WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаАстрономія та Авіація → Кондратюк Юрій Васильович (А.И.Шаргей) – один з піонерів світової космонавтики - Реферат

Кондратюк Юрій Васильович (А.И.Шаргей) – один з піонерів світової космонавтики - Реферат


Реферат з астрономії
Кондратюк Юрій Васильович (А.И.Шаргей) - один з піонерів світової космонавтики
Олександр Ігнатійович Шаргей народився 9 червня (21 червня по новому стилі) 1897 року в Полтаві (нині територія України). Мати Людмила Львівна Шаргей (у дівоцтві Шліппенбах) незабаром після народження Сашка важко занедужала і була поміщена в притулок для душевнохворих, де і померла близько 1910 року. Батько Ігнатій Бенедиктович Шаргей, грав у вихованні сина лише епізодичну роль. Незабаром після народження хлопчика, він залишив родину, учився в Київському і Петербурзькому університетах, у Німеччині в Дармштатдській Вищій школі технічних наук. Людина яскрава, обдарована, він так і не зміг процвітати в житті. У Петербурзі Ігнатій Шаргей вступив у цивільний шлюб з Оленою Петрівною Гіберман. У 1910 році він вмер від "гнильного зараження крові". Маленький Сашко виховувався в родині двоюрідної бабусі Катерини Кирилівни і діда Якима Никитича Даценко. У силу сформованих життєвих обставин саме вони, дід з бабкою, стали його вихователями і дійсними родителями. Дитячі і юнацькі роки майбутнього вченого пройшли в атмосфері українського патріархального побуту.
З 1910 по 1916 роки учився в Другій полтавській чоловічій гімназії і закінчив її зі срібною медаллю. Вже в старших класах гімназії він захопився проблемою міжпланетних перельотів, а через кілька років закінчив рукописну роботу, присвячену цим питанням: "Тим, хто буде читати, щоб будувати" (1918-1919 р.). У цій роботі, незалежно від Ціолковського, оригінальним методом вивів основне рівняння руху ракети, привів схему й опис чотирьохступінчатої ракети на киснево-водневому паливі, камери згоряння двигуна із шаховим і іншим розташуванням форсунок окислювача і пального, параболоидального сопла і багато чого іншого. Їм були запропоновані: використовувати опір атмосфери для гальмування ракети при спуску з метою економії палива; при польотах до інших планет виводити корабель на орбіту його штучного супутника, а для посадки на них людину і повернення на корабель застосувати невеликий злітно-посадочний корабель (пропозиція реалізована в програмі "Apollo"); використовувати гравітаційне поле зустрічних небесних тіл для дорозгону чи гальмування при польоті в Сонячній системі (пертурбаційний маневр). У цій же роботі розглядалася можливість використання сонячної енергії для харчування бортових систем космічних апаратів, а також можливість розміщення на навколоземній орбіті великих дзеркал для висвітлення поверхні Землі.
У 1916 році він надійшов на механічне відділення Петроградського політехнічного інституту (нині Санкт-Петербургський державний технічний університет), але вже в листопаду того ж року був покликаний в армію і зарахований у школу прапорщиків при одному з петербурзьких юнкерських училищ. До демобілізації в березні 1918 року воював на турецькому фронті. Після Жовтневої революції, як офіцер царської армії, був мобілізований у білу армію, але дезертирував з її. Наприкінці 1919 року був знову мобілізований. Щоб не воювати в Білій армії, по шляху з Києва в Одесу він втік з військового ешелону, позбавившись при цьому всіх документів.
Коли більшовики міцно обґрунтувалися у влади, Олександр Шаргей зрозумів, чим грозить йому минуле царського офіцера. І в зв'язку з цим протягом деякого часу змушений був жити в знайомих на напівлегальному положенні. 15 серпня 1921 року його мачуха Олена Петрівна Гіберман (по другому шлюбі Кареєва), що дуже любила і поважала пасинка, роздобула документи Георгія (у православній вимові - Юрія) Васильовича Кондратюка, що був на три роки молодше Олександра. З цього моменту вчений був непідвласний своїй подальшій долі (навряд чи він залишився б живий, якби ГПУ знала його справжню біографію).
Кілька слів про людину, що подарував своє ім'я Олександрові Шаргею. Справжній Кондратюк народився 13 серпня (26 серпня по новому стилю) 1900 року в місті Луцьку Волинської губернії (нині територія України), а 1 березня 1921 року, будучи студентом Київського університету, помер від туберкульозу легень. Його рідний брат Володимир Васильович Кондратюк викладав в одній з київських шкіл, у якій училася зведена сестра Олександра - Ніна Ігнатіївна Шаргей. Олена Петрівна Гіберман-Кареєва умовила його передати документи померлого брата Олександрові. Цю таємницю знали усього кілька людей і зберігали її довгі роки. Олена Петрівна повідомила її дочки Ніні лише перед своєю смертю. У 1977 році Ніна Ігнатіївна Шаргей дала письмові показання Спеціальній комісії про обставини зміни імені і прізвища її зведеним братом Олександром Ігнатійовичем Шаргеем.
З 1921 по 1927 роки новоспечений Кондратюк працював на Південній Україні, на Кубані і Північному Кавказі, починаючи з мастильника і причіплювача вагонів і кінчаючи механіком на елеваторі. У 1927 році Кондратюка запросили в Новосибірськ для роботи в "Хлібопродукті", де йому довелося брати участь у будівництві й удосконаленні елеваторів (саме тоді він побудував знаменитий елеватор "Мастодонт" - зерносховище на 10000 тонн, побудоване без жодного цвяха).
У 1929 році він видав у Новосибірську на власні кошти тиражем 2000 екземплярів книгу "Завоювання міжпланетних просторів", у якій була визначена послідовність перших етапів освоєння космічного простору. Більш докладно розглядалися питання, підняті в його ранній роботі "Тим, хто буде читати, щоб будувати". Зокрема, у книзі було запропоновано використовувати для постачання супутників на навколоземній орбіті ракетно-артилерійські системи (у даний час ця пропозиція реалізована у виді транспортної системи "Прогрес"). Крім того, у роботі були досліджені питання теплового захисту космічних апаратів при їхньому русі в атмосфері.
Цікавий той факт, що в передмові до книги Кондратюк написав, що запропоновані їм технічні рішення можуть бути реалізовані вже на досягнутому рівні розвитку техніки, особливо американцями. Але довелося чекати ще кілька десятиліть, щоб усі пропозиції поступово знайшли своє застосування в

 
 

Цікаве

Загрузка...