WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Прибуткове оподаткування підприємницької діяльності: сутність, значення і наслідки у розвитку малого бізнесу - Реферат

Прибуткове оподаткування підприємницької діяльності: сутність, значення і наслідки у розвитку малого бізнесу - Реферат

податком безпосередньо дохід самого платника У той же час, у разі отримання платником доходу від підприємств, установ, організацій та фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності обов'язки щодо нарахування, утримання, повноти і своєчасності перерахування прибуткового податку з громадян до бюджету покладено на юридичних та фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності, які виплачують доходи працівникам.
Проте, якщо з метою отримання доходу громадяни самостійно, від свого імені здійснюють діяльність, то обов'язки щодо своєчасного і повного нарахування прибуткового податку та перерахування його до бюджету покладено саме на таких громадян. До цієї категорії належать фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності, громадяни, які здійснюють незалежну професійну діяльність, здавачі в найм нерухомості тощо.
За останні роки значно збільшилась кількість юридичних осіб, які утримують та перераховують прибутковий податок, фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності і громадян, які здійснюють незалежну професійну діяльність або отримують інші доходи. Така тенденція буде зберігатися у наступних роках, що, в свою чергу, вимагатиме від податкових органів розробки додаткових заходів щодо адміністрування податків з фізичних осіб.
Збільшення кількості платників податків, погашення заборгованості із заробітної плати, а також проведення податковими органами заходів, спрямованих на дотримання чинного законодавства та налагодження чіткої, максимально тісної співпраці з самими платниками податків у частині пропаганда податкового законодавства, що підвищує рівень мобілізації податку шляхом його добровільної сплати, призводить до непохитного росту надходжень з прибуткового податку, збільшення його питомої ваги у загальній сумі надходжень податків та зборів до Зведеного бюджету України.
Це, у свою чергу, покладає на працівників податкових органів відповідні вимоги щодо більш ретельної уваги до процесу адміністрування прибуткового та інших видів податків з фізичних осіб.
Забезпечення надходжень з прибуткового податку здійснюється податковими органами шляхом контролю за надходженням поточних перерахувань прибуткового податку, контролю за дотриманням податкового законодавства та стягненням податкової заборгованості з донарахованих сум прибуткового податку та нарахованої пені.
З цією метою слід використовувати відомості з карток особових рахунків за формою № 15, які ведуться у відділі обліку і звітності та які при перевірці на підприємстві слід зрівняти з даними бухгалтерського обліку підприємства про перерахування до бюджету сум податку і з платіжними документами. При виявленні розбіжностей за перерахованими в бюджет сумами податку між даними податкового органу та бухгалтерії підприємства необхідно зрівняти ці документи з даними платіжних повідомлень на сплату прибуткового податку в установі банку.
Одночасно необхідно провести звірку з даними форми № 8-ДР "Про суми виплачених доходів і утриманих з них податків та інших обов'язкових платежів фізичних осіб юридичними особами усіх форм власності та фізичними особами-суб'єктами підприємницької діяльності" про утримані суми прибуткового податку для виявлення розбіжностей між формою № 15 та формою № 8-ДР. У разі наявності таких розбіжностей зазначений платник вноситься до реєстру (списку) для подальшого з'ясування обставин та проведення відповідних підготовчих заходів.
Якщо прибутковий податок не перераховується протягом певного терміну або коли обсяг надходжень значно зменшився проти минулих періодів, працівник відділу повинен провести першочергові заходи для з'ясування причин неперерахування податку, зокрема:
- з метою налагодження партнерських відносин з платниками податків та
з метою добровільної сплати податку зателефонувати до керівника або
головного бухгалтера і, у разі неперерахування його через відсутність коштів
для виплати заробітної плати, уточнити строки та суму виплати, а також суму
очікуваного перерахування прибуткового податку;
- проаналізувати інформацію за формою № 8-ДР;
- отримати від інших підрозділів та проаналізувати інформацію про
ефективність фінансово-господарської діяльності підприємства та його
фінансовий стан.
Якщо з'ясується, що підприємство перераховує до бюджету податок на прибуток, податок на додану вартість та інші платежі, а також здійснює фінансово-господарську діяльність, проте прибутковий податок до бюджету не перераховує, зазначена юридична особа береться на окремий облік для подальшого контролю за її діяльністю та залучення до оподаткування.
Для адміністрування прибуткового податку та забезпечення його надходження в повному обсязі важливою ланкою є отримання інформації про
платника щодо:
- фонду оплати праці на місяць, рік;
- штатної чисельності працюючих;
- строків виплати заробітної плати чи її періодичності;
- середньої заробітної плати, зокрема у керівного складу підприємства;
- додаткових виплат, які проводить підприємство (премії, додаткові
матеріальні і соціальні блага за рахунок підприємства, розміри доходу,
отриманого працівниками в натуральній формі, тринадцята заробітна плата
тощо),
- характеру роботи підприємства (тимчасовий, сезонний чи постійний);
- заборгованості з заробітної плати працівникам та строків її погашення;
- форми оплати праці, що використовується підприємством, у грошовій
чи натуральній формах;
- ступеня ризику неперерахування прибуткового податку, тобто у
випадку, коли основні доходи виплачуються у натуральній формі, цінними
паперами, у виглядіпозичок, дивідендів, процентів тощо.
З інших структурних підрозділів отримують інформацію про рух грошових коштів на розрахункових рахунках підприємства, рентабельність підприємства, обсяг виручки, суми прибутку. Слід також звернути увагу на дебіторів (кредиторів) підприємства, вид діяльності підприємства, місце розташування його структурних підрозділів, торгових точок, філій тощо.
Після всебічного аналізу інформації про підприємство та з'ясування обставин виникнення податкової заборгованості перед бюджетом начальник відділу (управління) приймає рішення щодо подальших дій та забезпечення заходів для своєчасного та повного надходження прибуткового податку до бюджету, які можуть проводитись у два етапи.
На першому етапі проводяться добровільно заохочувальні заходи, не пов'язані з контрольно-перевірочною роботою, які можуть полягати у наступному:
- повідомлення про факт заборгованості перед бюджетом щодо
прибуткового податку з відповідними застереженнями;
- виклик до податкової інспекції керівників підприємства з метою
роз'яснення податкового законодавства з оподаткування та залучення до
добровільної сплати податку;
- повідомлення місцевих органів влада, комісії із заборгованості щодо
заробітної плати, якщо невиплата заробітної плати є причиною
неперерахування прибуткового податку;
- направлення листів та розрив контрактів з керівниками державних
підприємств, які не забезпечили розрахунки з бюджетом;
- висвітлення у пресі переліку підприємств та їх керівників, які не розраховуються з бюджетом за податками.
Якщо на першому етапі ці дії не були ефективними, необхідно перейти до другого етапу заходів, спрямованих на залучення до

 
 

Цікаве

Загрузка...