WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Податкова система України та шляхи їх вдосконалення - Дипломна робота

Податкова система України та шляхи їх вдосконалення - Дипломна робота

органів за 1999-1 півріччя 2001 року. По окремих видах податків виділяються кількість платників і кількість проведених перевірок. З кожним роком кількість платників збільшується, а також і кількість виявлених порушень зростає. Поясненням цьому може бути як і часті зміни і доповнення до законодавчих та нормативних документів, так і неналежна робота бухгалтерів підприємств. Безумовно, порушників необхідно "наказувати", що в податковій системі виражається в застосуванні фінансових санкцій і нарахуванні пені за несвоєчасну сплату платежів.
Як змінювалась кількість фінансових санкцій і пені показано в таблиці додатку 14. З кожним роком зростає сума донарахувань. Так у 1999 році питома вага додатково нарахованих сум становить:
- по прямих податках 29,95%, в тому числі податок на прибуток - 17,04%;
- по непрямих податках - 37,91%, в тому числі ПДВ - 32,37%. У 2000 році ті ж показники становили:
- по прямих податках - 22,72%, в тому числі податок на прибуток - 18,5%;
- по непрямих податках - 52,31%, в тому числі ПДВ - 32,33%.
За І півріччя 2001року:
- по прямих податках - 29,96%, в тому числі податок на прибуток становить 22,55%; - по непрямих податках - 45,46%, в тому числі ПДВ -40,87% до загального підсумку контрольної роботи по Україні.
Отже, питома вага донарахувань ПДВ і податку на прибуток з кожним роком зростає, а в загальному обсязі донарахування непрямих податків в 2000 році збільшились на 14,4% в порівнянні з 1999 роком, а за І півріччя 2001 року непрямі податки становлять більшу половину донарахувань 2000року. Прямі податки у 2000 році зменшились на 7,23% по відношенню до 1999 року, але вже за І півріччя 2001 року їх питома вага збільшилася до 29,96%, що на 7,24% більше питомої ваги донарахувань за весь 2000 рік.
З кожним роком зростають суми донарахувань основних платежів та фінансових санкцій. Так питома вага фінансових санкцій у загальному обсязі контрольної роботи становить в 1999 році 24,38%, у 2000 році -35,86%, за І півріччя 2001 року - 20%.
Проаналізувавши таблицю в цілому можна сказати, що роботу податкових органів можна оцінити як позитивну. Адже наявність заповнених граф "виявлення порушень", "фінансові санкції" свідчать про додаткові надходження до бюджету.
Як відомо, в податковій практиці мають місце і жорсткі порушення законодавства при здійсненні підприємницької діяльності. Іноді, крім накладання адміністративних штрафів, вирішення подальшої долі порушників передається до суду, до правоохоронних органів чи органів по боротьбі з організованою злочинністю.
В таблиці додатку 15 наведені дані щодо характеристики цього процесу. З таблиці видно, що суми адміністративних штрафів зростають, збільшується кількість складених протоколів та прийнятих по ним постановам. Також у 2000 році збільшилась кількість переданих матеріалів до суду у порівнянні з 1999 роком на стягнення сум адміністративних штрафів. Але помітно зменшилась кількість переданих матеріалів до правоохоронних органів та до органів по боротьбі з організованою злочинністю.
Треба сказати, що нові зміни в Карно-процесуальному Кодексі, прийняті в 1999 році, посилили економічну і послабили карну відповідальність за навмисне ухилення від сплати податків та платежів посадовими особами підприємств, організацій всіх форм власності, а також фізичними особами.
У випадку, якщо сума прихованих податків та платежів перевищує 100 неоподатковуваних мінімумів і більше (тобто становить від 1700 грн) передбачено покарання виправними роботами строком до 2 років або позбавлення права займати керівні посади на строк до 3 років чи штрафом до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Якщо сума прихованих або занижених податків і платежів в 250 раз і більше перевищує неоподатковуваний мінімум (від 4250 грн) передбачено позбавлення волі від 5 до 10 років з конфіскацією майна та позбавлення права займатися відповідною діяльністю строком на 5 років.
Це дає підстави сподіватися, що керівники підприємств та фізичні особи прислухаються до цих змін і будуть вести більш чесну підприємницьку діяльність та уважніше стежити за змінами в податковому законодавстві.
Розділ 3. Шляхи вдосконаленняподаткової системи
3.1 Зарубіжний досвід податкової системи
Податкові системи окремих країн Європи формувалися в абсолютно різних умовах. Лише в середині XX століття в розвитку систем оподаткування з'явилися спільні риси, пов'язані із післявоєнними економічними реформами. Високий рівень державних видатків на той час супроводжувався високими податками. Крім того, справедливо існує думка, що в деяких країнах дуже складні і багаторівневі системи оподаткування. Значення одних і тих самих податків в різних країнах неоднакове. Так у Франції частка непрямих податків в доходах бюджету дорівнює 62,7%, в Голандії - 41,3%.
Для того, щоб побачити різноманітність і розрив між ставками прибуткового податку з громадян в різних країнах, порівняємо системи оподаткування. Справа в тому, що в багатьох країнах застосовується система прогресивних ставок прибуткового податку з абсолютно несхожими характеристиками прогресії, з різними базовими максимальними ставками податку. Традиційно вважається, що прибутковий податок формує не дуже великий вплив, у порівнянні, наприклад, з податком на прибуток, на розміщення виробництва, заощадження тих чи інших інвестицій. Однак, коли в Європі формується зараз єдиний ринок робочої сили і зняті майже всі перешкоди для переливу капіталу, зростає важливість відмінності в податкових системах, а особливо в максимальних ставках прибуткового податку з громадян.
Особливо важливий вплив цей податок може здійснювати на розміщення штаб-квартир корпорацій, а також науково-дослідних центрів, виробництв, використовуючи висококваліфіковану робочу силу.
Надто цікавим з позиції єдиного європейського ринку є оподаткування доходу, отриманого за кордоном. Існують два основних принципи оподаткування стосовно доходу, отриманого за кордоном:
" територіальний принцип (використовується у Франції), коли оподаткування доходу здійснюється за різними ставками в залежності від джерела доходів (у чистому вигляді цей принцип являє собою оподаткування доходу, отриманого тільки із джерел, які знаходяться в середині країни, в той час, як доходи, які отримані за кордоном, звільняються від оподаткування);
" резидентний принцип заключається в тому, що ставка податку не залежить від джерела отриманого доходу. Цей принцип застосовується майже всіма країнами і безперечно виникає ситуація, коли один і той же доход оподатковується спочатку в країні виникнення, а потім вкраїні отримувача доходу. Для того, щоб недопустити подвійного оподаткування в більшості країн - членів ЄС податки, сплачені за кордоном, зараховуються при розрахунках в середині країни.
Особливий вид податків, що застосовується в деяких країнах членах ЄС - податок на приріст капіталу. В більшості країн цей податок стягується не в момент цього

 
 

Цікаве

Загрузка...