WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Державна податкова служба України в системі органів оперативного управління бюджетом - Реферат

Державна податкова служба України в системі органів оперативного управління бюджетом - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
"Державна податкова служба України
в системі органів оперативного управління бюджетом"
ПЛАН
ВСТУП
НЕОБХІДНІСТЬ ФУНКЦІОНУВАННЯ ДЕРЖАВНОЇ ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ, ЇЇ ОРГАНІЗАЦІЙНІ ЗАСАДИ ТА РОЛЬ В НЕЗАЛЕЖНІЙ ДЕРЖАВІ.
НЕОБХІДНІСТЬ ТА НАПРЯМКИ МОДЕРНІЗАЦІЇ ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ.
ВИСНОВКИ
Вступ
Податки супроводять всю історію людської цивілізації, беручи свої витоки з найдавніших часів. У давнину не існувало фінансового права, тоді знали лише фіскальне насильство. Походження самої ідеї податку пов'язане з примусом, з позбавленням платників прав власності на користь держави. На рівні масової свідомості податок довго сприймався як невід'ємна ознака деспотичного правління, як обов'язок, недостойний вільної людини. В стародавньому світі, в античну і середньовічну епохи було добре відоме податкове мистецтво, розвинулась досить винахідлива технологія оподаткування.
Сьогодні ж, однією з найважливіших функцій держави є перерозподіл доходів громадян шляхом справляння податків з подальшим спрямуванням коштів на громадські потреби. Для виконання цієї та інших функцій державі необхідно мати достатні фінансові ресурси, які акумулюються в бюджетній системі, адже від виконання бюджету по доходах в значній мірі буде залежати здійснення заходів, передбачених в плані економічного та соціального розвитку як країни в цілому, так і конкретного регіону. Саме цю проблему ставить перед собою Державна податкова служба, завдання якої (поповнювати) забезпечувати поповнення бюджету.
Таким чином, саме від чіткої та організовано налагодженої роботи податкових органів країни, в значній мірі, буде залежати можливість держави певною мірою здійснювати своє призначення.
1. Необхідність функціонування державної податкової служби, її організаційні засади та роль в незалежній державі
Життєздатність і надійність податкової системи залежать від двох факторів. По-перше, від правильності побудови цієї системи, адже нераціонально побудована податкова система не може надійно функціонувати - тут ніщо не допоможе. По-друге, від рівня організації податкової служби держави і налагодженості податкової роботи. Хороша податкова служба ще може якось підтримувати хитку податкову систему, недієздатна ж загрожує розвалом навіть ідеальній податковій системі.
Своє дослідження хочу почати із запитання, відповідь на яке, на жаль, знають не всі: навіщо потрібна податкова служба?
Відповідь на це запитання - у твердженнях, що визначають сутність держави, а саме: забезпечення оборони країни, підтримка правопорядку, соціальних захист, освіта та охорона здоров'я громадян. Для виконання цих функцій державі потрібно мати достатні фінансові ресурси, які акумулюються у бюджетній системі країни і завдання податкової служби - забезпечувати наповнення бюджетів. Таким чином, ми повинні усвідомити, що саме від роботи податкових органів країни залежить можливість держави певною мірою здійснювати своє призначення.
З розпадом Радянського Союзу Україна стала на шлях самостійного державного розвитку, узявши курс на побудову ринкової економіки. Отримавши в спадщину від колишньої влади викривлену структуру економіки, ми опинилися перед необхідністю корінного перетворення всіх без винятку сфер життєдіяльності держави.
До одного з таких перетворень належить і проведення податкової реформи в країні. З виникненням нових форм власності й методів господарювання стара податкова система перестала відповідати вимогам часу й не змогла забезпечувати потреби держави. Система частого внесення змін у чинне податкове законодавство, яка практикується і сьогодні, позитивних результатів не давала назріла потреба проведення кардинальної податкової реформи. Однак при цьому виникла двоїста ситуація. Для пожвавлення економіки необхідно було різко знизити податковий тиск, що неминуче спричинило б значне скорочення бюджетних надходжень. Відмова ж від більшої частини бюджетних коштів, означала б обвальне скорочення фінансування соціально-культурної сфери, і можливо, соціальний вибух.
Проте, Президент країни обрав інший курс - розширення бази оподаткування за рахунок рішучого наступу на "тіньову" економіку, залучення до оподаткування додаткових прибутків і на цій основі зниження податкового тиску на реального виконавця роботи, послуг. Мета цього курсу - стабілізація матеріального виробництва й підвищення його ефективності, що в кінцевому підсумку забезпечить більш повне задоволення державних і соціальних потреб.
Державну податкову службу України створено за рішенням Ради Міністрів УРСР від 12 квітня 1990 року №74. Верховна Рада УРСР 4 грудня того ж року прийняла Закон "Про державну податкову службу в Українській РСР", а 24 грудня 1993 року набула деякого розвитку, тобто були прийняті зміни до Закону України "Про державну податкову службу в Україні".
З початку заснування Державна податкова служба України включає до свого складу державну податкову інспекцію та спеціальні підрозділи з боротьби з правопорушеннями у сфері оподаткування, що входять у склад органів внутрішніх справ. Основною ланкою є податкова інспекція.
Державна податкова інспекція функціонує починаючи з 1991 року на основі Закону України "Про державну податкову службу". До цього окремих податкових органів не існувало. У складі Міністерства фінансів та його підрозділів по областях, районах, містах виділялись відповідно управління, відділи та інспекції державних доходів. Вони несли відповідальність за дотримання діючого порядку справляння бюджетних доходів і за виконання плану надходжень платежів до бюджету.
Створення податкової інспекції спричинене переходом від системи платежів у бюджет до системи оподаткування у відповідності з прийнятими законами. За умов податкового методу формування доходів бюджету на законодавчій основі вкрай необхідна самостійна чітко організована і міцна державна служба, яка здійснює контроль у сфері оподаткування. Головними завданнями державної податкової інспекції є:
- забезпечення додержання законодавства про податки;
- повний облік усіх платників податків та інших обов'язкових платежів у бюджет;
- здійснення контролю за правильністю обчислення та сплати цих податків.
Створена при Міністерстві фінансів Державна податкова інспекція України включає три рівні:
- Головну державну податкову інспекцію - вища ланка;
- державні податкові інспекції Республіки Крим, областей і міст з районним поділом - середня ланка;
- державні податкові інспекції районів (сільських і міських) та міст обласного підпорядкування - низова (базова) ланка.
Однак статус податкової служби, її центрального органі в Законі чітко не визначено.
Щодо підпорядкування державних податкових інспекцій зазначалося (у Законі від 4.12.1990р.), що вони підпорядковуються вищестоящим інспекціям і практичну діяльність здійснюють у взаємодії з органами державного управління, а також координують свою роботу з фінансовими органами, органами внутрішніхсправ, суду, прокуратури, арбітражу та іншими контролюючими

 
 

Цікаве

Загрузка...