WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Вплив системи оподаткування на інвестиційну активність суб’єктів підприємницької діяльності - Реферат

Вплив системи оподаткування на інвестиційну активність суб’єктів підприємницької діяльності - Реферат

Донецька, розвинутою транспортною і соціальною інфраструктурою, близькістю до владних структур. Також необхідно відзначити, що:
ў у Горлівці 11 інвестиційних проектів реалізовують 3 підприємства, з них 9 здійснює ВАТ "Стирол";
ў у Красноармійську 11 проектів реалізується на чотирьох підприємствах, з них 5 - на ДП "Вугільна компанія "Краснолиманська", 4 - на ВАТ "Вугільна компанія "Шахта "Красноармійська-Західна №1";
ў у Краматорську проходить реалізація десяти проектів на трьох підприємствах; 6 з них реалізує ЗАТ "Новокраматорський машинобудівний завод".
Галузевий розподіл реалізованих проектів передбачується промисловою специфікою регіону і зображений на рис. 1:
Рис.1 Питома вага інвестпроектів у розрізі галузей (станом на 01.01.04р.)
Причому до категорії "Інші галузі" належать сфери діяльності, наведені в таблиці 4.
Таблиця 4. - Розшифровка іншіх галузей економіки, в яких здійснюються
інвестпроекти
№ п/п Галузь Кількість проектів Примітка
1 Будівництво 9 З них - 4 готелі в м. Донецьку;
2 Машинобудування 6 з них - 5 на "НКМЗ"
3 Виробництво будматеріалів 6 Виробництво сухих сумішей, цегли
4 Виробництво обладнання 6 Гірничо-шахтне та швейне обладнання
5 Виробництво меблів 5 2 з них - виробництво м'яких меблів у м. Донецьку
6 Зв'язок 4 Розвиток та впровадження мобільного та безпровідного зв'язку в м. Донецьку
7 Виробництво побутової техніки 4 Виробництво холодильників, телевізорів, засобів зв'язку
8 Легка промисловість 3 Пошив одягу
9 Медицина 3 Виробництво ліків
10 Поліграфія 2 Модернізація виробництва поліграфічної продукції
З огляду на сучасну практику оподаткування, досить вагомим аргументом для інвесторів є наявність податкових пільг для підприємств, що реалізують проекти в СЕЗ і ТПР.
Таблиця 5 містить передбачений існуючим законодавством наступний режим оподаткування для суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють інвестиційні проекти [6].
Таблиця 5. - Режим оподаткування у СЕЗ "ДОНЕЦЬК" та "АЗОВ"
№п/п Операція Пільги по податках (зборах, платежах)
ПДВ Мито Акцизний збір
1 Ввіз товарів та інших предметів з митної території України на територію СЕЗ для використання на цій території
Не справляється
-
2 Вивіз з території СЕЗ за митну територію України товарів та інших предметів, вироблених, перероблених, оброблених в СЕЗ 0%
Не справляється
3 Вивіз за митну територію України раніше ввезених товарів, призначених для використання на території СЕЗ
Не справляється
4 Ввіз в СЕЗ товарів з митної території України 0% Не справляється
До деяких особливостей оподаткування діяльності в СЕЗ належать знижені ставки податку на прибуток (20%) і на доходи нерезидентів (2/3 звичайної ставки).
Таблиця 6. - Режим оподаткування на територіях пріоритетного розвитку
п/п Операція Пільги по податках (зборах, платежах)
ПДВ Мито Акцизний збір
1 Ввіз на митну територію України сировини, матеріалів, обладнання для використання при здійсненні інвестпроекту Не справляється (пільга існує не більше 5 років)
Особливостями оподаткування діяльності на ТПР є :
1. Прибуток, отриманий від реалізації інвестпроекту, вартістю не менш 1 млн дол. США, не обкладається податком на прибуток протягом 3-х років; з 4-го по 6-й рік ставка дорівнює 1/2 звичайної ставки.
2. Дивіденди інвестора, виплачувані суб'єктом, що реалізує проект, обкладаються податком за ставкою 10 %.
3. Доходи нерезидентів з джерелом походження на території СЕЗ обкладаються податком за ставкою, що дорівнює 2/3 звичайної ставки.
4. На термін, визначений проектом, для планування території, будівництва об'єктів інфраструктури плата за землю не стягується.
Важливою умовою для впровадження інвестиційного проекту є мінімальна межа його кошторисної вартості. Для проектів, що мають здійснюватись у Донецькій області, вона дорівнює 1 млн дол. США [7]. Варто відзначити, що для інших регіонів цей поріг значно нижчий: у Волинській області - 200 тис. дол. США, для Закарпатської області ця межа взагалі не встановлена, у Харківській області мінімальна вартість проекту ранжується залежно від галузей промисловості: від 500 тис. до 3 млн дол. США.
Висновки і перспективи подальших досліджень. Таким чином, необхідно відзначити, що українська податкова система є інвестиційно спрямованою. Шляхом правильного визначення місця розташування ТПР і СЕЗ, чіткого формування переліку пріоритетних галузей для залучення інвестицій і податкових пільг для СПД, що бажають здійснювати інвестиційні проекти, українська влада надає можливості для зміцнення економіки України в цілому, а також тих регіонів, які мають відповідний статус.
Однак, на відміну від світової практики, в Україні при оподаткуванні результатів наголос зроблено на ширшому спектрі застосуваваних пільг. Фахівцями ДПАУ щорічно підраховується сума, недоодержувана бюджетом країни внаслідок пільгового оподатковування інвестиційної діяльності. З моменту набуття чинності Закону України "Про спеціальні економічні зони і спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області" підприємства, що здійснюють інвестиційні проекти, внесли до бюджету суму, яка майже вдвічі нижча за отримані податкові пільги. Тому, беручи до уваги те, що одниміз принципів оподатковування є справедливість і рівність платників податків, і незважаючи на загальне сприяння розвитку інвестиційних процесів, держава за допомогою податкової системи повинна в повному обсязі виконувати всі соціальні програми.
Тому при розробці інвестиційної стратегії необхідно враховувати ось що.
ў Податкові пільги повинні бути цільовими. У випадку, коли завдання, заради якого пільги були введені, втратило свою актуальність, пільги повинні бути скасовані.
ў Походження капіталу для інвестпроекту не повинно перешкоджати його впровадженню з одночасним контролем за виконанням усіх його пунктів, особливо соціально орієнтованих.
ў Недопущення встановлення податкових пільг, які значно ускладнювали б податкову систему.
ў Дотримання правила результативності. Недоотримані державою доходи від застосування податкових пільг повинні бути реально співвіднесені з майбутніми доходами від реалізації проекту на весь період його існування, що держава отримає за рахунок розширення виробництва.
Таким чином, існування спеціальних економічних зон і територій пріоритетного розвитку дає можливість промисловим підприємствам оновити виробничі фонди, збільшити обсяги виробництва, розширити асортимент виготовлюваної продукції; для підприємств малого бізнесу це означає залучення тимчасово вільних трудових ресурсів, зниження рівня безробіття, виходу на так "вільні" ніші на ринку області й країни. У сукупності це позитивно впливає на економіку області: зберігаються діючі підприємства, відкриваються нові, знижується темп росту безробіття ( у т.ч й прихованого), підвищується добробут населення, розширюється ринок промислових товарів і товарів народного споживання, зростає конкурентоспроможність вітчизняної продукції на зовнішньому ринку. Загальним результатом від застосування спеціальних режимів оподаткування повинно стати нарощування виробничих потужностей, збільшення обсягів продукції, що випускається, і товарообміну Донецької області з іншими регіонами і, у підсумку, ріст надходжень податків та зборів до бюджетів усіх рівнів України.
ЛІТЕРАТУРА:
1. Азаров М.Я., Бондаренко Г.І. Про податки і збори населення України. Навч. посібник / За ред. Азарова М.Я. - Ірпінь, 2000. - 182 с.
2. Нечай Н.В. Нариси з історії оподаткування. - Київ: Вісник податкової служби України, 2002. - 144 с.
3. Солдатенко В. Іноземне інвестування в розвиток економіки України // Вісник податкової служби України. - № 22/2003. - С. 33.
4. Терлецька Л. ПДВ при ввозі товарів на території пріоритетного розвитку // Вісник податкової служби України. - №23/2003. - С. 16.
5. Статистичний щорічник України за 2001 рік // Державний комітет статистики України. // Київ: Техніка, 2002. - С. 273-278.
6. Закон України № 356-ХIV від 24.12.98 р. "Про спеціальні економічні зони і спеціальний режим інвестиційної діяльності в Донецькій області".
7. Постанова Кабінету Міністрів України № 1065 від 18.06.99 р. "Про затвердження переліку пріоритетних видів економічної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Донецькій області, для яких установлено спеціальний режим інвестиційної діяльності, і Порядку розгляду та схвалення інвестиційних проектів, реалізованих у спеціальних економічних зонах і на територіях пріоритетного розвитку в Донецькій області".

 
 

Цікаве

Загрузка...