WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаАрхітектура → Єгипетські піраміди як одне із чудес світу - Реферат

Єгипетські піраміди як одне із чудес світу - Реферат

знаємо, однак, чому цей правитель наказав вибудувати собі якщо не три, то принаймні дві піраміди. Цікаво, що при ньому склалася остаточна, геометрична форма піраміди, тому що так називана ромбоидальная піраміда Снофру є свого роду ланкою між увінчаною пірамідою мастабой і формою власне піраміди, яку має так називана північна гробниця цього фараона. Нахил її стін (43°36'11") ще досить положистий у порівнянні з "класичним" типом піраміди: кут нахилу піраміди Хеопса дорівнює 51°52', Хефрена - 52°20', Мікеріна - 51°. При цьому варто звернути увагу на факт, що починаючи з північної гробниці в Дашуре піраміди здобувають усе більш стрункі, витягнуті пропорції - кут підйому стін усипальниць VI династії в Саккаре складає 65° (піраміда Пепі II), а в мероітську епоху гробниці мають уже форму високої подовженої нагору піраміди.
Коли мова заходить про піраміди, чи читач турист згадує звичайно піраміду Хеопса. Дійсно, ця піраміда найбільш грандіозна і монументальна, а досконалість її пропорцій є результатом складних математичних розрахунків. Її висота досягала 146,59 м, довжина кожної з чотирьох сторін підстави - 230,35 м. На спорудження піраміди знадобилося 2 590 000 м2 брил каменю, нагромаджених на поверхні величиною близько 54 000 м2. Облицювання її зовнішніх стін було очевидно покрите щільним шаром штукатурки і саме з цим зв'язане арабська назва "розфарбована піраміда". Піраміді Хеопса присвячена величезна література, що часто важко назвати наукової. Автори багатьох книг і праць намагалися відкрити в цифрах, що визначає пропорції цієї будівлі, містичний зміст. Інші вважали її утвором цивілізації, що прибула з Атлантиди, перетвореним пізніше в гробницю Хеопса. Безліч непорозумінь виникнулася в зв'язку з плануванням її внутрішніх коридорів і так називаної головної царської камери з порожнім саркофагом. Як відомо, від цього приміщення назовні веде під кутом вузький прохід - вентиляційний канал, а над камерою знаходиться кілька порожніх розвантажувальних приміщень, споруджених для того, щоб зменшити величезний тиск кам'яної маси. Підстава піраміди, розташована на 30-й паралелі, було орієнтовано на чотири сторони світла, але в зв'язку з переміщенням протягом століть крапок весняного і літнього рівнодення це орієнтування вже не так точне, як колись. Здавалося б, що про настільки відомий пам'ятник, що був предметом найрізноманітніших досліджень і тлумачень, важко сказати яке-небудь нове слово, а ще сутужніше пояснити ряд замічених уже раніше моментів, що дали ґрунт для довільних, часто езотеричних теорій. З'ясуванням цих "таємничих" елементів Великої піраміди займався останнім часом польський архітектор і геолог, доцент Веслав Козиньський, що довгий час брав участь у польських розкопках у долині Нілу. Аналізуючи організацію робіт при будівництві пірамід, він виходив з чисто сучасного принципу, що такий складний у технічному й організаційному відношенні питання вимагало заздалегідь обміркованого точного графіка робіт.
Виконання цієї задачі могло бути доручене тільки - прибігаючи до нинішньої термінології - спеціалізованому "державному підприємству". Козиньский припускає, що таке "підприємство" повинне було бути створене вже в період III династії, можливо в зв'язку з будівництвом піраміди Джосера і що саме воно, перед спорудженням піраміди Хеопса, здійснило будівництво пірамід Снофру в Дашуре і Медуме.
3. Піраміда Хеопса - одна з найвизначніших пам'яток архітектурного мистецтва давнини. Інші визначні піраміди
Геродот (Історія, II, 124) розповідає, що спорудження Великої піраміди тривало 30 років, з яких 10 років зайняло будівництво дороги для підйому кам'яних блоків, 20 же років велося будівництво самої піраміди. При будівлі гробниці Хеопса протягом кожного тримісячного будівельного циклу безупинно працювало по 100 тисяч чоловік. Точні підрахунки кількості використаних будівельних блоків і облицювання, розміщення бригад робітників і т.п. підтверджують правильність зведень Геродота, більш того - якби ми розробляли план здійснення такого спорудження, прибігаючи до допомоги кібернетики, ми прийшли б до саме таких оптимальних даних. Зведення піраміди, що вимагало великої концентрації робочої сили, що було при цьому надзвичайно тривалим процесом (20-30 років), не могло обійтися без деяких переробок і відхилень від первісного проекту, що вводилися в процесі будівельних робіт. Варто не забувати про те, що піраміда Хеопса є першою цілком закінченою пірамідою, кут нахилу стін якої є найбільше правильним рішенням для конструкцій такого типу. Веслав Козиньський припускав, що здійснення такої будівлі могло вестися тільки за планами і малюнками і що в процесі робіт будівельники користалися також макетом, на зразок того, як це часто робиться нині при будівництві великих споруджень. Він зважився висунути навіть гіпотезу, що спочатку може викликати сумнів у кожного єгиптолога, відповідно до якої три, так називані малі піраміди, розташовані зі східної сторони Великої піраміди, були макетами-моделями (у масштабі приблизно 1:5), що відбивають три етапи змін проекту Великої піраміди.
Козиньський висунув також гіпотезу щодо причини відхилення царської похоронної камери від головної осі піраміди, що неодноразово викликало зовсім фантастичні теорії. Автори цих теорій виходили з нібито загадкових цифр, що таяться в пропорціях цього спорудження. Козиньський же вважав, що під час будівництва піраміди відбулася деяка перерва в доставці граніту, і щоб уникнути простою велику галерею простягнули вище, ніж передбачалося раніше, що у свою чергу викликало відхилення похоронної камери від головної осі піраміди. Можливо, що з метою передати тиск величезної ваги кладки при новому розташуванні склепу, над його перекриттям була споруджена розвантажувальна конструкція, що складається з п'яти рядів гранітних блокові порожнечами між ними, задачею якої було забезпечити можливо велику міцність гранітної стелі склепу. Після закінчення будівлі виявилося, однак, що спорудження цієї конструкції було недостатньою мірою для запобігання похоронної камери. Тиск величезної кам'яноїмаси на неправильно розташований склеп було настільки велике, що його перекриття тріснуло. Важко собі представити, щоб фараона могли поховати в ушкодженій похоронній камері. От чому в ній так і не було виявлено залишків царського саркофага.
Хоча дослідники давно вже звернули увагу на зміни в первісному плані Великої піраміди, що виникли в процесі її будівництва, у спостереженнях і висновках Козиньського ми вперше знаходимо не тільки оригінальну і при тім чисто практичну спробу тлумачення "таємничих" елементів, властивій усипальниці Хеопса, але і новий погляд на організацію будівництва такого роду місць вічного спокою.
Сама піраміда являє собою лише частину, а вірніше головний елемент цілого ряду будівель, що утворять єдиний похоронний ансамбль, розташування яких було тісно зв'язане з царським похоронним ритуалом. Похоронна процесія з останками фараона, залишивши палац, направлялася до Нілу і на турах переправлялася на західний берег ріки. Поблизу некрополя по вузькому каналі процесія підпливала до пристані, де починалася перша частина церемонії, що відбувалася в так називаному нижньому заупокійному храмі. Від нього вів критий коридор або відкритий пандус, по якому учасники церемонії проходили у верхній храм, що складається з головного коридору, центрального двору і - з часу Мікеріна - п'яти ніш, де встановлювали статуї п'яти фараонів. У глибині містилася

 
 

Цікаве