WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Організація бюджетного обліку в бюджетних установах - Реферат

Організація бюджетного обліку в бюджетних установах - Реферат


Класифікація
У передостанньому номері 2003 року ("ШБ" № 48/2003 стор. 14-16) ми розглянули питання класифікації необоротних активів та їх придбання. На нашу думку, буде доречним хоча б коротко про них нагадати.
1. Основним і єдиним критерієм віднесення матеріальних і нематеріальних активів до складу необоротних активів є термін їхньої корисної експлуатації. Якщо термін корисної експлуатації більше року, то такий актив включається до складу необоротних.
2. Визначення передбачуваного терміну експлуатації необоротних активів віддано під контроль міністерств. У той же час за відсутності нормативних документів міністерств щодо термінів експлуатації необоротних активів установам надано правосамостійно визначати такі терміни.
3. Необоротні активи поділяються на три групи, що цілком збігаються з переліком рахунків 1-го класу Плану рахунків (рахунки 10, 11 і 12; див. "ШБ" № 29/2003, стор. 15-16):
а) основні засоби;
б) інші необоротні матеріальні активи;
в) нематеріальні активи;
4. Якщо ні маси, ні обсягу актив не має, то це нематеріальний актив, а якщо актив має і масу, і обсяг, то він матеріальний.
5. До основних засобів належать необоротні активи, які мають матеріальну форму і вартість яких становить понад 500 гривень за одиницю (комплект), усі інші матеріальні активи належать до інших необоротних матеріальних активів 1 .
6. Придбання необоротних матеріальних активів здійснюється шляхом:
а) покупки;
б) будівництва або виготовлення власними силами;
в) отримання на безоплатній основі.
7. Вартість необоротних активів у бухгалтерському обліку може бути:
а) балансовою;
б) первісною;
в) відновленою.
8. У первісну вартість об'єктів включаються всі витрати, пов'язані з його придбанням, крім:
а) витрат на транспортування об'єкта;
б) ПДВ, сплаченого у зв'язку з придбанням об'єкта.
9. Необоротні активи відображаються в бухгалтерському обліку в цілих гривнях без копійок 2 .
10. Прийом основних засобів здійснюється комісією та оформляється актом типової форми ОЗ-1(див. "ШБ" № 44/2003).
11. Після прийняття об'єкта йому надається інвентарний номер і на нього відкривається інвентарна картка типової форми ОЗ-6 (див. "ШБ" № 44/2003).
12. Придбання необоротних активів відображається в бухгалтерському обліку по дебету рахунків 10, 11 і 12 із кредиту субрахунків 401 - при будівництві (виготовленні) власними силами; 364 або 675 - при покупці за попередньою і наступною оплатою відповідно і 712 - при безоплатному надходженні.
Наведена інформація потребує доповнення.
Формування первісної вартості необоротних активів, які можна придбати шляхом будівництва або виготовлення власними силами, здійснюється протягом усього терміну будівництва (виготовлення) і остаточно визначається тільки після його закінчення як сума здійснених витрат.
Необоротні активи, що надходять на баланс установи у вигляді благодійних (добровільних) внесків і пожертвувань від юридичних та фізичних осіб, а так само у вигляді гуманітарної допомоги (далі - отримані безоплатно), відображаються по дебету рахунків 10 "Основні засоби", 11 "Інші необоротні матеріальні активи" і 12 "Нематеріальні активи" (залежно від виду отриманих необоротних активів) із кредиту рахунка 712 "Доходи за іншими джерелами власних надходжень бюджетних установ" з одночасним відображенням первісної вартості отриманих необоротних активів по дебету рахунка 813 "Видатки за іншими надходженнями спеціального фонду" із кредиту рахунка 401 "Фонд у необоротних активах за їх видами". Якщо отримані необоротні активи не є новими і мають знос, то його сума відображається додатковою проводкою Дт 813 Кт 13 "Знос необоротних активів" (з використанням того субрахунку 13 рахунка, що відповідає виду отриманого необоротного активу). Отримані безоплатно необоротні активи повинні враховуватися також в аналітичному (в первинних документах) і синтетичному (на бухгалтерських рахунках і субрахунках) обліку окремо від необоротних активів, придбаних установою за рахунок засобів загального і спеціального фонду кошторису. З огляду на це не зайвим буде робити відповідні позначки на актах, картках та інших первинних документах, що оформляються для відображення в обліку безоплатно отриманих необоротних активів.
Якщо необоротні активи спочатку надходять на склад установи, то передача їх в експлуатацію оформляється накладною (вимогою) типової форми № 3-З (див. "ШБ" № 36/2003).
1 Це правило має виняток (див. "ШБ" № 48/2003).
2 Це правило має виняток (див. "ШБ" № 48/2003).
Закінчивши з відображенням в обліку операцій з придбання необоротних активів, переходимо до порядку відображення в обліку їх використання і витрат, що при цьому виникають.
Знос необоротних активів
Саме знос, а не амортизація, оскільки відповідно до п. 86 Інструкції № 64 бюджетні установи амортизацію на необоротні активи не нараховують.
Нарахування зносу на необоротні активи як ті, що знаходяться в експлуатації, так і ті, що знаходяться на складі (у запасі), за винятком зазначених нижче, провадиться в останній робочий день грудня. Нараховується знос в гривнях (без копійок) відразу за весь рік незалежно від того, в якому місяці об'єкт був придбаний або збудований.
Відповідно до Інструкції № 64 знос не нараховується на наступні необоротні активи:
1) земельні ділянки і капітальні витрати на поліпшення земель;
2) будинки і споруди, що є унікальними пам'ятниками архітектури та мистецтва;
3) обладнання, експонати, зразки, діючі та недіючі моделі, макети та інші наочні посібники, що знаходяться в кабінетах та лабораторіях і використовуються з навчальною і науковою метою;
4) продуктивну і племінну худобу, службових собак, декоративних і піддослідних тварин;
5) багаторічні насадження, що не досягли експлуатаційного віку;
6) сценічно-постановочні засоби;
7) документацію з типового проектування;
8) фільмофонди;
9) експонати тваринного світу (в зоопарках та інших аналогічних установах);
10) бібліотечні фонди;
11) музейні і художні цінності;
12) малоцінні необоротні матеріальні активи;
13) білизну, постільні речі, одяг і взуття;
14) природні ресурси;
15) тимчасові нетитульні споруди;
16) матеріали довготривалого використання для наукових потреб;
17) необоротні матеріальні активи спеціального призначення.
Знос не визначається також за необоротними активами установ, що знаходяться за кордоном.
Цілком зрозуміло, що різні види необоротних активів зношуються по-різному.

 
 

Цікаве

Загрузка...