WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Бух.облік надходження товарів і податкового кредиту з ПДВ в роздрібній торгівлі - Реферат

Бух.облік надходження товарів і податкового кредиту з ПДВ в роздрібній торгівлі - Реферат

БУХГАЛТЕРСЬКИЙ ОБЛІК НАДХОДЖЕННЯ ТОВАРІВ І ПОДАТКОВОГО КРЕДИТУ з ПДВ
В РОЗДРІБНІЙ ТОРГІВЛІ
Облік надходження товарів на підприємства роздрібної торгівлі та їх продажу ( реалізації) є основною ділянкою бухгалтерського обліку підприємства, яка забезпечує визначення і контроль точністі і об'єктивності основного показника діяльності підприємства - обсягу реалізації і фінансових результатів господарсько-фінансової діяльності. Облік надходження товарів безпосередньо пов'язаний з правильним визначенням, обліком та сплатою до бюджету податку на додану вартість.
З набранням чинності Законом України "Про податок на додану вартість" від 3.04.97 р. № 168/97 ВР зі змінами до нього від 26.09.97 р. (далі - Закон) та введенням в дію Інструкції з бухгалтерського обліку податку на додану вартість від 1 липня 1997 р. № 141 зі змінами і доповненнями від 17.10.97 р. № 218 ( далі - Інструкція) в методології бухгалтерського обліку надходження товарів та податкового кредиту з ПДВ сталися грунтовні зміни. Бухгалтерський облік став ще складнішим і, головне, принципово змінився.
Згідно з Указом Президента України з 1 жовтня 1998 р. достроково змінився порядок нарахування податкових зобов'язань і податкового кредиту з податку на додану вартість. У зв'язку з цим знову суттєво помінялися в середині звітного року не тільки порядок бухгалтерського обліку ПДВ, але й обліку надходження товарів від постачальників. І на цей раз без відповідної попередньої методологічної підготовки бухгалтерської служби України до цих змін.
В статті розглядається тільки бухгалтерський облік надходження товарів, що оприбутковуються і обліковуються за продажними (роздрібними) цінами, з врахуванням нормативних документів, опублікованих за станом на 1 грудня 1998 р. Питання правильності ведення цього обліку залишається актуальним. Маємо підстави стверджувати, що певна частина головних бухгалтерів підприємств до цього часу достатньо не зрозуміла як правильно за Інструкцією вести бухгалтерський облік розрахунків з бюджетом з ПДВ, і, в першу чергу, податкових розрахунків.
Автором зроблена спроба дати бухгалтерам рекомендації з раціональної організації і ведення бухгалтерського обліку надходження товарів та пов'язаних з ним податкових розрахунків з ПДВ, а також можливість уточнити свої облікові записи. Складність ведення цього обліку в тому, що в нормативних документах є недостатньо чітко викладені та суперечливі положення, що допускають можливість неоднозначного їх трактування і застосування. В цьому разі та у випадках, коли порядок бухгалтерського обліку нормативними документами не регламентується або недостатньо регламентується, відображення в обліку господарських операцій дається в розумінні його автором.
Необхідно підкреслити, що при значному ускладненні в останній час бухгалтерського обліку, що пов'язане з новим порядком податкових розрахунків з ПДВ, пересічному головному бухгалтерові підприємства розібратись в теорії і практиці обліку надходження товарів дійсно трудно.Тому автор старався дати роз'яснення окремих положень організації і ведення бухгалтерського обліку з посиланням на Інструкцію, а також викласти ускладнені питання методології бухгалтерського обліку як можна простіше, зрозуміліше.
З метою уникнення недоцільних повторень та в разі необхідності ув'язки викладеного матеріалу для кращого його розуміння в статті даються посилання на окремі її пункти із застосуванням спрощеної нумерації. Для покращення наглядності наведених прикладів і відповідних бухгалтерських записів числові дані наводяться в статті з округленням до цілих гривень.
1. При обліку надходження товарів необхідно виходити в першу чергу із наступних положень Закону України "Про податок на додану вартість":
Податок на додану вартість становить 20 відсотків бази оподаткування та додається до ціни товарів (ст. 6.1.1 ).
Продаж товарів здійснюється за договірними цінами з додатковим нарахуванням податку на додану вартість (ст. 7.1).
Датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій:
або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;
або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг), ст. 7.5, 7.5.1.
До 1 жовтня 1998 р. датою виникнення права на податковий кредит була дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (ст. 11.11).
Згідно з пунктом 9 Указу Президента України від 7 серпня 1998 р. "Про деякі зміни в оподаткуванні" перенесено кінцевий строк застосування порядку визначення дати виникнення податкових зобов'язань з продажу товарів (робіт, послуг) як дати зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), а також визначення дати виникнення права на податковий кредит - як дати списання коштів з банківського рахунка платника податку в оплату товарів (робіт, послуг) з 1 січня 1999 року на 1 жовтня 1998 р.
Платники податку за станом на 1 жовтня 1998 року здійснюють одноразовий перерахунок податкових зобов'язань і податкового кредиту за товарами (роботами, послугами), відванетаженими (виконаними, наданими) або отриманими, розрахунки в оплаті яких не проведено до 1 жовтня .
У разі отримання в результаті перерахунку позитивного значення суми податку на додану вартість ця сума зараховується рівними частинами у збільшення податкових зобов'язань до 1 липня 1999 року. Від'ємне значення сум податку, яке склалося в результаті перерахунку, зараховується в рахунок зменшення податкових зобов'язань рівними частинами до 1 липня 1999 року.
Облік надходження товарів від постачальників і податкового кредиту з ПДВ
2. Бухгалтерський облік надходження товарів розглядається без застосування рахунків 18 "Валові витрати", 48 "Валові доходи" та рахунку 61 "Розрахунки по авансах". Автор вважає доцільним використання права підприємства на незастосування рахунків 18 і 48 з метою спрощення бухгалтерського обліку та зниження затрат праці і коштів на його ведення. Що стосується рахунку 61, то в умовах широкого застосування авансових платежів постачальникам (передоплат товарів) і обліку реалізації способом нарахування його застосування є недоцільним, що сприяє спрощенню облікових записів.
2.1. Згідно з пунктом 3 Інструкції при передоплаті товарів постачальнику сплачений податок на додану вартість відноситься на збільшення податкового кредиту записом на бухгалтерських рахунках:
Дт 68, субрахунок "З податку на додану вартість"
Кт 51 "Розрахунковий рахунок", 55, 90 і інших
Одночасно на суму податкового кредиту відображається в обліку сплата ПДВ постачальнику бухгалтерськоюпроводкою:
Дт

 
 

Цікаве

Загрузка...