WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Організація обліку зовнішньоекономічних зв'язків підприємств - Реферат

Організація обліку зовнішньоекономічних зв'язків підприємств - Реферат

покупцям на підставіконосаментів.
1. ОБЛІК ЕКСПОРТНИХ ОПЕРАЦІЙ
Експорт - це продаж товарів чи послуг іноземному покупцеві з відправкою товару у країну покупця. Існують такі основні види експортних операцій: а) поставка експортного товару за готівку; б) експорт товару на умовах комерційного кредиту; в) експорт товару в рахунок державного кредиту (України), наданого країні іноземного покупця; г) експорт товару при компенсаційній угоді; д) експорт товару при бартерній угоді; е) експорт товару в рахунок надання допомоги. Окрім товарів можливий ще експорт робіт (наприклад, будівництво об'єктів за кордоном) і експорт послуг (технічні послуги, навчання спеціалістів тощо).
Експорт товару оформлюється контрактом, один екземпляр якого зберігається у головного бухгалтера, котрий контролює стан розрахунків. У контракті обов'язково вказується порядок розрахунків готівкою чи в кредит, тобто з розстрочкою платежу. Відразу зазначимо, що у міжнародних розрахунках під словом "готівка" розуміють повну оплату товару до чи в момент переходу товару у розпорядження покупця. Розрахунки готівкою здійснюються через банки. Форми розрахунків готівкою такі: банківський переказ; документарне інкасо; документарний акредитив; розрахунки за відкритим рахунком; розрахунки чеками.
Таким чином, розрахунки готівкою - це в основному розрахунки у безготівковій формі.
Форма розрахунків вказується у контракті. Розрахунок у кредит чи розрахунок із розстрочкою платежу має дві форми: 1) комерційний кредит (кредит експортера імпортеру); 2) видача авансу імпортером експортеру. Оплата товарів за рахунок банківських кредитів не розглядається як розстрочка платежу, оскільки покупець розраховується з постачальником готівкою, але за рахунок кредиту, отриманого в банку. Для експортних операцій зручнішими є готівкові розрахунки, оскільки вони дозволяють швидко залучити в оборот валютну виручку. В імпортних операціях доцільніше користуватися комерційним кредитом, враховуючи умови його надання.
Під час обліку експортних операцій потрібно чітко визначити, хто експортер товарів - підприємство-виробник чи зовнішньоторгова фірма, що була створена на підприємстві для цих цілей і не виступає юридичною особою, чи спеціалізована зовнішньоторгова фірма, яка виконує доручення підприємства-виробника експортувати товар за комісійну винагороду (тобто здійснює посередницьку функцію), чи уповноважені організації, визначені постановою Кабінету Міністрів від 22 березня 1993 p. № 212, для здійснення експорту продукції (робіт, послуг) у межах державного кредиту.
Розглянемо схему бухгалтерських записів при експорті товарів безпосередньо підприємством-виробником. Цифрові позначення умовні.
1. Виготовлена на експорт партія товару надійшла з виробництва і була оприбуткована на склад за фактичною собівартістю:
Дт 40/1 "Готова продукція, призначена на 200 000 г.од. експорт"
Кт 20 "Основне виробництво" 200 000 г.од.
2. Експортний товар відвантажений у порт чи на прикордонний залізничний пункт:
Дт 4512 "Товари експортні за прямими 200 000 г.од.
відправками"
або
Дт 4513 "Товари експортні в дорозі по 200 000 г.од.
Україні"
Кт 40/1 "Готова продукція, призначена на 200 000 г.од.
експорт"
На рахунку 4512 відвантажений товар облікується тоді, коли він відправляється на адресу іноземного покупця залізничним транспортом за залізничною накладною. Для цього з країною покупця повинна бути укладена міждержавна угода (дво- чи багатостороння) про пряме вантажне залізничне сполучення.
На рахунку 4513 товар облікується тоді, коли він відвантажений залізничним транспортом за внутрішньою залізничною накладною (якщо з країною покупця немає угоди про пряме вантажне залізничне сполучення) чи в порт для подальшого транспортування морським транспортом.
Підставою для відображення цієї операції в бухгалтерському обліку є, відповідно, дублікат міжнародної залізничної накладної чи квитанція (копія) внутрішньої залізничної накладної.
3. Товар, відправлений за внутрішньою залізничною накладною, прибув у порт чи на прикордонний залізничний пункт.
Дт 4514 "Товари експортні у портах і на 200 000 г.од.
складах в Україні"
Кт 4513 "Товари експортні в дорозі по 200 000 г.од.
Україні"
Підстава: акт здачі-прийому вантажу, складений представниками залізниці дороги та порту. У разі розходження з даними залізничної накладної складається комерційний акт на недостачу, що є підставою для пред'явлення претензії до залізниці. На суму недостачі має бути зроблено такий запис:
Дт 631 "Розрахунки за претензіями з відповідальними організаціями"
Кт 4513 "Товари експортні в дорозі по Україні"
Тоді з врахуванням недостачі загальний бухгалтерський запис стосовно третьої операції виглядатиме так:
Дт 4514 На суму фактично прийнятого товару Х г.од.
Дт 631 На суму недостачі Y г.од.
Кт 4513 X+Y г.од.
Товари експортні за прямими відправками з рахунку 4512 на інші товарні рахунки не переносяться. Вантаж йде до пункту призначення.
Виданий відправникові вантажу дублікат міжнародної залізничної накладної є підставою для розрахунків за товар, що поставляється.
Тому при виставленні рахунку-фактури на іноземного покупця відвантажена партія товару списується на реалізацію, про що йтиметься далі.
4. Товар із порту чи з прикордонного пункту відправлений за кордон:
Дт 4515 "Товари експортні в дорозі за 200 000 г.од.
кордоном"
Кт 4514 "Товари експортні в портах і на 200 000 г.од.
складах в Україні"
Експедиторне обслуговування вантажів (як експортних, так і імпортних) у портах здійснюють спеціалізовані організації (відділення колишнього "Союззовтрансу" чи інші комерційні структури), а на залізничних прикордонних пунктах - транспортно-експедиторські контори Міністерства шляхів сполучення України (ТЕК МШС) на комісійних основах.
Вони слідкують за прибуттям вантажів, здійснюють їх приймання, збереження і відправляють експортні вантажі за кордон, імпортні - на адресу одержувача. В їхні функції входить також і висилання документів.
При відправленні експортних вантажів із порту морським транспортом не пізніше ніж через дві години після повантаження товару на теплохід управління порту повинне передати організації, яка здійснює експедиторське обслуговування вантажу, коносамент. Коносамент - це документ, що підтверджує факт прийняття вантажу капітаном корабля. Дата коносаменту вважається датою поставки товару.
Протягом 48 годин (не пізніше) організація, яка здійснює експедиторське обслуговування вантажу, мусить вислати на адресу постачальника коносамент із комплектом товаросупроводжувальних документів.
Окрім того, вона повинна факсом повідомити постачальника про здійснене повантаження.
Із прикордонного залізничного пункту

 
 

Цікаве

Загрузка...