WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаАрхітектура → Використання комп'ютерних технологій у реставрації і збереженні пам'ятників давньоруського монументального живопису - Реферат

Використання комп'ютерних технологій у реставрації і збереженні пам'ятників давньоруського монументального живопису - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
ВИКОРИСТАННЯ КОМП'ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ У РЕСТАВРАЦІЇ
І ЗБЕРЕЖЕННІ ПАМ'ЯТНИКІВ ДАВНЬОРУСЬКОГО МОНУМЕНТАЛЬНОГО ЖИВОПИСУ
ПЛАН
Вступ
1. Теоретичні засади реставрації пам'яток архітектури
за допомогою комп'ютерних технологій
2. Методика і практична сторона реставрації
архітектурних споруд за допомогою електронних технологій
Висновки
Використана література
Вступ
Проблема відтворення споконвічного вигляду частково чи цілком зруйнованої архітектурної будівлі і мальовничого оздоблення звичайно зважувалася умоглядно і винятково на основі уцілілих фрагментів чи розписів по збереженим пам'ятниках, близьким за часом, місцеві і по стилістиці.
Сьогодні, завдяки накопиченому досвіду, склалися передумови для достовірної реставрації здавалося б навіки втрачених архітектурних будівель і фресок.
Усебічну допомогу в цьому починанні можуть зробити комп'ютерні технології. Вони можуть стати одним з інструментів у рішенні проблеми збереження культурної спадщини.
Стрімке поширення комп'ютерних технологій привело до виникнення принципово нових методів у реставрації. Саме вони здатні відтворювати графічну інформацію будь-якого виду і перетворювати її у форми легко доступні людині.
В даний час з'явилася реальна можливість об'єднати всі знання, які відносяться до якої-небудь області, і зробити їх легко доступними для людини.
1. Теоретичні засади реставрації пам'яток архітектури
за допомогою комп'ютерних технологій
У нашому випадку розглядаються архітектурні пам'ятники древньої Русі, дані по яких розкидані по численних книгах, статтях, кресленнях, малюнках і т.д., і все це знаходиться в різних місцях, сховищах, архівах. Нарешті, просто в різних країнах. Створювана база даних дозволить скористатися всіма наявними на сьогоднішній день відомостями.
Такий підхід, коли в розпорядження людини надається вся сума знань по даному питанню, дозволяє по-іншому підійти до оцінки архітектурного пам'ятника, його значимості і рішенню багатьох приватних практичних задач сьогоднішнього дня в області архітектури, реставрації і т.д.
Комп'ютерна техніка дозволяє все з більшою вірогідністю і точністю наближати будь-яку копію до оригіналу. Розвиваючись і удосконалюючись, вона відкриває все нові і нові художньо-технічні можливості. Ця особливість технології представляється особливо значною.
Реставрації і реконструкція насичена не тільки відкриттями, блискучими досягненнями, але і сумними помилками. Сьогодні особливо гостро стоїть питання про збереження і відродження пам'ятників культури.
Пам'ятники культури підлягають реставрації і поверненню до нас у вигляді оригіналів, копій, аналогів. Наявність високоякісних "цифрових" зображень дозволяє відновити загублені фрагменти чи пам'ятник у цілому.
Створення інформаційного банку допомагає зрозуміти і відчути умови, коли створювався той чи інший пам'ятник архітектури, історична забудова, відчути зв'язок часів, відтворити втрачене, відновити відсутні дані по кожному пам'ятнику, доповнити наявні традиційні бази даних по мистецтву.
Доступ до інформації (розгорнутий науковий опис, зображення предмета з деталями і фрагментами, написами, підписами й ін., двомірна чи тривимірна модель), поза залежністю від того, де зберігається ця інформація. Глобальна мережа надає необмежені можливості для аналізу культурних явищ минулого.
Основні задачі реставрації і реконструкції досить відомі, і якість їх рішення залежить від багатьох факторів. У числі перших у списку стоїть також необхідність освоєння нових технологій, знання яких розширює існуючі прийоми доповнюють і збагачує їх.
Використання комп'ютера, як могутнього інструмента реставратора, дозволяє здійснити принцип "не нашкодь" стосовно твору мистецтва в повному обсязі.
Природне старіння матеріалів, на жаль, приводить до того, що фрески вицвітають, а стіни руйнуються. Численні причини, такі як безжалісний час, стихійні лиха, війни, диктат влади, помилки реставраторів приводять часто до значних змін, чи до повного знищення творів мистецтва. На пам'ятниках мистецтва століттями накопичуються різного роду нашарування, доповнення і переробки. Найбільшим змінам піддалися твори середньовічного живопису, багато хто з який за століття свого існування перетворилися в мальовничі нашарування різних епох.
2. Методика і практична сторона реставрації
архітектурних споруд за допомогою електронних технологій
Пропонована методика дозволяє знайти компромісне рішення в суперечці про реконструкцію предмету чи його реставрації, тому що вся попередня робота ведеться тільки з електронною копією.
Поки ще не склалася скільки-небудь струнка концепція, яка розкриває проблему використання досягнень науки мистецтвом, також надзвичайно важко знайти і визначити ту грань, де інструментом діяльності може і повинен стати комп'ютер.
Для демонстрації можливості створення високо реалістичної комп'ютерної моделі була обрана церква св. Георгія на Старій Ладозі. Вибір був обумовлений наступними причинами:
" архітектура церкви має величезне історико-художнє значення в історії світового мистецтва;
" архітектурний ансамбль має цікаве об'ємно-просторове рішення;
" архітектурний ансамбль має виразний ландшафт і мальовниче оточення;
" матеріали по Старій Ладозі є в достатній кількості і порівняно легкодоступні для використання їхній при створенні комп'ютерної моделі;
" Стара Ладога всім добре відома й оцінка вірогідності створеної комп'ютерної моделі не викликає великих проблем.
Мова не йде про вторгнення підклеєних у ціле мальовничих ділянок фресок на стіни храму: задача реконструкції ансамблю чи його ділянок зважується винятково в графічних схемах.
Рис.1 Результати обмірювань
Від цього мальовничого ансамблю церкви св. Георгія ХІІ ст. у Старій Ладозі збереглося порядку 20% площі найдавніших фресок, однак розташованих настільки вдало, що відкрилася реальна можливість

 
 

Цікаве