WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Персоніфікований облік в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування - Реферат

Персоніфікований облік в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування - Реферат


Реферат
на тему:
Персоніфікований облік в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування
У нашій державі історично склалася система пенсійного забезпечення на засадах солідарності поколінь, коли працюючі утримують своїх непрацюючих співвітчизників - пенсіонерів. А це означає, що поточна виплата пенсій фінансується за рахунок тих внесків, які працівники підприємств у даний час перераховують до Пенсійного фонду.
Одним із головних напрямків реалізації заходів щодо реформування солідарної системи пенсійного забезпечення в Україні було впровадження системи персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб (скорочено СПОВ). Таким чином, починаючи з 1998 року, в базі даних накопичується інформація про заробіток та трудовий стаж тих працівників, на яких роботодавці по закінченню календарного року подають відомості до відділу персоніфікованого обліку. Значна частина фізичних та юридичних осіб не сплачує внески або звітується до ПФУ про відсутність господарської діяльності.
Абзац 21 ст.1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058) дає нам таке визначення:
Персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування - це організація і ведення обліку відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування
При цьому ч. 1 ст. 21 Закону № 1058 передбачено, що органи Пенсійного фонду ведуть облік усіх застрахованих осіб і персоніфікований облік надходження страхових внесків, створюють і забезпечують функціонування єдиного державного автоматизованого банку відомостей про застраховані особи. Іншими словами органи Пенсійного фонду повинні вести деталізований облік відомостей про кожну застраховану особу.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону № 1058 на кожну застраховану особу відкривається персональна облікова картка, до якої заносяться особові дані, страховий стаж, заробітна плата (доход), сума сплачених страхових внесків, виплата пенсій за рахунок коштів пенсійного фонду і т.д.
Всі фізособи - СПД, у т.ч. ті, котрі вибрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок тощо) згідно п. 3 ст. 11 Закону № 1058 підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.
А оскільки (ми вже говорили про це вище) органи Пенсійного фонду ведуть персоніфікований облік всіх застрахованих осіб, то кожна фізособа - СПД (незалежно від того, є чи в неї наймані робітники чи ні) підлягає реєстрації в системі персоніфікованого обліку.
Для ведення персоніфікованого обліку ч. 6 ст. 21 Закону № 1058 передбачено, що відомості про фізичні особи - СПД, у тому числі ті, котрі вибрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок тощо) надаються ними самими до територіального органу Пенсійного фонду. Іншими словами Законом № 1058 регламентовано, що приватні підприємці повинні надавати до Пенсійного фонду для персоніфікованого обліку необхідні дані про себе. Ці дані надаються у вигляді персоніфікованої звітності.
Однак порядок її надання до Пенсійного фонду, на жаль, на сьогоднішній день законодавчо не урегульовано. Пов'язано це з тим, що Інструкція про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями і громадянами збору на обов'язкове пенсійне страхування й інші платежі, а також обліку їхнього надходження до Пенсійного фонду України, затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.10.2001 р. № 16-6 (далі - Інструкція № 16-6) втратила свою силу.
Замість неї постановою Правління ПФУ від 19.12.03 р. № 21-1 затверджена Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (далі - Інструкція № 21-1).
Отож, уся проблема в тім, що в новій Інструкції № 21-1 немає пункту, аналогічного п. 9 Інструкції № 16-6 "Організація персоніфікованого обліку відомостей в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування".
Зверніть особливу увагу, що в новій Інструкції № 21-1 прописані штрафні санкції за ненадання або несвоєчасне надання, надання за невстановленою формою або недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку й іншій звітності, передбаченій законодавством, до органів Пенсійного фонду.
За такі дії п. 9.3.5 Інструкції № 21-1 передбачений штраф у розмірі 10% страхових внесків, що були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки надання відомостей, звітності, але не менше 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. А за повторне порушення сума штрафу подвоюється.
Таким чином, санкції за ненадання звітності є, а порядку її надання немає. Зважаючи на все відсутність у новій Інструкції № 21-1 пункту саме про організацію і порядок подачі персоніфікованої звітності - просто недогляд осіб, відповідальних за розробку цього документу. Зрозуміло, згодом "недолік" усунуть, а доти загальне питання подачі персоніфікованої звітності, як говориться, "залишається відкритим".
В даній ситуації є два варіанти дій:
1. Скористатися нормами "старої" Інструкції № 16-6 і перенести їх на реалії сьогодняшнього дня.
2. Дочекатися появи офіційних роз'яснень з цього приводу.
Багатий досвід практичної роботи розвинутих держав в галузі пенсійного страхування переконливо свідчить, що саме визначальну роль у забезпеченні дотримання діючого законодавства по створенню мотивації до сплати страхових внесків, налагодженню

 
 

Цікаве

Загрузка...