WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаШкільні твори → Формування духовних цінностей у школярів в процесі навчання географії. - Реферат

Формування духовних цінностей у школярів в процесі навчання географії. - Реферат

красу, вчитись розуміти і переносити її на свій стиль життя. В поході, на екскурсії, біля річки, на порозі свого дому нас захоплює гармонія образу і звучання природи. Це видимий світ. А є ще невидимий! І він - основний. Із закритими очима ми бачимо певний географічний об'єкт, наповнений символами і знаками. Що це? Може, душа його? Вона прекрасна. Почалося це з коротких сеансів медитації на заняттях гуртка. Ми вчилися зосереджуватися, входити в потік живого часу, підзаряджати свої енергетичні оболонки, очищати їх з допомогою молитв. Найчастіше об'єктом нашої уваги є природне середовище нашого села. Звичайний сільський ставок випромінює яскравим світлом, покритий прекрасними ліліями. Ліс наповнений розумними і добрими істотами, в яких є чому повчитись, зустріч з якими приносить щастя.
Радість відкриття втішила це більше, коли ми знайшли у Л.Костенко: "Цей ліс живий. У нього добрі очі і т.д." Виявляється, Л.Костенко сприймає ліс як істоту.
Під час медитації Леся І. мала розмову з кущем жасмину, який росте під вікном: на його прохання робили віночок з польових квітів і на наступний день поставили йому на голову. Яка ж радість чекала всіх, коли жасмин з'явився Лесі І. в образі прекрасної молодої дівчини. Вінок їй потрібен був для весілля. Тепер ми знаємо, що Леся Українка писала правду в "Лісовій пісні".
Так ми доторкнулися до істинної краси нашого краю. Але милуватися мало, треба рятувати цю красу. Під час екскурсії в ліс ми розмовляли із старим дубом. Він скаржився на мурашок, які продірявили його стовбур. Тіло його боліло, а ми не знали, як йому допомогти. 3 того часу ми задумались над другим словом великих душ - "бережно".
Бачимо і знаємо, що земля страждає. Отруєні грунти, води, повітря. Хворіють рослини, звірі, птахи. Міліє Сопівка, перетворюється на смітник її заплава. Немов чиряки на тілі, в різних кутках села появились сміттєзвалища. Група гуртківців утворила загін "Юний природоохоронець". Сільвиконком видав нам посвідчення і уповноважив вести охорону ріки, ставків і лісу на території села. Але ми бачимо, що боротьба за чистоту адміністративним мето-дом малоефективна. Треба, щоб кожен сприймав біль природи як свій біль, щоб у кожного в душі совість не допустила ганебних вчинків. Ми намагаємось усвідомити, що все суще навколо нас наповнене Божим духом. Вбити рослину, тварину, принести шкоду земній стихії - це злочин, який карається космічним законом.
На заняттях ми проводимо енергетичну очистку середовища, посилаємо туди свою любов і віримо в те, що робимо велику справу - творимо добро. Це добро всесильне і проникаюче. Адже Людина, Земля, Космос - єдине тіло, що живе єдиним законом Гармонії і Любові.
Кожен відступ відзивається болем у всьому безмежному просторі. Знеболена наша планета, хворіємо ми, хвора наша Україна. Ми відчуваємо твій біль, Україно. Комен сеанс ми закінчуємо охоронною мантрою:
Хай буде мир землі.
Хай буде мир воді.
Хай буде мир усім своїм істотам, Україно.
Хай буде щастя всім істотам.
Хай буде радість всім Істотам.
Ми усвідомляємо, що група людей не зможе врятувати Землю. Спасіння прийде, коли кожен зрозуміє силу своєї душі, перестане ненавидіти.
Ми на краю прірви і тут проявляється трете слово з програми Махатм "стремительно". Це треба робити сьогодні, поки не пізно. Схаменімся! Наповнім добротою душі! Доброта породжує добро. Адже сказано: "Пізнай себе і пізнаєш світ". Трохи інакше: "Змінимо себе, змінимо світ навколо себе". Почнімо з себе. Підвищимо свій духовний рівень - покращиться фізичний стан. 3 вірою зцілимо себе і світ навколо.
Але сама система позакласних заходів не може створити умови для всеохоплюючого процесу духовного росту школярів. Левову частку в становленні молодого покоління відіграють уроки, особливо уроки гуманітаризації як один із головних принципів реформування освіти в Україні. Суть гуманітаризації полягає в переорієнтації освіти з предметно - змістового принципу навчання основ наук на вивчення цілісної картини світу, і насамперед - світу культури, світу людини. Пріоритетом у такій освіті визнаються духовні цінності, а головною метою - формування всебічно розвинутої, творчо мислячої особистості. Причому фундаментальні знання географії беруть у цьому найактивнішу участь. Учні одержують свідчення ролі географічних умов у формуванні світової культури. І саме тоді вони ставляться до отриманих географічних знань як до важливого елементу загальної культури людства. Отже, уроки географії, стають уроками гуманітаризації за умов, якщо процес навчання буде насичений органічно поєднаними знаннями зі сфери культури. Інших галузей наук, які сприятимуть формуванню гармонійної, цілісної особистості.
В системі шкільних наук географії належить особливе місце. Вона має необмежені можливості навчати молоду людину на прикладі структурної
організованості природних об'єктів та зв'язків, що об'єднують і диференціюють їх в єдину систему. Структурно - функціональний аналіз розкриває перед учнями внутрішню впорядкованість географічних систем, їхню саморегуляцію і самоорганізацію, їх розвиток, вдосконалення і трансформацію. Учнів захоплює рівновага самої системи і її природного оточення. Вони починають розуміти, що досконалий дизайн навколишнього світу не може бути продуктом випадку, а свідчить про розумну першопричину їх існування - наявність Творця. Виникає закономірне намагання людини правильно вписатися в географічне оточення, не викликаючи ускладнених і дестабілізуючих наслідків. Шкільна географія вже сьогодні готова до нових пріоритетів, пов'язаних з тонкою структурно- інформаційною організацією природних систем.
"Только там начинаеться наука, где дух завладевает материей".
А. Гумбольдт
Так почав Г.І. Швебс "Введение в зниогеографию. Книга І. Зниоземлеведение". Поява такого типу літератури викликана потреба ми не тільки науки, але і шкільної освіти. Надто очевидним є факт неможливості повного і живого пояснення учням явищ і процесів, що відбуваютьсянавколо, засобами шкільного підручника. В шкільній географії Земля виступає як тіло чуже і віддалене від особи, що з нею знайомиться. Зовсім інакше сприймається Земля під час безпосереднього спілкування на екскурсіях і в походах. Намагаючись наблизити картину живої Землі до підручникової, вчитель стає неминуче на шлях пошуку істини, заглибившись в езотеричну літературу. А там надія лише на природний інстинкт, який дасть можливість обминути небезпечні відхилення. Тому втішає поява еніогеографії, що дозволяє не шукати зернин на узбіччі, не сумніватися в праві передавати учням ці знання, звіритись з уже зробленим, на міцному фундаменті креслити перспективу. Нині вже експериментально доведена теорема нелокальної взаємодії (Белля, Еспект, Бом), наявність кремнієвих форм життя (Боковиков , 1998), геоактивних точок Землі (Петлін, 1999), які насамперед аналогічні за своєю структурою біоактивним точкам людини і тварини. Такі нові підходи гуманізують шкільну географію, перетворюють її в засіб морально-етичного виховання. Учні переконуються, що Всесвіт, Земля, Людина мають однакову структуру. Під час уроку "Оболонки Землі" (6 кл.) наочно і практично перевіряють правильність такої думки, бачать рух енергії в своєму тілі. Знають, що євангельські білі одежі - не вимисел, а є чисте поєднання цих енергій.
Урок географії в 6 класі:
Тема: Оболонки Землі.
Мета: Вивчити назви і значення оболонок Землі, дати поняття про головний

 
 

Цікаве

Загрузка...