WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаАрхітектура → Володимирський собор у Києві - Реферат

Володимирський собор у Києві - Реферат

публікацій про мистецьку спадщину Т.Шевченка.
В.М.Васнєцов
В.М Васнєцов був водночас і художником, і священником. Він народився 1848 року в родині бідного сільського священника. Вчився у семінарії, малював. Його талант не залишився непомітним і йому порадили пройти навчання у Петербурзькій Академії Художеств.
У своїй творчості художник Васнєцов звертався до минулого свого народу, історичних та билинних тем. Його картини "Витязь на розпутті", "Битва скіфів", "Після побоїща Ігоря Святославича з половцями", "Альонушка", "Три царівни підземного царства" та інші роботи виявляли силу художньої експрессії, оригінальність задуму, сміливу фантазію митця. Тому запрошення В.М.Васнєцова розписувати Володимирський собор не було випадковим. Він готувався до цієї роботи всім своїм попереднім життям. Робота по оздобленню Свято-Володимирського собору стала новим етапом у творчоссті художника. З 1885 року, коли художник був запрошений у Київ, він віддався своїй справі з такою самою щиросердністю, з таким же неслабІючим натхненням, з яким зображувані ним святителі і подвижники служили Богові.
В.М. Васнєцов - талановитий митець, освічений священник, своєю творчістю зіграв першу скрипку в оркестрі. Він задав тон усьому внутрішньому убранству собору, визначив рівень його оздоблення - мистецьки талановитий і канонічне беззаперечний. У розписах Васнєцовим збережені найважливіші візантійські традиції, такі, як: деяка умовність техніки, композиції і самих образів. На його іконах людина дещо стилізована, але, водночас, це реалізм, який дає живих людей. При цьому художник більш за все шукає внутрішньої правди цих людей, сенсу та значення тієї духовної ідеї, яку вони несуть. Талант, майстерність та глибою й різнобічні знання зіграли тут свою роль - фігури в його зображенні водночас і стилізовані, і реалістичні. Вони намальовані так, що ми зразу скажемо, що це постаті святих, але водночас вони реалістичні: можна розпізнати риси живих людей. Пензлю В.М.Васнєцова належать найввдатніші і найбільші роботи в Свято-Володимирському соборі. Це ікони в іконостасі, запрестольний образ Богородиці, зображення святих і святителів: апостоли Андрій Первозваний і Павло, князь Володимир, княгиня Ольга, Нестор Літописець, Аліпій, князі Борис і Гліб - усього 15 картин та ЗО окремих фігур, а крім того, медальйони та орнаменти. Загалом за 11 років напруженої праці він розписав у соборі близько 2000 м кв.
М.В.Нестеров
Михайло Васильович Нестеров закінчив Московське училище живопису, скульптури та архітектури і Петербургську Академію Мистецтв. Його приваблювала духовна тематика, на яку були написані такі картини: "Видіння отрокові Варфоломею", "Великий постриг", та інші. М.В.Нестеров виявив себе видатним портертистом, зокрема його пензлю належать портрети артистки М.К.Заньковецької, художника М.Ярошенка. Дуже ніжно і тонко художник Нестеров з його витончено-стилізованими зображеннями святих і праведників виконав: "Різдво Христове", "Богоявлення", "Воскресіння Христове", "св.Кирил", "св.Мефодій", "св. Великомучениця Варвара", та Інші, загальним ліком, -19.
В.А.Котарбтський
Художник Вільгельм Олександрович Котарбінський народився 1849 року в польському місті Неборуві. Навчався у Варшавській художній школі. Римській академії св.Луки, потім у Петербурзькій Академії Мистецтв, де згодом був обраний її академІком- Нензлю В.А.Котарбінського належать картини у плафонах Володимирського собору: "Четвертий день творення", "П'ятий день творення", композиції: "Преображення Господнє", "Вознесіння Господнє", "св. Микита", "св. Варлаам" - 9 сюжетів. Сведомські Над розписами собору працювали брати-художники Сведомські. Павло Олександрович Сведомський народився 1849 року в Петербурзі. Живописній майстерності навчався в дюссельдорфській Академії Мистецтв, та в Мюнхені. Він близько 5 років працював над розписами Володимирського собору в Києві. Допомагав йому його брат Олександр Олександрович Сведомський, який народився 1848 року в Петербурзі. Він також навчався в Дюссельдорфській Академіі Мистецтв та в Мюнхені, після чого з 1875 року працював у Римі. Періодично віін брав участь у розписах Володимирського собору. П.А. та 0.0- Сведомські виконали такі роботи, як "Перший день творення", "Другий день творення", "Вхід Господень в Ієрусалим", "Вознесіння Господнє", "св.Микита" - загалом, 9 робіт.
Іконописна майстерня О.І.Мурашка та Київська рисувальна школа М.Ї.Мурашка
Участь у розписах собору брали українські живописці. Ми назвемо лише кілька імен. Микола Іванович Мурашко - український живописець і педагог, що народився 1844 року в місті Глухові і у 1863 - 68 роках навчався у Петербурзькій Академії Мистецтв. В 1875 році він заснував приватну художню школу - Київську рисувальну школу, учні якої приймали участь у створенні внутрішнього убранства Володимирського собору. Працювали у соборі і художники іконописної майстерні Олександра Івановича Мурашка, серед яких був і його син - український живописець Олександр Олександрович Мурашко, що перші художні навики здобув у іконописній майстерні свого батька, а потім у Київській рисувальній школі М.І.Мурашка. Участь у розписах брав український живописець Сергій Петрович Костенко, який теж спочатку навчався в рисувальній школі М.Мурашка. Приймав участь у розписах колишній учень Київської рисувальної школи, який потім навчався у Петербурзькій Академії Мистецтв, український художник М.К. Пимоненко. Микола Корнилович Пимоненко народився 1862 року в Києві. Те, що він малював портрети, тонко почував природу, надавало його розписам особливого колориту. У документах, пов'язаних із розписами собору згадуються також імена таких київських художників, як Науменка, Костенка, Замирайла та деяких інших, що виконували підмальовку та інші художні роботи в соборі. Українські майстри привнесли свій стиль, свої особливості манери розпису. Якщо ми уважніше придивимось до багатох орнаментів у соборі, то можемо побачити, що вони дуже нагадують візерунки на стінах української хати, які пройшли з народом через тисячоліття, щоб бути намальованими до свята руками дбайливої господині-чепурухи, але виконані такі орнаменти в соборі вправною рукою професійного художника. Так, це були різні люди. Вони пройшли різний творчий шлях, мали неоднаковий життєвий досвід, відмінні погляди на навколишній світ. Але кожен із них всім своїм попереднім життям, усім творчим доробком, знаннями та вмінням був підготований до цієї роботи. Комітет по будівництву собору, як вмілий і чутливий диригент, підібрав митців кожного зі своєю пристрастю, зі своєю яскравістю, і дав змогу кожному малювати своє, - вистраждане, вимріяне, так чи інакше обумовлене особистим життям, попереднім творчим шляхом, іншими невипадковими факторами. Усіх художників, які тоді працювали над розписами Володимирськогособору об'єднувало найголовніше, - щире бажання служити Богові та людям своїм талантом, мистецтвом, умінням, знаннями. Так художники починали працю у соборі і так, після багаторічної напруженої творчої праці закінчили, створивши височайший зліт творчого духу, людського інтелекту, виконавши справжню симфонію почуттів та думок відображених у кольорах та відтінках фарб.

 
 

Цікаве