WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаШкільні твори → "Iлiада" Гомера: вигадка й правда - Реферат

"Iлiада" Гомера: вигадка й правда - Реферат

"Iлiада" Гомера: вигадка й правда
Героїчною подiєю для грекiв була Троянська вiйна (ХIII ст. до н.е.), яка вiдбулася десь за три-чотири столiття до створення епосу про неї. Що ж то були за подiї?
Тривалий час Троя вважалася вигадкою, i отже, вигаданими вважалися i подiї Троянської вiйни. Але 1870 року, тобто зовсiм недавно, археолог-аматор Генрiх Шлiман, нiмецький купець, на заздрiсть сонмищу невдах-професiоналiв… розкопав Трою! Оце була сенсацiя! Про неї говорила не те що Європа, нею марив увесь свiт. Так значить Троя iснувала! Так значить iснували i Гектор, i Ахiлл, i Зевс. Та плутати людей iз небожителями, мiф з реальнiстю не можна. I безлiч дослiдникiв: iсторикiв, фiлологiв, етнографiв стали шукати, де в "Iлiадi" правда, а де - вимисел. Допомiг їм у цьому архiтектор з Великобританiї Майкл Вентрiс. Йому тодi було лише тридцять рокiв (через три з половиною роки вiн загинув у автомобiльнiй катастрофi). Саме про вiдкриття Вентрiса написав вiдомий учений С. Лур'є: "Йому вдалося зробити найзначнiше i найбiльш неймовiрне вiдкриття в науцi про античнiсть з часiв епохи Вiдродження". У чому полягає це вiдкриття? Пiд час розкопок на островi Крiт, у "багатих золотом Мiкенах", де володарював ватажок грекiв у Троянськiй вiйнi Агамемнон, а також у Пiлосi та iнших мiсцях Балканського пiвострова археологи знайшли декiлька тисяч глиняних табличок з невiдомими письменами. Це сталося наприкiнцi ХIХ столiття. Ви уявляєте собi, що тут почалося! До їхньої дешифров ки було залучено безлiч людей: вiд iсторикiв античностi до вiйськових шифрувальникiв, були задiянi дешифрувальнi машини всiх контрроз -вiдок свiту (робота тривала понад пiвстолiття). Все марно! Таємничi письмена були умовно названi "лiнiйним письмом Б" i визнанi такими, якi не дешифруються. I ось 1953 року Майкл Вентрiс розшифрував те загадкове "лiнiйне письмо Б". Прочитавши загадковiписьмена, вченi дiзналися ось про що.
На початку II тисячолiття до нової ери на Балканах з'явилися племена грекiв-ахейцiв. Десь до середини цього тисячолiття на пiвднi пiвострова склалися рабовласницькi держави. Їхнi царi (базилiки, по-сучасному - царi) жили у мiстах за мiцними, циклопiчної кладки мурами. Ахейцi стали поглядати навкруги, "чи нема країни, щоб загарбать…" Серед iнших ахейцi завоювали й острiв Крит. А на Критi iснувала висока й витончена культура, вплив якої зазнавали на собi ахейцi. Пiсля завоювання Криту ця культура остаточно стала спiльною для грекiв i критян.
На пiвнiчному заходi Малої Азiї був ласий для ахейцiв шматок - мiсто-держава Троада iз столицею Троєю, або Iлiоном. Троада була багата, вирiзнялася зручним для торгiвлi розташуванням, родючим грунтом тощо. I ахейцi прагнули загарбати Троаду! Бiльшiсть учених датують Троянську вiйну 1200 р. до н.е.
Троада була загарбана, а Троя (Iлiон) - зруйнована.
Але "бере вовк, та бере й вовка"… Троянська вiйна була початком кiнця ахейської вiйськової могутностi. Незабаром на Балканах з'явилися новi грецькi племена - дорiйцi. Поруйнувавши культуру ахейцiв, вони почали створювати свою. Але руйнувати набагато простiше й швидше, нiж будувати. Храми заростали травою, мiста занепадали, забувалася писемнiсть, мистецтво, ремесла. I, звичайно, забувалося минуле. Як то кажуть, рвався ланцюжок подiй… А окремi ланки цього ланцюжка мiфологiзувалися, обростали безлiччю домислiв. Деякi ж ланки з рiзних кiнцiв ланцюжка справжнiх подiй з'єднувалися мiж собою, деякi - просто випадали. Розповiдi про героїв i богiв, факти iсторичнi та вигаданi перемiшувалися, утворилась така собi сумiш iз правди та вигадки.

 
 

Цікаве

Загрузка...