WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Інформаційні системи бухгалтерського обліку - Курсова робота

Інформаційні системи бухгалтерського обліку - Курсова робота

обліку ефективно тільки тоді, коли наслідком упровадження є підвищення ефективності і поліпшення якості ведення бухобліка на підприємстві. Це може виражатися в:
" Упорядкуванні бухобліка. Якщо при паперовій бухгалтерії для одержання якої-небудь інформації, наприклад специфічної вибірки оборотів по субрахунку рахунка №№№60, було потрібно кілька годин роботи, то на комп'ютері - натиснув клавішу і вибірка роздрукувалася.
" Збільшенні кількості інформації, одержуваної з бухобліка. Раніш можна було побачити аналітику по 41 рахунку тільки в якому-небудь одному розрізі, зараз, на комп'ютері - у декількох.
" Зниження числа бухгалтерських помилок. Це дуже важливий фактор, якщо враховувати величину штрафів і пенею за приховання оподатковуваних величин, причиною якого, як правило є саме бухгалтерські помилки, а не деякий злий намір.
" Підвищення оперативності бухобліку. Якщо раніш, при паперовому бухобліку, бухгалтера не поспівали за первинною документацією і робили проводки з запізненням, а квартальний і річний звіт здавався в останній момент, то зараз це припинилося.
" Підвищенні економічності бухгалтерського обліку. Наша практика показує, що в багатьох випадках, змінити, що застосовуються на підприємстві план і типова кореспонденція рахунків, форми первинних документів і інші "підвладні" бухгалтерії параметри можна без використання різних ризикованих схем зменшити оподатковувані величини чи, принаймні, пересунути терміни і знизити частоту податкових платежів.
" Інші фактори, що залежать від специфіки кожного конкретного підприємства.
Якщо таких поліпшень не відбулося, то впровадження автоматизованих інформаційних систем безглуздо - вона не принесла кінцевого результату, сам же по собі перехід із заповнення паперових журналів-ордерів на натискання комп'ютерних клавіш поліпшенням не є, це просто заміна. Таку ситуацію варто скоріше називати "псевдоавтоматизацієй". На жаль, псевдоавтоматизація зустрічається часто, відбувається це тому, що люди думають: "Автоматизувати - значить просто перевести на комп'ютер і все отут", а процес упровадження програми в їхньому розумінні полягає в тому, щоб якось почати заводити операції в комп'ютер. Наслідки псевдоавтоматизації обтяжуючі . Бухгалтерія, що раніш була перевантажена поточною роботою, зараз, "при комп'ютерах", теж нічого не встигає, іноді роботи стає ще більше - треба ж спочатку зробити весь чи окремий розділи бухобліку на папері, а потім, незрозуміло для чого, завести в комп'ютер. Керівництво теж не розуміє для чого витрачені чималі гроші на комп'ютери, програми і впровадження, коли в бухгалтерії як був "завал", так і залишився.
Таким чином, можна сказати, що впровадження інформаційних систем бухобліка - це процес, при якому в результаті перекладу бухгалтерії на комп'ютер підвищується ефективність і поліпшується якість ведення бухобліку на підприємстві. Значить перед тим як приймати рішення про автоматизацію бухобліка варто виділити, що і як ця автоматизація повинна в бухгалтерії поліпшити, це і буде метою автоматизації.
Поширеним стереотипом є те, що впровадження ИСБО приводить до скорочення бухгалтерського персоналу, що приводить до страху перед автоматизацією, а іноді і до її саботажу. Незважаючи на те, що, на перший погляд, все логічно - частина роботи бере на себе комп'ютер, що і витісняє бухгалтерей-людей, стереотип є помилковим. Справа в тім, що кількість необхідних у бухгалтерії бухгалтерів залежить тільки від кількості оброблюваних бухгалтерією первинних документів (накладних, касових ордерів, платежек і ін.), а кількість первинних документів не залежить від того, автоматизований бухоблік чи ні, воно залежить від обсягу хозоперацій в організації. У такий спосіб вступ ИСБО не зменшує числа необхідних у бухгалтерії бухгалтерів.
2.2. Підготовка до впровадження ИСБО.
Ще однією поширеною оманою є те, що впровадження на підприємстві ИСБО починається з покупки програми і потім відбувається "вступ даних у програму". Для того, щоб переведення бухгалтерії на комп'ютер був ефективний і дав результат, про який говорилося в попередньому розділі, починати необхідно з підготовки, що умовно можна розбити на чотири етапи.
2.2.1 Етап І. Оптимізація бухобліка.
Як уже відзначалося, ведення ИСБО має сенс лише тоді, коли вона щось поліпшує в бухгалтерії, тому починати треба з виявлення того, як і що можна поліпшити. Справа в тім, що всі гарні сучасні програми по автоматизації бухобліка - дуже гнучкі системи, вони дозволяють настроювати на нестатки конкретного підприємства буквально всі, починаючи від плану рахунків і кінчаючи формами звітності в податкову інспекцію. Проводиться аналіз наявної на підприємстві системи бухобліка, а саме:
1. Застосовуваний план рахунків і використання конкретних рахунків.
2. Застосовувана аналітика по різних рахунках.
3. Типові проводки, що використовуються, для відображення типових хозоперацій.
4. Форми і зміст первинної документації.
5. Форми облікових регістрів.
Аналіз виробляється на предмет того, що можна змінити для поліпшення бухгалтерського обліку (див. попередній розділ). Приведемо конкретний приклад. Якщо організація робить послуги і реалізацію враховує по оплаті, то при одержанні на розрахунковий рахунок реалізації можна відразу ж автоматично нараховувати не тільки ПДВ, але і податки на користувачів автодоріг і утримування ЖКХ. У результаті в будь-якиймомент можна буде подивитися кредитовий залишок по рахунку 67 "Розрахунки по податку на користувачів автодоріг" і побачити яка сума вже "набігла" для сплати по наступному терміну платежу. Інформативність бухобліка покращилася. Ясно, що для проведення такої оптимізації потрібно висококваліфікований і досвідчений фахівець з бухгалтерського обліку й оподатковування, яким є, наприклад, аудитор чи досвідчений головбух. Багато фірм, що впроваджують програми, саме грішать тим, що їхні співробітники прекрасно розбираються в самих програмах, а от у бухобліку не дуже, і автоматизують вони бухгалтерію в тім виді, у якому вона є, не використовуючи можливості для поліпшення і навіть залишаючи старі помилки.
2.2.2. Етап II. Вибір масштабів автоматизації.
Під вибором масштабів автоматизації розуміється те, у якому обсязі буде автоматизуватися бухгалтерія й у якому порядку будуть переведені на комп'ютер розділи бухобліку. Ця проблема тим більше актуальна чим крупніше автоматизуєма організація. Коли мова йде про невелику фірму, де бухоблік веде один - два бухгалтерів, то проблема не стоїть взагалі, бухоблік треба автоматизувати цілком і відразу весь, тому, що обсяг робіт з автоматизації в малих організаціях невеликий. Але коли ми маємо справу з великим підприємством, будь-якого профілю діяльності і форми власності, таким як велика торгова фірма, автотранспортне підприємство, фабрика, будівельна організація й ін., де бухоблік ведеться чотирма і більш бухгалтерами, і по кожнім розділі бухобліка (облік реалізації, розрахунків з постачальниками, виробництва й ін.) мається з однієї сторони великий документообіг і з іншої сторони багато специфіки і нюансів, стає зрозуміло, що, якщо починати автоматизувати усі відразу, те процес "зав'язне" і результатів не буде. Тому для великої організації, з урахуванням її особливостей варто вирішити:
1. Які розділи автоматизувати, а які - ні. Наприклад, якщо у відділі збуту є своя програма,

 
 

Цікаве

Загрузка...