WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Податкові надходження до бюджетів, їх характеристика, роль і місце в доходах держави - Реферат

Податкові надходження до бюджетів, їх характеристика, роль і місце в доходах держави - Реферат


Реферат на тему:
"Податкові надходження до бюджетів,
їх характеристика, роль і місце в доходах держави"
ПЛАН
1. Поняття про податкові надходження до бюджету
2. Основні характеристики чинної податкової системи
Висновки
Використана література
1. Поняття про податкові надходження до бюджету
Своєчасне наповнення дохідної частини Державного бюджету України є базою розбудови економіки держави та гарантією соціального забезпечення населення. Важливу роль у цьому процесі відведено податковим надходженням як вагомому джерелу поповнення бюджету. Податки є регулятором перерозподілу валового внутрішнього продукту (ВВП), вони відчутно впливають на економічні процеси в державі.
Вплив системи оподаткування на розвиток економіки та розмір бюджетних надходжень залежить від фінансово-господарської діяльності підприємств. З одного боку, податковий тиск повинен бути помірним, а з іншого - податкові надходження мають бути стабільними i давати змогу державі виконувати свої функції. Аналізуючи стан економіки в 2004 році, відзначимо, що мобілізація доходів до бюджету відбувалась в умовах певної стабілізації економіки, про що свідчить деяке зростання обсягів виробництва промислової продукції та уповільнення темпів падіння ВВП.
Державна податкова адміністрація України мобілізувала в 2004 році до зведеного бюджету на 20% більше коштів, ніж у 2003 р. До держбюджету надійшло 14,9 млрд. грн., або 90,7% від затверджених законом надходжень у частині доходів, що контролюються податковою службою. Якщо при затвердженні держбюджету теоретична база оподаткування давала змогу забезпечувати в певних розмірах податкові надходження до зведеного та державного бюджетів, то в процесі виконання було порушено принципи оподаткування. Так, у 1997 році набрали чинності Закони України "Про податок на додану вартість" та "Про оподаткування прибутку підприємств", а в 2004 році Верховною Радою України прийнято 17 законодавчих актів, які зменшили річні надходження до бюджету на 3,7 млрд. грн. Серед них - надання права сільгоспвиробникам використовувати ПДВ на придбання матеріально-технічних ресурсів; скасування обмежень з переліку товарів критичного імпорту для сплати ПДВ; збільшення розміру мінімальної заробітної плати; відміна сплати 10% амортизаційних відрахувань; зниження ставок акцизного збору на спирт, алкогольні напої, тютюнові вироби та нафтопродукти; надання пільг підприємствам гірничо-металургійного комплексу при проведенні економічного експерименту тощо.
За 10 місяців 2005 року ДПА України забезпечила надходжень до зведеного бюджету в сумі 25,5 млрд. грн., що на 5,1 млрд. грн., або на 25% більше минулорічного, тоді як ВВП зріс на 5 відсотків. На 114% виконано надходження згідно з прогнозними розрахунками Мінфіну України.
За цей же період поточного року до Державного бюджету України мобілізовано 15,5 млрд. грн., що на 3,9 млрд. грн. більше порівняно з минулим роком i становить майже двомісячний обсяг надходжень.
Практично всі надходження до держбюджету забезпечено грошовими коштами, що на 5 млрд. грн. більше минулорічних надходжень.
Одним із головних резервів збільшення податкових надходжень до дохідної частини держбюджету є діяльність органів державної податкової служби зі стягнення податкової заборгованості. Заходами примусового стягнення заборгованості додатково забезпечується близько третини всіх надходжень до зведеного бюджету.
Найбільшу питому вагу серед податкових надходжень має ПДВ, який найчастіше піддається критиці. Його взагалі пропонують відмінити або замінити податком з продажу та податком з обігу, непрямими податками, які супроводжуються кумулятивним ефектом. Ставку обкладення ПДВ пропонується зменшити з 20% до 18%. Таке зниження дещо зменшить податковий тиск на споживання, але не приведе до зменшення цін на товари та послуги. Український ринок у таких випадках надто інертний i прикладом цьому є зменшення акцизних ставок.
У країнах ЄС рекомендовано ставку ПДВ не нижче 14 - 20% щодо головних груп товарів. Найвищі ставки ПДВ у Данії та Швеції - 25%, найнижчі - в Люксембурзі - 15%, у ФРН та Іспанії - 16%. У Японії, яка не входить до ЄС, - 3%, а США взагалі не ввели цей податок. Хоча ПДВ відноситься до універсальних акцизів, кількість ставок у різних країнах різна: в Росії - три, Італії - п'ять, у більшості країн, як i в Україні, - дві ставки.
При розрахунку суми податку, що сплачується до бюджету, застосовується сальдовий метод (різниця між податковим зобов'язанням та податковим кредитом) - найбільш поширений у світовій практиці. За такої методики сама додана вартість не розраховується, i тому її не визначено в Законі України "Про податок на додану вартість". На жаль, при визначенні бази оподаткування до доданої вартості входять непрямі податки: акцизний збір, мито. Таким чином, при розрахунку ПДВ податок нараховується на податок, що порушує принцип оподаткування. Іншим суттєвим недоліком, на нашу думку, є застосування пільгової нульової ставки суб'єктами господарювання, які експортують товари. Це створює можливість фірмам-посередникам, не сплачуючи ПДВ, отримувати бюджетне відшкодування. Немає змін у застосуванні нульової ставки i в проекті Податкового кодексу. Напевно, надходження до бюджету від адміністрування ПДВ збільшилися, якби право на застосування пільгової ставки мали тільки безпосередні товаровиробники.
У 2005 році за 10 місяців до держбюджету мобілізовано ПДВ на суму 5250,6 млн. грн., або на 620,8 млн. грн. менше прогнозних розрахунків. Порівняно з таким періодом минулого року ці надходження зменшилися на 243 млн. грн. Скорочення надходжень ПДВ певною мірою може бути пояснено змінами структури ПДВ під впливом законодавчих актів та економічних обставин. У ряді областей за 8 місяців поточного року нарахування ПДВ має від'ємне значення. Так, у Дніпропетровській області нарахування ПДВ становить 86 млн. грн., у Миколаївській області, через яку експортується металобрухт, - 2 млн. грн. У поточному році з причини від'ємного сальдо необхідно відшкодувати з бюджету 9,9 млрд. грн. За умови прийняття рішення про повне відшкодування ПДВ необхідно буде спрямувати на це надходження сум ПДВ протягом чотирьох місяців, або надходження загального фонду держбюджету майже за два місяці. Головним фактором зменшення податкової бази та збільшення відшкодування ПДВ є зростання експорту порівняно з минулим роком майже на 1 млрд. дол. США: в доларовому визначенні - на 13%, у національній валюті - на 50%, при зростанні ВВП у діючих цінах - на 33%.
Ситуація, що склалась в економіці, негативно впливає на надходження до бюджету ПДВ: прямі втрати - оскільки споживання товарів відбувається за межами митного кордону України; крім того, необхідне бюджетне відшкодування. Невраховані бюджетні втрати становлять понад 0,9 млрд. грн.
Після прийняття Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік" Верховна Рада України прийняла ряд законів, які в цілому призвели до забезпечення надходжень до дохідноїчастини, але сприяли зменшенню частки надходжень ПДВ.
При нинішній фінансовій та економічній ситуації, що склалася в державі, із запланованих для ДПА України прогнозних надходжень ПДВ у 2005 році в сумі 7464 млн. грн., за умови стримання відшкодування та посилення контрольно-економічної роботи, очікується надходження ПДВ у розмірі 83% від запланованих.
Другим за обсягом податкових надходжень до бюджету є податок на прибуток підприємств. У багатьох країнах домінуючим серед прямих податків є оподаткування доходів фізичних осіб. Ціла система пільг, які в різних країнах залежно від

 
 

Цікаве

Загрузка...