WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаШкільні твори → Енергетика й екологія - Реферат

Енергетика й екологія - Реферат

Тема уроку: "Енергетика й екологія"
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про різні ,види електростанцій, їх принцип дії, енергетичні перетворення; продовжити формувати вміння аналізувати, порівнювати, робити самостійно висновки, працювати з науковою літературою; виховувати економічне й екологічне мислення, вміння
працювати в колективі (групі), толерантність, прагнення до поповнення знань.
Тип уроку - урок узагальнення й систематизації знань.
Форми і методи навчання: бесіда, метод базово-перехресних груп, метод "дерево рішень".
Унаочнення: магнітофон, електричний чайник, плакати із схематичним зображенням електростанцій різних типів, таблиці для порівняльної характеристики різних типів ЕС, кольорові маркери, дидактичний матеріал з інформацією про певний тип електростанції, атласи "Економічна та соціальна географія світу", кольорові картки, на яких написані цифри від 1 до 4.
План уроку
І. Актуалізація опорних знань.
II. Мотивація навчальної діяльності.
III. Узагальнення й систематизація знань.
IV. Підсумок.
Хід уроку
(У класі тихо звучить музика, на демонстраційному столі стоїть електричний чайник, в якому гріється вода, над класною дошкою горить лампа, учнівські столи розставлені для роботи в групах.)
Учитель. Дорогі друзі, розпочнемо сьогодні наш урок нетрадиційно. Спочатку під музику вип'ємо трохи чаю, а потім будемо працювати. Наш лаборант уже давно ввімкнув електрочайник, і вода ось-ось закипить. (Несподівано гасне світло, затихає музика, вимикається чайник. Лаборант підходить до вчителя і тихо щось йому каже.)
Учитель. Що сталося?
Учні. Немає струму в мережі.
Учитель. Шкода... Не вдасться нам зараз випити чаю. А скажіть, будь-ласка, звідки береться струм в електричній мережі нашого класу, наших помешкань?
Учні. Виробляється на електростанціях.
Учитель. Правильно. А які ви знаєте електростанції?
Учні. ГЕС, ТЕС, АЕС, альтернативні (сонячні, вітряні, припливні, геотермальні, біогазові).
(Коли учні називають ЕС певного типу, вчитель чи асистент (можна з учнів) вивішує на дошці плакати зі схематичним зображенням ЕС цього типу.)
Учитель. Енергія є основою життя людського суспільства, і його прогресивний розвиток пов'язаний з безпосереднім зростанням енергоспоживання. Це споживання зросло протягом XX ст. більш ніж у 100 разів, при цьому органічного палива було спалено у багато разів більше, ніж за весь попередній час. Які ж перспективи очікують нас у XXI столітті?
На порозі третього тисячоліття людство все більше усвідомлює свою відповідальність за збереження довкілля, за чистоту нашої планети. Науково-технічний прогрес, підвищення комфортності життя і пов'язане з ним зростання енергоспоживання - об'єктивні речі. Але це зовсім не означає, що вони мають досягатися будь-якою ціною. Використання лише традиційних джерел енергії (нафти, газу, ядерного палива) руйнує і забруднює землю, водні ресурси й повітря. Разом з тим, понад 1 кВт на кожний квадратний метр щосекунди постійно забезпечує нам удень світло невичерпного, екологічно бездоганного і загальнодоступного природного джерела - Сонця. Досягнення світової технології вже зараз дають змогу використовувати його для вироблення електроенергії, вартість якої наближається до традиційної. Поряд інтенсивно розвиваються в багатьох країнах також вітроенергетика й енергетика біомаси, які споріднені сонячній. Сьогодні, без сумніву, основною економічною проблемою у світі є енергетична криза. Соціально-економічний розвиток кожної країни, зокрема України, залежить від теперішнього і майбутнього стану її енергетики.
Отже, існують традиційні методи вироблення електроенергії з органічного і ядерного палива (вугілля, нафти, природного газу, урану). І, нарешті, використання відновлюваних джерел енергії (гідравлічної, сонячної, вітрової, припливної, геотермаль-ної та інших). Якому з них віддати перевагу? Тема нашого уроку - "Енергетика й екологія".
На цьому етапі уроку ми працюватимемо таким чином. (Можливі два варіанти проведення цього етапу уроку.)
І варіант. На попередньому уроці ми з вами утворили групи, кожна з яких отримала домашнє завдання: підготувати повідомлення про певний тип електростанцій. Отже, прошу зараз сісти групами за відповідні столи (на столах стоять таблички різного кольору). До повідомлень, які ви підготували вдома, ви отримаєте ще додаткову інформацію (див. додаток). Ваше завдання - опрацювати цей матеріал, обговорити його і дати відповідь на такі запитання (запитання написані на дошці або у вигляді плаката; див. варіант II).
II варіант. Зараз кожен із вас отримає картку певного кольору. (Вчитель і асистент роздають картки.) А тепер прошу учнів, які отримали картки зеленого кольору сісти за стіл, на якому стоїть зелена табличка, червоного кольору - із червоною табличкою і т.д. Кожна утворена в такий спосіб група отримає матеріал, в якому подана інформація про певний тип ЕС. Ваше завдання - опрацювати цей матеріал, обговорити його і дати відповіді на такі запитання (запитання написані на дошці або у вигляді плаката):
1) Який принцип дії електростанції?
2) Які енергетичні перетворення відбуваються на ' даній ЕС?
3) Який її вплив на екологію?
4) В яких місцях переважно розташовані електростанції даного типу?
На виконання цієї роботи відводиться 8 хв.
(Поки учні працюють, учитель стежить за їх роботою і за потреби надає допомогу.)
Учитель (через 8 хв.). Прошу припинити обговорення. Подальшу нашу роботу проводимо таким чином. На ваших кольорових картках написані різні цифри. Отож попрошу учнів, у яких написана цифра "1", сісти за стіл з відповідним номером і т.д.
Тепер ви маєте розповісти один одному про той тип ЕС, який вивчили в попередній групі. Потім заповнити таблицю, яку ви отримаєте, і прийняти рішення: яка із станцій є найбільш економічною та екологічною? На виконання цього завдання відводиться 15хв.
(Через 15 хв. групи вивішують на дошці свої таблиці із заклеєним рішенням.)
Учитель. Прошу когось із членів групи представити свою таблицю, не зачитуючи вашого рішення.
(Групи по черзі представляють таблиці. Коли всі групи відзвітували, вчитель відкриває усі рішення і зачитує їх. На основі цих рішень учні роблять узагальнення, яка ж електростанція є найбільш економічною та екологічною.)
Учитель. Отже, електрична енергія - це наслідок розвитку цивілізації. Вона дає нам можливість дивитися телебачення, слухати радіо, користуватися багатьма пристроями. Але скажіть, про що завжди треба пам'ятати, користуючись якимось досягненням цивілізації?
Учні. Про вплив цих досягнень на навколишнє середовище.
Учитель. Зараз я хочу запропонувати один цікавий експеримент. Давайте з'ясуємо, хто з вас може відмовитися від благ цивілізації заради збереження довкілля. Прошу всіх закрити очі і підняти руку, хто готовий це зробити. Дякую.
(Учитель оцінює й коментує роботу учнів, їх уміння працювати з науковим матеріалом,аналізувати, робити висновки, активну роботу на уроці, цікаві й змістовні повідомлення. Задає домашнє завдання.)
Методичні поради
Поділ на групи, доцільно зробити на поперед ньому уроці, а кожній групі дати домашнє завдання знайти й опрацювати матеріали про певний тип електростанції. ,,
Метод базово-перехресних груп. Учитель проводить поділ на базові групи, в яких учні опрацьовують матеріал певного типу (кожна група - інший). Після цього вчитель формує нові перехресні групи таким чином, щоб до їх складу входили представники з кожної попередньої базової групи. У цих групах учні навчають один одного, передаючи їм знання, здобуті в базових групах.
Поділ на групи можна проводити різними способами. Наприклад,

 
 

Цікаве

Загрузка...