WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Стан податкового регулювання зовнішньоекономічної діяльності - Дипломна робота

Стан податкового регулювання зовнішньоекономічної діяльності - Дипломна робота

негативних явищ і процесів, які стримують бажання іноземних інвесторів вкладати свої капітали в українську економіку, про що свідчать висновки західних експертів.
Західні фахівці вважають, що, в першу чергу, іноземному бізнесу в Україні заважають недосконалість податкової системи, неналежний рівень захисту іноземних інвестицій, корумпованість чиновників. Дійсно, протягом тривалого часу рівень податкового навантаження суб'єктів підприємницької діяльності (як національних, так і іноземних) постійно зростав, супроводжуючись посиленням адміністративного контролю за сплатою податків та різного виду зборів. Намагаючись уникнути податкового тиску, підприємці переводять свій капітал у тіньовий сектор економіки, прагнуть не легалізовувати свої доходи, виробничі відносини між собою організують через бартерні операції, в тому числі і на міждержавному рівні. Результатом цього стає недоотримання державою частини податкових надходжень та намагання компенсувати це знову ж таки за рахунок введення нових податків та зборів - наприклад, гербового збору, збору з операцій конвертування валюти, продажу ювелірних виробів та транспортних засобів, власників мобільних телефонів тощо. Але збільшення податкового навантаження означає або банкрутство платників податків, або знову ж, значно більшою мірою, їхній відхід до тіньової економіки.
Для усунення податкових дестимуляторів інвестиційного процесу необхідно, на наш погляд, терміново вжити таких кардинальних заходів:
o встановити на певний період (5 років) один вид податку на прибуток у фіксованому відсотку;
o усунути, шляхом інвентаризації та узгодженості, суперечності між законами, нормативними документами та підзаконними актами, які регулюють податкові відносини;
o ліквідувати правові прогалини, які існують в діючому податковому законодавстві;
o відмінити оподаткування коштів спільного інвестування в момент їх залучення інвестиційним фондом, шляхом розміщення пайових цінних паперів, що не мають статусу корпоративних прав;
o скасувати податок на інфляцію, тобто оподаткування на базі інвестора сум індексацій статутного фонду в розмірі індексації балансової вартості основних засобів;
o відрегулювати механізм податкових пільг та преференцій і
встановити їх на визначений строк.
Важливим компонентом економічного середовища, який впливає на мотиваційну поведінку іноземних інвесторів є національна валютно-фінансова система, рівень її розвитку та ефективність функціонування, а також ступінь взаємодії з міжнародним валютно-фінансовим ринком. Як і інші елементи ринкового механізму, ця система пройшла в Україні етап свого становлення і сьогодні активно включилася в економічні процеси.
Гарантії здійснення платежів та репатріації прибутків нерезидентами залежать, в першу чергу, від інфляційної та валютної політики держави. Діючим в Україні законодавством не передбачається компенсація від впливу інфляції та девальвації національної валюти на прибуток іноземного інвестора, складними і невигідними є процедури репатріації прибутку, хоча таке право законодавче задекларовано.
У підприємства України частково спрямували іноземні інвестиції такі американські інвестори, як Pepsi Co.- 250 млн. доларів, AT&T- 155 млн. доларів, Oil Inc.- 150 млн. доларів, Mc Donald`s- 40 млн. доларів, Tambrads Inc.- 20 млн. доларів, Procter & Gamble-19 млн. доларів, Otis Elevator Inc.- 17 млн [ ].
І хоч залучення іноземних інвестицій в Україні сягають незначних розмірів порівняно з тими, які надходять в інші країни перехідної економіки, вони дали змогу створити в країні цілий ряд потужних спільних підприємств.
Активним регулятором інвестиційного ринку повинна стати банківська система. Із загальної кількості зареєстрованих на 1.04.2000 р. 199 банків діяв 161, а ліцензію на здійснення валютних операцій мають 154. Обсяг капіталу всіх комерційних банків склав на цей період 6 178 млн. гри., що еквівалентно 1 138 млн. дол.
Залучення прямих іноземних інвестицій є пріоритетним напрямом діяльності НБУ, який з березня 1999 р. вжив ряд заходів, спрямованих на лібералізацію валютного ринку України, а саме:
o уповноваженим банкам надано право здійснювати операції з купівлі-продажу іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку за вільним договірним курсом без обмеження розміру маржі та комісійної винагороди;
o затверджено новий порядок встановлення і використання офіційного обмінного курсу гривні щодо іноземних валют. Крім того, у сфері кредитування НБУ скасував обмеження щодо розмірів відсоткових ставок за запозиченнями в іноземній валюті резидентів у нерезидентів.
НБУ відповідно до своїх функцій і повноважень регулює приток іноземних інвестицій у банківську систему України, для чого видає відповідні нормативно-правові акти. Зокрема, згідно Постанови Правління НБУ від 20.07.1999 р. № 356 іноземні інвестиції в Україну здійснюються у вигляді іноземної валюти, яка визначається вільно конвертованою та широко використовується для здійснення платежів за міжнародними операціями.
Загальний обсяг іноземних інвестицій, за даними НБУ, до банківської системи України у доларовому еквіваленті на початок 2000 р. дорівнював 203,7 млн. дол. або 13,96 % від загальної суми зареєстрованих статутних фондів українських комерційних банків (із них на США приходиться 14,57 %, Францію - 13,87 %, Великобританію - 13,56 %, Польщу - 12,89 %, Швейцарію - 9,20 %, Росію - 7,99 %).
Процес залучення іноземних інвестицій в Україну розгортається занадто повільно. Одним з можливих напрямків поліпшення ситуації в сфері іноземного інвестування в Україну може стати інтеграція зусиль промислового сектора економіки з можливостями фінансових інституцій.
На жаль, вітчизняні банки за величиною своїх капіталів є малопотужними. Достатньо сказати, що сумарний прибуток усіх комерційних банків України еквівалентний прибутку середнього комерційного банку у Польщі чи Угорщині. Основним завданням Уряду та НБУ має стати створення додаткових спеціальних стимулів для залучення в Україну потужних іноземних банків, їх присутність забезпечить іноземним інвесторам необхідне почуття стабільності та довіри. Без нього національна банківська система не будемати стимулів для підвищення своєї ефективності, якості та переліку послуг, що надаються.
Поки що єдиним банком, який відповідає міжнародним критеріям, в Україні є Укрексімбанк, що дає йому можливість контролю фінансових потоків, спрямованих в інвестиційні проекти. Банк може надавати повний спектр банківських послуг і фінансових консультацій від вибору об'єкта інвестування до розробки оптимальної схеми фінансування інвестиційного проекту.
Одним із ефективних засобів активізації інвестиційного процесу, які довели свою дієвість у світовій практиці, є вільні економічні зони. Вони зарекомендували себе як інструменти стимулювання інвестицій та територіального розвитку як в розвинених країнах, так і в державах, що розвиваються. Відомо, що на сьогодні світовий економічний простір нараховує

 
 

Цікаве

Загрузка...