WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Податкова система Естонської Республіки - Реферат

Податкова система Естонської Республіки - Реферат


Реферат на тему:
Податкова система Естонської Республіки
Основи податкової системи Естонської Республіки (ЕР) були закладені ще до здобуття нею незалежності в 1991 році. Нова податкова система почала діяти з 1 січня 1991 року, коли Естонія ще входила до складу СРСР.
Ця система - одна з найпростіших у Європі. Створена ще на початку 90-х років вона виявилася досить ефективною. Про це свідчать надходження до державного бюджету, які за останні 5-6 років збільшились більш ніж у два рази, а за обсягом іноземних інвестиції у розрахунку на душу населення Естонія займає одне з перших місць серед країн Центральної та Східної Європи.
Підготовка та проведення податкової реформи і продовження розвитку податкової системи у 1991-1994 pp. відіграли важливу роль у формуванні незалежної фінансової політики та подоланні дефіциту бюджету ЕР. Податкова система країни змодельована за західноєвропейським зразком. На думку зарубіжних експертів, вона є однією з найкращих у Європі, особливо щодо податків на прибуток та з обороту.
Податкова система в ЕР діє на підставі Закону "Про оподаткування", який надає перелік усіх державних податків. Місцеві податки визначаються на підставі Закону ЕР "Про місцеві податки" (який був прийнятий в 1994 р.). В ЕР нараховується 11 державних податків: прибутковий податок з фізичних осіб, податок на прибуток підприємств, соціальний податок, податок з обороту, земельний податок, податок з грального бізнесу, митні збори та різні акцизи. Місцева влада може встановлювати свої податки та платежі, до яких належать: місцевий прибутковий податок, особливий податок, податки з продажу, з реклами, з розваг, з моторно-транспортних засобів, з човнів, на закриття шляхів та вулиць, за утримання тварин.
В ЕР діють угоди про уникнення подвійного оподаткування з іншими країнами: Латвією, Литвою, Україною, Білоруссю, Польщею, Фінляндією, Швецією, Норвегією, Чехією, Великобританією, Ісландією, Данією, Канадою. Естонія також підписала угоди про уникнення подвійного оподаткування з Німеччиною, Голландією, Італією, США, Китаєм, Францією, Молдовою, але поки що вони не вступили в дію.
Прибутковий податок з фізичних осіб. Він має пропорційний характер. Особи, які провели в ЕР 183 дні протягом календарного року, вважаються постійними жителями і мають декларувати доходи, одержані ними в Естонії, а також за її межами. Виняток становлять представники іноземних дипломатичних місій, члени представництв міжнародних організацій за програмою співробітництва, товариств і асоціацій, які не одержують дохід і не розподіляють його між своїми членами (перелік цих організацій затверджено урядом), а також виробничі підприємства організацій інвалідів. Цим податком обкладаються доходи, одержані фізичною особою в податковий період з усіх джерел в ЕР та за її межами.
1. Трудові доходи, всі виплати працівникам, службовцям та військовослужбовцям, у тому числі заробітна плата, додаткові виплати, надбавки, відпускні чи вихідні виплати, передбачені у зв'язку з припиненням трудового договору чи звільненням зі служби, компенсація за додаткові дні відпустки, що виплачується державою відповідно до законодавства країни, а також винагороди спортсменам.
2. Доходи від підприємницької діяльності.
3. Прибуток від відчуження майна, у тому числі нерухомого чи рухомого, цінних паперів, іменних акцій, паїв, вкладів у повне чи ко-мандитне товариство, пайових внесків у кооператив, паїв інвестиційного фонду, права вимоги, переважного права купівлі, права забудови, особистого права користування, прав орендатора, обов'язку викупу, іпотеки, комерційної застави, реєстрової застави чи іншого обмеженого речового права чи майнового права.
4. Доходи від здачі в оренду майна та ліцензійні платежі.
5. Проценти за вкладами.
6. Дивіденди.
Сума доходу, який не оподатковується прибутковим податком, встановлюється щороку урядом ЕР. До типових доходів, що не підлягають оподаткуванню, належать:
o державні пенсії та інші соціальні виплати;
o витрати за позиками та лотереями;
o дохід від продажу майна, яке знаходиться у власному користуванні понад два роки;
o кошти, витрачені на здобування освіти (але не більш як 6 тис. крон на рік);
o суми відшкодування витрат на проїзд;
o витрати, пов'язані з орендою житла, та інші витрати, які сплачуються у зв'язку з відрядженням публічного службовця, у тому числі добові, військовослужбовців, працівників та членів правлінь на умовах і в межах норм, встановлених урядом ЕР;
o суми компенсацій, які виплачуються публічним службовцям, військовослужбовцям, працівникам та членам правлінь у зв'язку з використанням ними для виконання робочих чи службових обов'язків легкових автомобілів, що знаходяться у власності платника податку чи взятих у них у довгострокову оренду;
o виплати президенту ЕР, які здійснюються згідно з Законом "Про посадові гарантії Президента Республіки";
o суми відшкодувань працівникам та службовцям у зв'язку з нещасними випадками на виробництві чи професійними хворобами у розмірі, що не перевищує в календарному місяці розмір народної пенсії, тощо.
Прибутковим податком обкладаються також доходи нерезидента, одержані від роботи за трудовою угодою чи публічної служби, якщо він працював у ЕР, а виплати здійснювались Естонською державою, органом місцевого самоврядування або президентом, а також через зареєстровану в ЕР юридичну особу-резидента, який має постійне місце діяльності в країні. Однак він не стягується з доходів, одержаних за виконання своїх посадових обов'язків в ЕР дипломатичними та консульськими представництвами іноземних держав, представниками спеціальних місій і членами дипломатичних делегацій, членами представництв міжнародних організацій за програмою співробітництва, а також особами, які працюють у вказаних представництвах і не є громадянами чи постійними жителями ЕР.
Прибутковий податок в Естонії розраховується за такою методикою. Із заробітної плати, відсотків, дивідендів, страхових відшкодувань, пенсій, стипендій, аліментів та інших компенсацій, оренди стягується 26 %. З ліцензійних платежів, з винагород, що виплачуються спортсменам або художникам, нерезиденту за діяльність в Естонії, а також з винагород нерезиденту за надані в ЕР послуги - 15 %. Зі страхових відшкодувань та виплат із пенсійного фонду, що обкладаються податком за пільговою ставкою, - 10 % Якщо при стягненні прибуткового податку з нерезидента міжнародний договір передбачає ставки, нижчі за введені в країні, то застосовуються ставки, передбачені міжнародною угодою. Якщо сума податку, сплачена платником, менша за суму, що підлягає сплаті відповідно до закону про цей податок, то на суму податку, яка не сплачена у встановлений термін, нараховуються проценти.
За порушення законів про податки фізичні особи несуть відповідальність відповідно до Кодексу про адміністративні правопорушення або Кримінального кодексу. Адміністративні стягнення у зв'язку з несплатою податків можутьнакладатися не пізніше, ніж протягом трьох років з дня закінчення терміну перерахування стягненої чи такої, що підлягає стягненню, суми податку чи надання податкової декларації, у якій була вказана сума податку, менша за ту, що підлягає сплаті відповідно до закону про податок, або більша за суму, яка підлягає поверненню згідно з чинним законодавством.
Цей податок сплачується у джерела виникнення доходу, тобто сам працівник не платить податок, за нього це щомісяця робить роботодавець. До 31 березня фізична особа має подати декларацію про свої доходи у

 
 

Цікаве

Загрузка...