WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Податкова система Республіки Узбекистан - Реферат

Податкова система Республіки Узбекистан - Реферат


Реферат на тему:
Податкова система Республіки Узбекистан
Правові засади податкової системи Республіки Узбекистан (РУ), права та обов'язки платників податків, їх відповідальність за порушення податкового законодавства визначаються Податковим кодексом Республіки Узбекистан (ПК РУ), законами та різними законодавчими актами, які регулюють відносини у сфері податків та зборів. Підпорядкованість усіх норм податкового законодавства визначається також міжнародними угодами та іншими законодавчими та підзаконними актами.
Основні принципи ПК РУ передбачають обов'язковість сплати податків для всіх фізичних та юридичних осіб, їх рівність перед законом незалежно від форм власності, статі, раси, національності, мови, релігії, соціального походження, переконань та соціального статусу. Всі доходи підлягають обов'язковому оподаткуванню, а пільги надаються виключно за принципом соціальної справедливості.
Податки та збори, а також пільги на території РУ встановлює і скасовує Олій Мажліс (парламент). Податки поділяються на загальнодержавні та місцеві. До загальнодержавних податків та зборів належать:
o податок на дохід (прибуток) юридичних осіб;
o податок на дохід (прибуток) фізичних осіб;
o податок на додану вартість;
o акцизний збір;
o податок за користування надрами;
o екологічний податок;
o податок за користування водними ресурсами.
Зазначені податки розподіляються за нормативами і спрямовуються у відповідні бюджети, які складаються і затверджуються щороку. До місцевих податків та зборів належать:
o податок на майно;
o земельний податок;
o податок з реклами;
o податок з перепродажу автотранспортних засобів;
o податок на розвиток соціальної інфраструктури;
o збір за право торгівлі (включаючи ліцензійні збори за право торгівлі окремими видами товарів);
o збір за реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців;
o збір за паркування автотранспорту;
o збір на благоустрій.
Слід зазначити, що деякі місцеві податки (наприклад, на майно та земельний) впроваджено на державному рівні і стягуються вони на всій території РУ, решта місцевих податків та зборів сплачуються у місцеві органи самоврядування Республіки Каракалпакстану, областей та м. Ташкента. Право введення нових місцевих податків належить Кабінету Міністрів.
Для деяких категорій підприємств діє спрощена система оподаткування - сплата єдиного податку. Малі підприємства можуть на свій розсуд обрати сприятливу систему - чи то загальну, чи то спрощену. Під дію спрощеної системи підпадають підприємства, які випускають підакцизні товари. Підприємства торгівлі та громадського харчування замість сплати податку на доходи (прибуток), ПДВ, екологічного податку, податків за користування водними ресурсами та надрами, земельного податку та інших місцевих податків та зборів (крім податку на майно) сплачують у бюджет податок на валовий дохід.
Податок на дохід (прибуток) юридичних осіб сплачують юридичні особи, які мають дохід, що підлягає оподаткуванню у фінансовому році. Під юридичною особою розуміють усі види підприємств та організацій, у тому числі їх відокремлені підрозділи, які мають у власності або у господарському оперативному управлінні майно і відповідають за нього, а також ті, хто має самостійний баланс та розрахунковий рахунок. Банки, страхові компанії та підприємства, відеосалони, пункти відеопрокату, казино, аукціони, підприємства, які одержують доходи від тиражування відео- та аудіопродукції, експлуатації гральних автоматів з грошовим виграшем, проведення лотерей, масових концертно-видовищних заходів, сплачують податки з доходу. Юридичні особи розраховуються з бюджетом за податком на дохід самостійно.
Об'єкт оподаткування визначається як різниця між сукупним доходом і відрахуваннями з доходів. До таких відрахувань належать:
o суми сплачених податків (ПДВ, акцизний збір, мито, податок на майно, за користування природними ресурсами);
o суми сплачених відсотків за кредит;
o витрати на оплату праці працівників та соціальні нарахування (крім банків, страхових компаній і установ, які займаються видовищним та гральним бізнесом);
o рентні та орендні платежі;
o витрати на ремонт основних засобів;
o представницькі витрати та витрати на відрядження (у межах встановлених норм);
o витрати на рекламу;
o витрати на утримання бюджетних закладів культури, освіти, охорони здоров'я;
o безнадійна дебіторська заборгованість (по закінченні строку позовної давності);
o збитки від реалізації основних засобів, а також суми амортизації на основні засоби та нематеріальні активи;
o витрати на геологічні дослідження та підготовку до вилучення природних ресурсів.
Граничні ставки податку на дохід встановлюються у розмірі 35 %, але для різних платників податку ставка може бути різною. Так, доходи нерезидентів, які перераховуються за кордон, оподатковуються за ставкою 10 %, усі види підприємств та організацій, у тому числі відеорекламні підрозділи, які мають власне майно та відповідають за своїми зобов'язаннями цим майном, - за ставкою 33 %, підприємства, що спеціалізуються на виробництві товарів дитячого асортименту, виробів художніх промислів та іграшок (причому обсяг спеціалізованих товарів повинен становити не менш як 60 %) - за ставкою 10 %. Кабінет Міністрів також встановлює знижені ставки для юридичних осіб, які спеціалізуються на виробництві сільськогосподарської продукції, мають іноземні інвестиції, здійснюють експорт товарів власного виробництва.
З дивідендів та процентів, які одержують юридичні особи (крім банків та фінансово-кредитних установ), стягується податок способом у джерела за ставкою 15 %. Дохід від державних цінних паперів звільняється від оподаткування. В Узбекистані дохід нерезидентів, який оподатковується способом у джерела, підлягає оподаткуванню за ставками від 6 до 20 % залежно від походження доходу.
Щодо зазначеного податку надається багато пільг:
o звільнення від сплати податку на дохід окремих підприємств;
o тимчасове звільнення від сплати податку;
o зменшення бази оподаткування;
o зниження податкових ставок.
Повністю звільняються від оподаткування доходи некомерційних (бюджетних) організацій та підприємств, де працює не менш як 70 % (від загальної кількості працівників) учнів ПТУ, середніх шкіл або не менш ніж 50 % ветеранів війни, інвалідів (крім тих, які займаються торговельно-посередницькою, заготівельною та збутовою діяльністю). Звільнені від оподаткування доходи від певних видів діяльності, виробництво протезно-ортопедичних виробів, перевезення пасажирів (крім таксі), будівництво та утримання шляхів, доходи, одержані від надання послуг інвалідам, лікувально-виробничі майстерні
при відповідних установах, юридичні особи, які досягли приросту обсягів експорту, та ін. Тимчасово звільняються від сплати податку нові підприємства з переробки сільськогосподарської продукції та виробництва споживчих товарів,створені на території селищ, кишлаків та аулів (пільга діє три роки), у наступні роки податок стягується за зниженою у два рази ставкою. Інші новостворені підприємства (крім торговельних, збутових і посередницьких) сплачують податок у перший рік у розмірі 25 % діючої ставки; другий рік - 50 % цієї ставки, і тільки в наступні роки ставка встановлюється на рівні звичайної. Підприємствам з іноземними інвестиціями, частка іноземного учасника в статутному капіталі яких не нижче 30 % і які спеціалізуються на виробництві та переробці сільськогосподарської продукції, продукції народного споживання, матеріалів для будівництва, медичного обладнання, машин та обладнання для легкої та харчової промисловості, заготівлі та переробки вторинної сировини і побутових відходів, пільга встановлюється на два роки.
Більшість новостворених підприємств мають

 
 

Цікаве

Загрузка...