WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Податкова система Латвійської Республіки - Реферат

Податкова система Латвійської Республіки - Реферат


Реферат на тему:
Податкова система Латвійської Республіки
Латвійська Республіка (ЛР) однією з перших вийшла зі складу Радянського Союзу і почала будувати нову економічну систему, в тому числі й податкову.
Як і в більшості країн, фінансовий рік в ЛР починається 1 січня і закінчується 31 грудня. Але в деяких випадках з дозволу міністерства фінансів Латвії можуть встановлюватися й інші періоди.
Кожний платник податку щорічно повинен подати в податкові органи податкову декларацію з обов'язковими фінансовими документами, що підтверджують дані цієї декларації. Податковий звіт надає власну оцінку фірми про розміри податків, які підлягають сплаті. Ця сума визначається підприємством самостійно, але надалі підлягає перевірці податковими органами. Якщо з'ясовується, що платник сплатив податки не в повному обсязі, він повинен зробити доплату, а також на нього може бути накладено штраф. Особливі штрафні санкції застосовуються до тих, хто ухиляється від сплати податків.
Більшість податків сплачується до 15 числа кожного місяця авансовим способом протягом року. При сплаті кінцевої суми ті, що були внесені попередньо, враховуються при розрахунку загальної суми податку. Якщо авансові платежі сплачені у розмірі, який не покриває повністю річної суми податку, платник повинен сплатити різницю протягом 15 днів після одержання повідомлення. Якщо, навпаки, платник сплатив більшу авансову суму, то переплата йому повертається або ж, за бажанням платника, зараховується на наступний рік.
Податкова система ЛР побудована приблизно так, як і в інших країнах Західної Європи, але є і певні особливості.
Податок на прибуток корпорацій сплачують усі компанії-резиден-ти, тобто ті, що зареєстровані і здійснюють господарсько-фінансову діяльність в ЛР. У країні ставка зазначеного податку єдина для всіх платників - 25 %. Він стягується з прибутку, що відображається у фінансових звітах компанії. Але розмір прибутку, який оподатковується, має бути скорегованим. Наприклад, дивіденди, одержані від інших компаній-резидентів, не включаються в оподатковуваний дохід, а дивіденди, які одержані від компанії-нерезидента, підлягають оподаткуванню. Прибуток від капіталу, що входить до оподатковуваного доходу, обкладається податком за звичайною ставкою. Крім того, згідно з законодавством ЛР, компаніям не можна відраховувати з оподатковуваного доходу кошти, що вкладаються в сумнівні боргові резерви.
Компанії-нерезиденти оподатковуються за загальною ставкою. Нерезидентом вважається будь-яка юридична особа, фактично зареєстрована за межами ЛР. Якщо дочірнє підприємство компанії-нерезидента є резидентським об'єктом і відділене від основного об'єкта, то воно оподатковується, згідно з законодавством ЛР, за звичайною ставкою, як і компанії-резиденти. Так само оподатковується будь-який дохід, одержаний за межами ЛР.
Податок на додану вартість. Цей податок порівняно з іншими країнами вступив у дію відносно пізно - зі травня 1995 року. Ним оподатковується постачання товарів та послуг, а також імпорт товарів. На відміну від інших країн, при сплаті згаданого податку є певні особливості. Так, він сплачується виходячи з комерційних цін на товари та послуги, причому механізм його побудований таким чином, що найбільший тягар лягає на кінцевого споживача.
Податок на землю в ЛР стягують лише з власників землі. Ставка податку встановлюється залежно від напрямку використання землі. Від сплати податку звільняються землі, що використовуються для транспортування, непродуктивні землі, якщо вони не підлягають економічному використанню, землі, на яких є персональні місця проживання, загальноосвітні заклади або установи місцевих органів влади.
Податок на майно. Ним оподатковується майно або цінності, які знаходяться тільки в ЛР. Податок має прогресивний характер. Його найбільша ставка становить 4 % на власність, яка оцінюється вище визначеної суми. Але від сплати цього податку звільняється вартість, яка не використовується для ділових цілей або використовується для сільськогосподарських цілей.
Акцизний податок. Його платниками є юридичні та фізичні особи або їх об'єднання, які виробляють та реалізують підакцизні товари або такі, що імпортуються з інших країн. Вони сплачують зазначений податок після реалізації виробів, а підприємства, які імпортують товари, - на митниці при перетині державного кордону і перераховують у банківські установи, причому перерахунок може здійснюватися заздалегідь, за винятком тих товарів, які надалі підлягають маркіруванню акцизними марками. З останніх акцизний податок стягується при придбанні цих марок. Якщо такі товари потім експортуються, то сплачений податок з державного бюджету не повертається.
Ставки зазначеного податку встановлюються у двох формах:
o в національній валюті (латах);
o у відсотках до ціни реалізації. Якщо товар завозиться з-за кордону - то до вартості ввезених товарів згідно з митною декларацією.
Для сільськогосподарських виробників існує положення, коли при використанні пального для відповідних агропромислових робіт держава повертає їм акцизний податок із розрахунку вартості 120 літрів дизельного палива на кожний гектар сільськогосподарських угідь, які використовуються для виробництва продукції, якщо виробник є власником цієї землі. Якщо на ці землі укладений договір оренди, то акцизний податок повертається тільки орендарям.
У ЛР передбачаються пільги при сплаті акцизного податку. Так, не оподатковуються:
o дорогоцінні метали, каміння та вироби з них, які імпортуються або закуповуються для потреб фонду дорогоцінних металів ЛР;
o дорогоцінні метали для виготовлення зубних протезів;
o матеріали, які використовуються для потреб виробництва, на технологічні потреби, якщо акцизний податок стягується з готових виробів;
o ратифікований етиловий спирт для медичних потреб, ветеринарної медицини, науково-дослідних робіт та для фармацевтичної промисловості;
o тютюновай пил та тютюнові препарати, що використовуються як засоби захисту рослин;
o легкові автомобілі з поршневим двигуном внутрішнього згорання, робочий об'єм циліндрів якого перевищує 1600 куб. см;
o легкові автомобілі з двигуном внутрішнього згорання з компресійним запалюванням (тобто дизелі або напівдизелі), робочий об'єм циліндрів яких не перевищує 1600 куб. см;
o легкові автомобілі, яким не більше семи років з дати заводського випуску;
o легкові автомобілі з електродвигунами;
o легкові автомобілі з вантажним кузовом, фургони;
o товари, що експортуються;
o транзитне перевезення вантажів.
Крім того, встановлюється максимальна кількість товарів, яка при ввезенні на митну територію ЛР можуть використовуватись споживачами для власних потреб. Звільняються від сплати акцизного податку фізичні особи, які ввозять алкогольні напої до одного літра або одну одиницю в оригінальній упаковці, але не більш як три літри, цигарки -до 200 цигарок на одну особу. В ЛР зберігається принцип одноразовості сплатизазначеного податку. Якщо фізична або юридична особа продає автомобіль, який уже один раз оподатковувався, то надалі з нього акцизний податок не сплачується. Акцизний податок з легкових автомобілів, які вивозяться за межі ЛР, повертається з державного бюджету протягом трьох місяців. Він також повертається виробникам підакцизних товарів, якщо вони експортують свою продукцію за межі ЛР.
Митний податок встановлюється на підставі вартості товарів та інших виробів, митних тарифів та правил проходження товарів через кордон країни. Його сплачують як юридичні, так і фізичні особи, які ввозять з-за кордону або, навпаки,

 
 

Цікаве

Загрузка...