WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаАрхітектура → Бахчисарай - Ханський Палац - Реферат

Бахчисарай - Ханський Палац - Реферат


Скарбівня знань до тіла втіх облесним - скупа на виказ.
Мій зір тьмяніє від сльози зажури на ніч кромішню:
Щока люблянки сяєвом нещезним - скупа на виказ.
Мені алмазну товч у рани сипле жорстока доля,
А зцілювати зціленням чудесним - скупа на виказ.
Вірша Резмія вуглиться чернетка на попіл болю, -
Душа ж, узята полум'ям небесним, - скупа на виказ.
Переклад Валерія Ляхевича
КЯМІЛЬ (Мехмед IV Ґерай)
Повім тобі про горе потаємне:
Вточила доля через край мені
Журби, - аж явне в зорі потаємне.
Звільни з жалів і втіху дай мені!
Я - вгорнений в шалицю світоброда,
Я - всім чужий і ниций світоброда,
Я - зійшлий на стежиці світоброда, -
Хоч кріхту співчуття украй мені!
Не руш душі, що прагне милосердя,
На крівцю сліз не перетворюй; стрверди
Свою гостинність - і хай будуть щедрі
Твої долоні: цим зарай мені.
В очах моїх - відсвітні серця рани,
А в мізку від твоїх докорів шрами,
Тараниш мені совість і - тираниш...
Скінь тінь твою, мов птах Гумай, мені!
Кяміль рече: ти маєш слово чемне,
Ти - джерело доброчину недремне, -
І я прийшов до тебе недаремне:
Ти хліб потреб переламай мені!
МЕНҐЛІ II ҐЕРАЙ
Б'ємося ми в тенетах, мордуємся в кайданах,
Бо в рабстві у чорнизни кучериків коханих.
Коли б на трона сіла вродливиця бездушна -
Стояли б ми у брами прошаччям голодраним.
Щоб пилом ніжок ніжних одтінювати очі,
Красуню виглядаєм і звечора, і зрана.
Продати нас чужинцю за гріш - простіш немає,
Бо ми трояндоликій - даремщина неждана!..
Якби ці вірші схвальність у Навої дістали, -
Зрадів би Крим за мене, Менглі Герая, хана.
Переклад Миколи Мірошниченка
ЗАЛА ДИВАНУ
Тераса з колонами
при вході в Залу Дивану
Зала Дивану була серцем політичного життя Кримської держави. Кримський Диван (державна рада) дуже різнився з однойменною установою при турецькім дворі. Якщо стамбульський Диван був радше "радою міністрів" (склад котрої мінявся за бажанням султана), то бахчисарайський становив собою свого роду "парламент": його постійні члени, кримські беї, були не міністрами, а повноправними представниками територіяльних громад, об'єднаних під їхньою владою. Від імені своїх громад (родів) вони й виступали на зборах високої ради.
Стіни Зали Дивана - безмовні свідки епохальних подій в історії Кримського ханату. У цих стінах проводилися збори, на яких кримські государі спільно зі своїми беями, суддями та придворними чинами вирішували різні питання внутрішньої та зовнішньої політики, приймали закони, розглядали найважливіші судові справи, давали авдієнції іноземним послам. У цім залі визначалися долі Кримської держави, в нім урочисто сходили на престол кримські хани. В цім залі чиновники, що приїжджали з Істанбулу, оголошували султанські укази про скасування ханських повноважень нинішнього хана та призначення нового.
Коли хан сповіщав маґнацтво про засідання Дивана, беї залишали свої родові маєтки та прибували в Бахчисарай до ханської наради. Церемонії, що проходили за ханських часів у Залі Дивана, відзначалися врочистістю. Черговість уходу відвідувачів до авдієнцій визначав спеціяльний достойник ханської адміністрації - капиджи-баши, символом повноважень якого був прикрашений сріблом жезл.
Входячи в Залу, відвідувачі чи іноземні посли наближалися до кримського государя (що всідав на троні з кольорового сукна, прикрашеного золотим шиттям), схиляючись у глибокім уклоні перед ним. Члени Дивану розсаджувалися по довгих лавах уздовж стін. Калга й нуреддін (два ханських наступника, як правило - молодші брати правителя) займали почесні місця праворуч і ліворуч від хана. Наступними за ранґом - і за місцем на лавах - були беї знатних аристократичних фамілій. На засіданнях були присутні також муфтій (провідник мусульманської громади країни) та каді-аскери (судді вищого рангу). Замикали шереґ численні придворні чини, серед яких іноді можна було зустріти й анабеї - матір (або старшу сестру) хана. Частим доповненням до церемоній у Залі Дивану була урочиста трапеза, під час якої хан власноруч подавав золоту чашу особливо шанованим гостям, що вважалося великою честю.
Величезна значимість Зали Дивану для державницьких традицій кримських татар проявилася в новітній історії в тім, що після Лютневої революції 1917 р. саме в цієї Залі Курултаєм (зборами народних представників) було проголошене створення незалежного кримськотатарського уряду.
Тронне місце кримських правителів в Залі Дивану
Інтер'єр зали в ханські часи не був схожий з тим, що гості Палацу бачать сьогодні. У приміщенні було значно світліше: у всіх чотирьох стінах у два ряди були прорізані вікна, прикрашені витонченими вітражами (уяву про котрі дають кілька вітражів, що збереглися у вікнах східної стіни). Підлога Зали була вимощена мармуровими плитами, а в центрі приміщення тихо дзюрчав фонтан, встановлений усередині чотирикутного басейну. Іншою була орнаментація стін і стелі (нинішня здебільша є фантазією російських художників 19 в., але на розчищеній ділянці стіни можна бачити й первісні розписи на мотив виноградних грон та імітації мармуру).
Досить розповсюджена леґенда про призначення хор (ґратчастого балкона) у північній стіні споруди для "підслуховування" ханом ходу засідань у Залі не може відповідати дійсності: державні порядки Кримського ханства не передбачали проведення засідань Дивана за відсутності хана. При ханах подібних балконів було два - один напроти іншого. Радше, тут могли розміщуватися гості, запрошені на засідання.
ПОРТАЛ ДЕМІР-КАПИ
Портал Демір-Капи.
фото Paul Barker
Портал обрамлює масивні двері, покриті кутими смугами заліза - звідси його назва Демір-Капи, що зкримськотатарської перекладається як залізні двері. Цей портал, розташований у Посольському дворику, був парадним входом до ханської резиденції.
Портал Демір-Капи збудовано в стилі італійського Ренесансу венетійським архітектором Алоїзіо Лямберті да Монтаньяна. Алоїзіо відвідав Крим у 1503-1504 р. під час своєї подорожі до Московії, куди він був запрошений великим князем Іоанном III для будівництва храму в Кремлі. До кримської столиці майстер потрапив випадково.
На шляху з Венеції до Москву - в землях Молдавського князівства - московське посольство, з яким їхав да Монтаньяна й кілька інших італійських майстрів, було арештовано молдавським князем Стефаном Великим через дипломатичний конфлікт Московії з Молдавією.
Довідавшись про це, Іоанн III попросив Менґлі І Ґерая (свого друга й аліянта) домогтися звільнення посольства з молдавського полону, а потім допомогти московським дипломатам разом із італійськими майстрами дістатися до кордону Московії. Менґлі І Ґерай зміг домовитися зі Стефаном Великим про звільнення арештованих подорожан. Провівши рік на Кримі та створивши для Менґлі І Ґерая чудовий портал, Алоїзіо Лямберті да Монтаньяна в супроводі кримських військ успішно досяг московського кордону, везучи з собою рекомендаційного листа від Менґлі І Ґерая до Іоанн ІІІ. В цьому листі хан із великою похвалою одзивався про майстерність архітектора й двічі просив великого князя щедро нагородити працю

 
 

Цікаве

Загрузка...