WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Податкова система Республіки Польща - Реферат

Податкова система Республіки Польща - Реферат


Реферат на тему:
Податкова система Республіки Польща
Податкова система Республіки Польща (РП) характеризується обмеженою кількістю податків та обов'язкових платежів. Усього їх нараховується 11. Як і в інших країнах світу, їх умовно можна поділити на дві групи: державні та місцеві. До перших належать податкові платежі з фізичних осіб, податок на доходи юридичних осіб, на товари та послуги, акцизний збір, податок з ігор. До місцевих належать сільськогосподарський податок, податки на лісове господарство, на нерухомість, транспортний податок, податок з власників собак, податок на спадщину та дарування. У загальному бюджеті держави майже 94 % становлять надходження від податкових платежів, причому більша частина з них - непрямі податки (податок на товари та послуги, акцизні збори та податок з ігор). З усієї кількості непрямих податків податок на товари та послуги становить приблизно 39 %, а акцизні збори - понад 20 %.
Основним з непрямих податків є податок на товари та послуги, який за своєю економічною суттю є податком на додану вартість. Він має три ставки: основна - 22 %, знижена - 7 та 3 % і нульова.
Знижена 7%-на ставка здебільшого застосовується на перероблені продукти харчування, товари для дітей, будівельні матеріали та роботи (пов'язані з будівництвом житла), продукцію та товари сфери охорони здоров'я, послуги пасажирського транспорту, туристичних бюро, підприємств громадського харчування та деякі муніципальні послуги.
За ставкою 3 % оподатковуються товари та послуги підприємств сільського, лісового, мисливського, рибного господарств, а також ряд товарів імпорту цієї ж сфери виробництва.
Нульова ставка застосовується на експортні товари та послуги, внутрішній продаж та імпорт засобів сільського та лісового господарства, книги, пресу, продаж квартир, добрив, засоби захисту рослин, корми для худоби, сільськогосподарські машини, трактори та інструменти.
Звільняються від оподаткування народні ремесла та живопис, надання послуг у сфері сільського господарства, послуги, які пов'язані з лісовим та рибним господарствами, фінансові послуги, послуги у сфері культури, мистецтва, науки, освіти, зв'язку, урядової та територіальної діяльності, юстиції, національної та громадської безпеки, надання послуг торговельними організаціями. Крім того, звільняються від сплати податку деякі об'єкти оподаткування, організації без права відшкодування цього податку, платники, які сплачують прибутковий податок у формі "податкової картки", а також фірми та підприємства, у яких працюють інваліди.
Другим за значенням та питомою вагою серед непрямих податків є акцизний збір. Він стягується з продукції спиртової промисловості, вина, пива, тютюнових виробів, автомобілів та електронного обладнання вищої категорії якості.
Ставка акцизного збору залежить від типу товарів та напрямку їх застосування. Вона застосовується як:
o відсотки до ціни продажу (без нарахованого ПДВ);
o сума в національній валюті на одиницю продукції;
o різниця цін;
o відсоток до роздрібної ціни;
o сума на одиницю товару (передусім це стосується цигарок). Здебільшого застосовується сума на одиницю виробу. Податкове
навантаження на продукцію внутрішнього виробництва та на ту, що імпортується, однакове. Базою оподаткування є оборот продукції, а щодо імпортованих товарів - митна вартість, збільшена на суму митних зборів. На тютюнову продукцію ставка збору встановлюється у вигляді відсотка - суми. Так, відсоткова частина становить 25 % роздрібної ціни, а сумарна встановлюється залежно від періоду протягом року, причому вона однакова незалежно від місця виробництва товару. На продукцію спиртової промисловості, на всі вироби міцністю не нижче ніж 18 % діє єдина ставка податку як для вітчизняної, так і для імпортної продукції. Але і в цьому разі ставка залежить від періоду. Ставка акцизного збору на пальне встановлюється на 1000 літрів, на автомобілі залежить від фірми-виробника (вітчизняна чи іноземна), а також від об'єму двигуна. Причому цей податок стягується перед першою реєстрацією автомобіля в РП.
До непрямих податків належить також податок з ігор. Цією діяльністю можуть займатися тільки особи згідно з умовами Акту "Про азартні ігри та взаємні парі". При цьому каталог ігор і парі має бути зареєстрований у статуті. До азартних ігор зараховуються ігри з метою виграшу грошей або призів, результат яких залежить від випадку. Це лото, лотерея жеребкування, ігри в казино, цифрові ігри, карти. Взаємні парі - це парі на грошові виграші, які залежать від результатів:
o спортивних змагань людей, тварин, коли люди роблять ставки, а сума виграшу визначається сумою зароблених ставок, як на тоталізаторі;
o різноманітних парі, в яких сума ставок та сума виграшу залежать від співвідношення ставок та виграшу, яке узгоджується між одержувачем та платником ставки.
Повноваження щодо визначення гри як азартної або парі як взаємного має міністерство фінансів РП. Слід зазначити, що держава має
монополію на проведення діяльності у сфері цифрових ігор та грошових лотерей.
Одним із основних прямих податків є податок на доходи фізичних осіб. Він стягується з усіх видів доходів фізичних осіб. Законодавчою базою для сплати цього податку є Акт "Про податок на доходи фізичних осіб", який набрав чинності з 1 січня 1992 року. Цей документ виділяє джерела одержання доходу та спосіб їх оподаткування. Джерелом одержання доходів є заробітна плата за контрактами, пенсії, ануїтети, несільськогосподарська діяльність, прибуток від капіталу.
У РП застосовується дві форми оподаткування:
o загальні умови, коли сплата податку здійснюється фізичними особами відповідно до податкової шкали, яка встановлюється на конкретний рік;
o загальна сума. Ця форма може обиратися платником податку самостійно, коли він займається обмеженою економічною діяльністю і здійснює сплату у формі акордного податку або "податкової картки". Така форма є обов'язковою при оподаткуванні деяких видів доходів з таких джерел, як участь у прибутках, перемога у змаганні, від незадекларованих джерел одержання доходу тощо, не залежить від доходів фізичних осіб із різних джерел.
При оподаткуванні на загальних умовах ставки побудовані за прогресивною шкалою, і всі платники поділяються на три групи. Але доходи цих груп, як і сума, яка звільняється від оподаткування, визначаються щорічно залежно від зростання середньомісячної заробітної плати в національній економіці загалом за останні три квартали попереднього року. При цьому ставки оподаткування мають тенденцію до зниження. Ставка акордного податку на зареєстрований дохід встановлюється залежно від виду діяльності. Ставка оподаткування доходу від діяльності, пов'язаної з наданням послуг, становить 8,5 %; доходу від виробничої та будівельної діяльності - 5,5 %; доходу від надання послуг у сфері торгівлі та громадського харчування - 3,0 %. Ставки "податкової картки" визначаються статусом платника податку і

 
 

Цікаве

Загрузка...