WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаАрхітектура → Московський Кремль - Реферат

Московський Кремль - Реферат

Солярі, Марко Руффо, Антоніо Джиліарді, Алоізій ди Каркано. Башти й стіни споруджувалися з цегли, і мали вони насамперед оборонно-функціональне призначення. Згодом, у XVII ст., на баштах було надбудовано декоративні верхи. Кожна башта мала своє власне архітектурне оздоблення. Всього в Кремлі було збудовано 20 башт, 5 з них мали в'їзні ворота. Загальна довжина кремлівських стін - 2235 м. Вони оточують територію, загальною площею 28 га. Висота стін 5-19 м, вона залежить від рельєфу місцевості, товщина 3,5-6,5 м. Завершуються стіни зубцями - мерлоііами. Висота надбудованих у XVII ст. башт також різна - від 30 до 70 м. Прекрасними силуетами виділяються наріжні, круглі в плані башти - Водовозна та Беклемішевська на березі Москви-ріки та багатогранна в плані Арсенальна башта. Башти з воротами - Спаська, Микільська, Троїцька, Боровицька і Тайницька відрізняються між собою за композицією і стилем. Спаська і Троїцька мають риси готичної архітектури, оздоблення Боровицької характерне для російської архітектури XVII ст. Усі башти становлять єдиний гармонійний ансамбль вільної композиції. Червоні стіни укріплень, зелені черепичні покрівлі, білокам'яні деталі та позолочені металеві флюгери, пурпурові рубінові зірки, що на баштах,- усе це окреслює стрункий силует Кремля.
XV ст. відіграло головну роль у формуванні кремлівського ансамблю, проте його будівництво продовжувалося й пізніше. У 1555-1560 рр., крім перебудов всередині Кремля і на Красній площі, архітектори Барма і Посник спорудили славетний і казково-прекрасний Покровський собор, або, як його ще прийнято називати, собор Василія Блаженного. Він не входить до ансамблю Кремля, але композиційне відіграє велику роль у забудові центра Москви, надаючи Красній площі домінуючого значення.
Особливо важливі зміни відбулися в XVII ст. Крім надбудов башт, у Кремлі зводиться ряд споруд у так званому стилі узорічча. Над спорудами Кремля виросли десятки бань - собору Дванадцяти апостолів, церкви Різдва Богородиці, Воскресіння, Розп'яття, "Спаса за золотою решіткою", споруджуються комплекси Патріарших палат, Потішний палац і великий Теремний палац на місці старих палаців Василія III і Івана Грозного. Теремний палац будують у 1635-1636 рр. архітектори Бажен Огурцов, Антип Костянтинов, Трефіл Шарутін і Ларіон Ушаков. Палац надбудовано над нижніми частинами споруди XVI ст. Фасади його поверхів членуються пілястрами, вікна прикрашено різьбленими наличниками й фронтонами. Над двома поверхами палацу височить верхній теремок, оточений широкою терасою. Внутрішні царські покої реставровано в XIX ст., і в наші дні вони дають уявлення про характер багатих інтер'єрів XVII ст.
Нові стилістичні риси в архітектуру Кремля внесла петровська епоха. На початку XVIII ст. у північно-західній частині Кремля архітектори X. Конрад, Д. Іванов і І. Чоголков звели споруду Арсеналу. Будували його з перервами і закінчили в 1736 р. Прості рустовані стіни двох поверхів ритмічно членуються подвійними вікнами з напівциркульним завершенням. Вхід прикрашено портиком з розчленованим карнизом у формах архітектурного стилю барокко.
Наприкінці XVIII ст. в ансамблі Кремля з'явилися риси ще одного архітектурного стилю - класицизму. У 1773 р. почалося будівництво величезного Кремлівського палацу, що мав займати майже всю територію Кремля і композиційне об'єднати всі історичні стародавні споруди. Проект склав великий російський архітектор В.І. Баженов. За цим проектом Кремль мав перетворитись на загальноросійський форум, з величними залами, амфітеатром для народних зборів тощо. Сама ідея такої споруди аж ніяк не влаштовувала царський уряд. І проектування, і закладання палацу, як вважають, мало пропагандистський характер. Треба було показати світові, наскільки міцною була російська держава. Було розібрано кілька башт, що височіли над Москвою-рікою, але на цьому будівництво й припинилося. Башти згодом було відбудовано, а величний проект В. І. Баженова було відтворено лише у великій моделі, яку тепер можна побачити в музеї архітектури.
Згодом, у 1776-1789 рр., на території, що прилягає до Красної площі, другий великий зодчий тих часів М. Ф. Казаков будує в класицистичних формах прекрасний за своєю архітектурою будинок Сенату. У плані споруда являє собою великий трикутник із зрізаними кутами і трьома внутрішніми дворами. Спокійні фасади розчленовано лопатками, а головний вхід прикрашено портиком з чотирьох іонічного ордера колон. Найкращою частиною будинку Сенату є великий, круглий у плані, зал (зараз він називається Свердловським) заввишки 29 м. Зал перекритий куполом, діаметр якого 24 м. Всередині він прикрашений корінфськими колонами і барельєфами, а купол розчленовано кесонами, що дало право називати цей зал "російським Пантеоном". Над куполом, який височить над Красною площею, завжди майорить червоний прапор нашої Вітчизни - тут міститься уряд Радянського Союзу. У цьому будинку жив і працював В. І. Ленін, і його квартиру свято зберігає радянський народ як найдорогоціннішу реліквію. І композиційне, і стилістично споруда чудово вписалася в ансамбль Кремля і становить його невід'ємну частину.
Величезної шкоди Кремлю заподіяли в 1812 р. війська наполеонівських інтервентів. Багато споруд було розгромлено, і Наполеон, тікаючи з Москви, наказав висадити Кремль у повітря. Вибухами було зруйновано чимало будівель. Проте виконати наполеонівський наказ до кінця не вдалося: інтервенти змушені були поспішно тікати.
Після вітчизняної війни 1812 р. пошкоджені споруди Кремля було реставровано. У середині XIX ст. в Кремлі з'явилося кілька будівель, що істотно вплинули на ансамбль. За проектом архітектора К. А. Тона на найвищому місці Боровицького пагорба споруджується Великий Кремлівський палац, що являє собою складний комплексприміщень і охоплює деякі споруди стародавніх часів. У будівництві Великого палацу брали участь найкращі архітектори тих часів. Це було тоді, коли в архітектурі панував еклектичний напрям, прихильником якого був К. А. Тон. Палац гарно вписався в кремлівський ансамбль. Особливо красиво закомпоновано його підвищену центральну частину з м'якими лініями куполоподібного даху. Фасади розчленовано пілястрами, а вікна прикрашено фронтонами у формах, властивих для російської архітектури XVII ст. В архітектурі-споруди поєднуються риси класицизму і давньоруської архітектури. Пишно оформлено зали палацу, де переважають класицистичні форми.
У Великому Кремлівському палаці працює Президія Верховної Ради СРСР. Для її засідань у 1933-1934 рр. за проектом архітектора А.І. Іванова-Шица два зали було переобладнано в один великий, де з того часу відзначаються знаменні події в житті Радянської держави.
У 1851 р. за проектом К. А. Тона в тих самих формах, що й Великий палац, було збудовано Оружейну палату, що нині є одним з найцікавіших музеїв нашої країни. Певні зміни в ансамбль Кремля внесено також і в XX ст.
Великі реставраційні роботи, що розпочалися за вказівками В.І. Леніна, розкрили від пізніших нашарувань численні архітектурні й художні скарби Кремля.
У 1961 р. за проектом архітекторів М. Посохіна, А. Медояпца та інших було споруджено Кремлівський палац з'їздів. Палац розрахований на проведення з'їздів і конгресів, театральних видовищ, народних свят. У ньому близько 800 приміщень, у тому числі зал засідань на 6 тис. місць. Палац обладнано найновішим технічним устаткуванням, внутрішні приміщення зручні й красиві. Його спокійні, сучасні форми композиційне ритмом і членуваннями пов'язані зі спорудами, які його оточують, і вписалися у кремлівський ансамбль, органічно поєднаний з Красною площею та Мавзолеєм В.І. Леніна. Про Мавзолей розповімо окремо.
Московський Кремль - музей, рівного якому за кількістю, різноманітністю і цінністю експонатів, мабуть, не знайдеться в усьому світі.
Тут зосереджено шедеври світової архітектури, прекрасні твори образотворчого мистецтва - ікони і фрески соборів та палат, художні цінності багатьох народів нашої країни, твори прикладного мистецтва давньої Русі, які відображають розвиток матеріальної культури нашого народу, характер соціальних відносин за багато віків.
Пам'ятки Московського Кремля - свідчення великого таланту нашого народу, його патріотизму й героїчних звершень.

 
 

Цікаве