WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаШкільні твори → Формування духовних цінностей у школярів в процесі навчання географії. - Реферат

Формування духовних цінностей у школярів в процесі навчання географії. - Реферат

називатись повноцінним. Пізнання прекрасних моментів доброти своєї власної душі, відчуття великої творчої сили любові позитивно впливає на формування уявлень про здоровий спосіб життя. Неоціненною в цьому плані є тема: "Навколишнє середовище і здоров'я". На цьому уроці географ має вчити, як зберегти своє фізичне і духовне здоров'я в сучасному середовищі. Треба сказати про геопатогенні зони, навчити їх визначати. Треба розповісти про екологію нашого житла і місця навчання, про благотворність перебування в церковному храмі, про очищаючу силу молитви і ще багато чого треба знати саме українцям.
Урок географії у 8 класі.
Тема: "Навколишнє середовище і здоров'я.
Мета: Пояснити терміни "медична географія", "рекреація", "деградація"; розглянути окремі аспекти впливу навколишнього середовища на здоров'я людини, причини катастрофічної демографічної ситуації на Україні, можливості покращення стану власного здоров'я. Наштовхнути на пошуки єднання з Природою з метою прогресу душі, росту істинної любові до всього, що нас оточує.
Обладнання: фізична і екологічна карти України, контурні карти; записи телепередачі "Альфа і Омега", радіопередач "Рідна природа", "Як ми живемо", Гендель "Пассакалія", Сен-Санс "Лебідь"; Діапозитиви "Промисловість України", додаткова література: Крип'якевич І. "Історія України", Степанов В. "Громовержці"; хліб, ікона, свічки, вагарці.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку: Актуалізація чуттєвого досвіду.
В книзі В.Степанова "Громовержці" розповідається про двох командирів підводних човнів Ю. Брянцева (Рос.) і Е. Грея (США). Вони зустрілись на дні Атлантичного океану, а потім дали змогу побувати в гостях один в одного. Брянцев звернув увагу на сина Грея Майкла: "Тільки тепер, мимоволі порівнюючи з своїм щуплим і блідим Сергійком, Брянцев побачив, яким міцним здорованем ресте Майкл. Його біле, так і хотілося сказати, молочно-налите обличчя, приглушене на щоках розсипом веснянок, нагадувало підберезовика, що враз виріс під сонячним дощиком". (с.143).
- Чому так по-різному виглядають хлопчики?
Мотивація навчальної діяльності.
Оголошення теми, мети, завдань уроку, перегляд матеріалів підручника та атласу, додаткової літератури; запис домашнього завдання.
Сприйняття і осмислення матеріалу.
- Уявіть собі, що ви лікар. До вас прийшов пацієнт. Який план Ваших дій? (Обслідувати, знайти причину, встановити діагноз, призначити ліки).
- Нашим сьогоднішнім пацієнтом є Україна - земля і люди, її символ - ікона Богородиці з дитям... Обслідування почнем з допомогою медичної географії. Це наука про вплив природного середовища на здоров'я, закономірності поширення захворювань, заходи боротьби з ними. Вона розробляє ідеї про природні вогнища хвороб, їх ендемічність, розвиває концепцію про природні передумови та фактори їх поширення, вивчає екологію людини.
- Як ви оцінюєте природу вашої держави з точки зору її впливу на здоров'я?
І. Крип'якевич пише: "Україна - це вислід труду і праці багатьох поколінь. Природа не дала українському народові вигідних умов життя, не забезпечила йому легких успіхів і безтурботного існування (с. 22). На території України в даний час нема ідеальних умов в природі для формування фізичного благополуччя людських популяцій в поколіннях, для їх вдосконалення, нема умов як для груп населення, так і для індивіда. Навпаки, на фоні від'ємного приросту прослідковується деградація (запис в зошит: деградація (лат.) -занепад, рух назад) українців фізично і духовно.
- Яку роль відіграє тут природа? Приклади.
Полісся було вогнищем малярії в 20-х роках. Завдяки оздоровленню в першу чергу навколишнього середовища, знищення умов проживання комара Anopheles, в 50-х роках було ліквідовано цю хворобу. В нашій місцевості відсутність фтору впливає на розвиток карієсу зубів, а йоду - зобу. Ніби перепрошуючи, природа дарує нам прекрасні рекреаційні зони (в зошит: рекреація ( лат.)- відновлення). Це Прикарпаття, Закарпаття, Хмельник, узбережя морів.Але більшу вину за упадок нашого здоров'я несуть самі люди. Адже ми уявили себе великими і "не можем ждать милостей от природы, взять их наша обязанность".
Синхронна схема: Компоненти ПК вражається людиною ... У відповідь вражаються органи людського тіла... Що дали природі, те й одержали ми і наступні покоління.
Прослуховування фрагменту передачі "Рідна природа", конспектування.
"Деградація флори і фауни, за яку ми несемо відповідальність перед наступним поколінням, стала реальністю практично в усіх районах нашої держави. Екстенсивне виробництво, нехтування екологічним обгрунтуванням при плануванні АПК, зарегулювання стоку Дніпра, осущення боліт, стихійний розвиток садівництва - ці та інші недалекоглядні дії привели до знищення 70% ландшафтів та інших природних комплексів. Під загрозою знищення перебуває більше 600 видів рослинного і 400 видів тваринного світу, які занесені до Червоної книги України".
- То тепер доводиться говорити про вогнища хвороб не природного, аантропогенного характеру. За картою визначаємо райони екологічного лиха, спеціальним значком позначаємо на контурній карті, оглядаємо слайди: ЧАЕС, Донбас, Кривий Ріг, Придніпров'я, узбережжя морів.
- Як на вашу думку можна оцінити стан природи в нашій місцевості?
Психологічний тест: вибрати для оцінки геометричну фігуру в кольорі.
Аналіз результатів.
Запис інтерв'ю обласному радіо працівників статуправління:
"В основному треба відмітити зменшеність народжуваності і збільшення смертності в нашій області. Природний приріст впав наполовину. Основна причина - умови нашого життя. Наша область займає по дитячій смертності перше місце в Україні".
Огляд слайдів: Бурштинська ТЕС, "Оріана", Надвірнянський НПЗ. Нанесення на контурну карту.
Отже, ми обслідували пацієнта і встановили, що мова повинна йти не стільки про нездоров'я людей, скільки про нездоров'я природи. Вернемося до схеми: "Хто причина зла?" Якщо людина, то і "лікування" треба починати саме з неї. Ліквідувати зло спочатку треба в душі людини. Спуститися з висот, ставши на коліна, слухати землю, воду, вітер, ліс.
Запис фрагменту радіопередачі "Рідна природа".
Хвилина відпочинку: музика - Гендель "Пассакалія", поезія, Л. Костенко.
Цей ліс живий. У нього добрі очі. Малі озерця блискають незлісно,
Шумлять вітри у нього в голові. Колише хмара втомлені громи.
Старезні пні, кошлаті поторочі. Поїдемо поговорити з лісом,
Літопис тиші пишуть у траві. А вже тоді я зможу із людьми.
Я підходжу до дерева і подумки прошу його: "Мені погано, допоможи мені, дай мені сили, здоров'я , натхнення". А воно хитне мною:" Притулись ... "Я обнімаю дерево, тулюсь до нього серцем і відчуваю, як його сила пронизує мене наскрізь. Воно любить мене. Моє тіло, душа моя стають здоровішими," Спасибі, дерево, за спасіння". ( Під час релаксації у дітей зручні пози, очі стулені. Після відпочинку розмова про власні відчуття.)
- А вдома, на кухні, де в повітрі двоокис азоту, чадний газ, летючі речовини пластиків, посадіть хлорофітум, герань, традесканцію. У вітальні, куди ви принесли своє знервоване тіло, запаліть свічку і вона спалить негативну енергію (демонстрація можливостей церковної свічки).
- Зверніть увагу на те, що в одних місцях ми почуваємо себе піднесено, а в інших - пригнічено. Це теж вплив

 
 

Цікаве

Загрузка...