WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Податкові пільги - Реферат

Податкові пільги - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Податкові пільги
ПЛАН
1. Поняття податкової пільги
2. Система податкових пільг
3. Види податкових пільг
4. Форми податкових пільг
5. Правове регулювання територіальних податкових пільг
Література
1.Поняття податкової пільги
Пільга - це звільнення (повне або часткове) платника податків, що враховує його особливості, відсилати податку. Тут необхідно згадати три обставини. По-перше, пільга - де звільнення саме від сплати, а не від податкового обов'язку, оскільки при відстрочці обов'язку сплата податку залишається, а звільнення (за певний строк) стосується тільки перерахунку податку, і по закінченні визначеного терміну обов'язок підлягає реалізації (податковий Кредит). Крім цього, податковий обов'язок має три складові: податковий облік, сплату податку та податкову звітність. І якщо платника може бути звільнено від сплати податку, то обов'язок з обліку і звітності в нього залишиться. По-друге, звільнення можливе в повному обсязі, якщо платника цілком звільнено від сплати, і в частковому, якщо скорочується податковий тиск за рахунок зменшення об'єкта (предмета і т, ін.) чи відстрочки оплати податку. Третя обставина - особливості платника. Вони можуть стосуватися його як безпосередньо, характеризуючи його (інвалід першої чи другої групи, ветеран Великої Вітчизняної війни, підприємство з іноземними інвестиціями), так і конкретного виду діяльності, яким він займається (підприємство, що виготовляє сільгосппродукцію; підприємства, що здійснюють фрахт судів, і т. ін.)
Законодавство про оподаткування, закладаючи основи надання податкових пільг, в якості пільгових суб'єктів виділяє категорії платників, а не окремих юридичних чи фізичних осіб, тобто виділяє певну однорідну групу платників податків, що характеризуються конкретною ознакою, на підставі якої формується пільговий податковий режим. Усі інші платники по-датків визначають об'єкт оподаткування, обчислюють податкову базу і суму додатків у повному обсязі згідно з встановленими законодавством загальними правилами.
Отже, податковою вільгою визнається звільнення платника податків від нарахування і сплати додатку чи сплата ним податку в меншому розмірі за наявності підстав, визначених законодавством України.
Звільнення від сплата податку можливо в повному чи частковому обсязі. При звільненні в повному обсязі платник податків цілком звільняється від нарахування і сплати податку. При звільненні в частковому обсязі платник податків звільняється від сплати податку тільки у певній частині його податкового обов'язку. Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їхньої діяльності й об'єкт оподаткування.
Правове регулювання податкових пільг здійснюється на двох рівнях. Перший - податкові закони" що закріплюють принципові винятки для певних категорій платників чи галузей. Другий - підзаконні акти, що здійснюють тактичні цілі стосовно конкретних суб'єктів і вирішальні більш вузькі цілі.
Платник податків вправі використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і в період усього терміну її дії самостійно, без-попереднього повідомлення податкових органів.
2. Система податкових пільг
Систему пільг по податках можна розділити на дві групи. Перша - це порівняно традиційні і стабільні звільнення від податку, незалежно від зміни обставин і навіть державного устрою.
Друга група пільг характеризується певною короткочасністю щодо конкретних об'єктів. У сучасних умовах становлення податкових систем і нестабільної господарської і політичної ситуації ця група відрізняється великою кількістю пільг і постійною їхньою зміною. Мабуть, закон про податкову систему повинен містити насамперед першу групу пільг, а другої має лише торкатися, оскільки вона деталізуватиметься при регулюванні конкретного податкового платежу.
Характеристика податкових пільг має бути основана на рівності галузі оподаткування. І при наданні пільг критерієм повинно стати матеріальне становище суб'єкта оподаткування. Підстави для надання пільг навряд чи є правомірними, якщо вони не пов'язані з майновим положенням. Класифіку-вати податкові пільги можна за різними принципами. Найчастіше податкову пільгу визначають шляхом:
1) податкового відрахування, що зменшує базу оподаткування при нарахуванні податку;
2) зменшення податкового обов'язку після нарахування податку;
3) встановлення зниженої ставки оподаткування.
3. Види податкових пільг
1. Відрахування (вилучення) - вид пільги в галузі оподаткування, яка полягає у виділенні окремих складових частин із загального об'єкта оподаткування з метою зменшення на їхню величину об'єкта при нарахуванні та сплаті податку.
Цей вид пільги характеризується тим, що механізм надання пільг проектується на об'єкт оподаткування" що безпосередньо зменшується. Подібні зменшення об'єкта з метою оподаткування можна класифікувати:
а) за видами платників:
повні - надаються всім платникам;
часткові - надаються певним категоріям платників;
б) за термінами:
постійні - діють постійно протягом тривалого періоду часу;
тимчасові - діють протягом визначеного, заздалегідь обмеженого періоду (підприємства з іноземними інвестиціями);
надзвичайні - надаються в зв'язку з появою певних раптових обставин;
в) за елементами об'єкта:
майнові - відрахування визначеної частини оподатковуваного майна;
прибуткові відрахування - застосовуються до частини доходу платника залежно від виду діяльності.
2. Знижка - вид пільги в галузі оподаткування, що зменшує суму податку на певні величини. Сукупність цих величин, що складають основу знижки, визначається сумою витрат платника, що їх законодавець виводить з-під оподаткування шляхом зменшення на еквівалентну суму податкової бази. У такий спосіб реалізується зацікавленість суспільства у певній діяльності платника, стимулюються його витрати у запланованому напрямі.
Тут можна застосувати таку класифікацію відрахувань (вилучень) в галузі оподаткування (за видами платників; за термінами; за елементами податкової бази);
а) лімітовані знижки, розмір яких обмежено прямо чи опо-середковано;
б) не лімітовані знижки, за яких податкову базу може бути зменшено на всю суму витрат платника податків.
4. Форми податкових пільг
Пільги щодо податку є винятками з загальної схеми нарахування конкретного виду податку, закріплені в нормативному акті і враховують особливості, що характеризують платника, об'єкт, ставку чи інші умови. При цьому пільги найчастіше є повним або частковим звільненням від податку. Пільги, що претендують на закріплення в основному законі, який регулює податкову систему, можуть бути такі;
1. Неоподатковуваний мінімум об'єкта податку. Прив'язуватися; до абсолютної величини грошової суми в умовах інфляції не має сенсу. Саме тому законодавець виділяє величину, кратну мінімальнійзаробітній платі, що затверджується Верховною Радою України й автоматично збільшується при зміні мінімуму зарплати.
2. Вилучення з обкладання певних елементів об'єкта оподаткування. Найчастіше це частина доходу чи інших об'єктів податку, що

 
 

Цікаве

Загрузка...