улаштовувачі. Приміром, чомусь розвелося багато мурах, хоча їх присутність у системіспочатку зовсім не планувалася. Трави і чагарники зненацька стали захоплювати територію, виділену під пустелю, тому що виниклий "під ковпаком" штучний клімат виявився надто вологим. Залишав бажати багато кращого і стан штучного океану. Зміст планктону в його водах різко скоротився, і позбавлені харчування коралові поліпи вимирали.
Далі з'ясувалося, що ґрунт у цьому гігантському парнику зайво багатий живильними речовинами, тому ґрунтові бактерії непомірно розмножилися. Ці мікроскопічні істоти споживали таку кількість кисню, що еконавти почали страждати від кисневого голодування.
Незважаючи на всі ці труднощів, експеримент був завершений. Точно в призначений термін, 26 вересня 1993 року, біосферяни залишили свій ковчег. І відразу ж після завершення цієї епопеї дві пари її учасників одружилися.
Американці не були би американцями, якби вони не постаралися не тільки дати цінні відомості науці, але і витягти зі своїх незвичайних пригод ще і комерційну вигоду. Практично всі учасники випустили мемуари, а один з них опублікував книгу рецептів біосферянської їжі. Адже вона допомагала знижувати вміст холестерину в крові, сприяла схудненню. До речі, самі колишні еконавти довго не могли звикнути до звичайної земної їжі. Адже вона здавалася їм якоюсь штучною, несмачною!
Але всіх біосферян переплюнули Джейн Пойнтер і Табер Маккаллум, два учасники цього експерименту. Вже в 1993 році вони заснували компанію ParagonSpaceDevelopmentCorporation, що налагодила масове виробництво... кишенькових біосфер. Були розроблені мініатюрні - розміром від 10 до 30 сантиметрів у діаметрі - біологічні аквасистеми. У них абсолютно без всяких відходів могли жити різноманітні морські і прісноводних тварин. На ці "іграшки" в Америці був великий попит.
Моделі мініатюрних біологічних аквасистем, розроблені при участі американського космічного агентства NASA
Модель екосистеми, створена в пляшці
У 1994 році заступила друга зміна сміливців на "Біосферу-2". 17 вересня 1994 сім членів другого екіпажа дослідницького комплексу "Біосфера-2" залишили його після шестимісячного перебування. З виходом команди Джона Друїтта завершився зв'язаний з колишнім дискредитованим керівництвом етап проекту.
Другий екіпаж працював у комплексі з 6 березня. У квітні суд задовольнив вимогу Едварда Басса, основного спонсора проекту, що вклав у нього 150 млн $, про відсторонення керуючого персоналу. У цей час режим ізоляції, був порушений через втручання членів відстороненої "команди".
На відміну від першого, що прожили під скляними ковпаками "Біосфери-2" два роки, другий екіпаж виглядав здоровим і вгодованим. Перша група випробувачів втратила в середньому по 11 кг, оскільки їхня ферма і город не дали розрахункової кількості їжі.
"Біосфера-2" була задумана як прототип автономного космічного поселення. Оскільки досягти повного самозабезпечення під час першого експерименту не удалося, керівники проекту пішли, наприклад, на установку зовнішнього пристрою очищення атмосфери комплексу від надлишку вуглекислого газу, причому намагалися приховати це.
Нове керівництво проекту "Біосфера-2" поставило метою затвердити наукову репутацію проекту, що підтримувало б співтовариство вчених. Нова адміністрація створила дослідницький консорціум із ученими Земної обсерваторії Ламонта-Дохерті Колумбійського університету, і група наукових консультантів веде розробку обґрунтування нового науково-дослідного плану. Комплекс розглядається тепер як засіб досліджень життя на Землі. Він особливо підходить для моделювання підвищення змісту вуглекислоти в атмосфері і його впливу на рослини в майбутньому сторіччі, стверджує професор геології Уолліс Брекер (Wallace Broecker) з Обсерваторії Ламонта-Дохерті.
В січні 2001 року міністр енергетики США підписав з Колумбійським університетом угоду про використання будівель "Біосфери-2" для потреб його відомства. Було вирішено протягом двох років виділити 700 тисяч доларів на те, щоб пристосувати споруду для вивчення реакцій екологічної системи на глобальні і регіональні кліматичні зміни. Так почалося друге життя цього чудового проекту.
Використана література:
1. Гиренок Ф.И. Экология, цивилизация, ноосфера. - М., 2001.
2. Экологические уроки прошлого и современность. - Л.: Наука, 1991.
3. Чижевский А.Л. Космический пульс жизни. - М.: Мысль, 1995.
4. Филатов В.П, Живой космос: человек между силами земли и неба// Вопр. философии. 1994. №2.

 
 

Цікаве