WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Податковий кредит - офіційний спосіб мінімізації податків - Курсова робота

Податковий кредит - офіційний спосіб мінімізації податків - Курсова робота

Визначення поняття "податковий кредит" щодо податку з доходів фізосіб наведено у п. 1.16 Закону України від 22.05.2003 р. N 889 "Про податок з доходів фізичних осіб" (далі - Закон про доходи): податковий кредит - це сума (вартість) витрат, понесених платником податку - резидентом у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року (крім витрат на сплату податку на додану вартість та акцизного збору), на суму яких дозволяється зменшення суми його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року. Треба запам'ятати: податковий кредит щодо податку з доходів фізичних осіб - це сума витрат, на повернення податку з яких можна розраховувати , а не сума податку для повернення. А податок, який повертається, розраховується за іншим механізмом. Ідея податкового кредиту проста - є перелік витрат, з яких держава повертає утриманий ПДФО. Через це теоретично виникає ситуація, ніби отриманий дохід і не обкладався податком з доходів фізичних осіб. Розглянемо умови, процедуру та обмеження податкового кредиту.

За 2005 рік податковий кредит надавався за 4-ма підставами з 6-ти

Порядок та випадки надання податкового кредиту платнику ПДФО наведено у ст. 5 Закону про доходи. Процедура повернення сплаченого ПДФО, крім ст. 5 Закону про доходи, регламентована в Інструкції про порядок нарахування платником податку податкового кредиту щодо податку з доходів фізичних осіб, затвердженій наказом ДПАУ від 22.09.2003 р. N 442 (далі - Інструкція про податковий кредит). Бланки розрахунків для повернення податку та процедуру (у 2006 році наведено в листі ДПАУ від 28.12.2005 р. N 25941/7/17-2127 "Щодо організації роботи по декларуванню доходів, одержаних фізичними особами протягом 2005 року" (далі - лист). Видів витрат, щодо яких можна розраховувати на податковий кредит у 2005 році, - чотири (а всього - шість):

1) сума коштів або вартість майна, переданих у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям, зареєстрованим в Україні, у розмірі, що перевищує 2%, але не більше 5% суми загального оподатковуваного доходу звітного року (пп. 5.3.2 ст. 5 Закону про доходи);

2) сума коштів, сплачених на користь закладів освіти для компенсації вартості середньої професійної або вищої форми навчання платника податку, іншого члена його сім'ї першого ступеня споріднення, але не більше 630 грн на місяць за кожний повний чи неповний місяць навчання (пп. 5.3.3 Закону про доходи);

3) сума витрат на сплату за власний кошт страхових внесків, страхових премій та пенсійних внесків страховику-резиденту, недержавному пенсійному фонду, установі банку за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення, за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом, а також внесків на банківський пенсійний депозитний рахунок, на пенсійні вклади як платника податку, так і членів його сім'ї першого ступеня споріднення з обмеженням 630 грн при страхуванні власне платника податку або за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом платника податку або на банківський пенсійний депозитний рахунок чи за їх сукупністю або за сумою 315 грн на місяць щодо члена сім'ї платника податку першого ступеня споріднення (пп. 5.3.5 ст. 5 Закону про доходи);

4) суми витрат із штучного запліднення, незалежно від того, чи перебуває платник податку у шлюбі з донором, а також оплата вартості державних послуг, включаючи сплату державного мита, пов'язаних з усиновленням дитини (пп. 5.3.6 ст. 5 Закону про доходи).

Дві підстави для повернення податку в 2005 році не застосовуються. Це пп. 5.3.1 щодо частини суми процентів за іпотечним кредитом, яка розраховується за правилами, визначеними згідно із ст. 10 Закону про доходи. Це пояснюється тим, що відповідно до пп. 22.1.1 Прикінцевих положень пп. 5.3.1 ст. 5 та ст. 10 Закону про доходи набирають чинності після набрання чинності законом, що регулює питання іпотеки, але не раніше 1 січня 2006 року. Тобто у 2005 році цей підпункт не діяв.

Не діє і пп. 5.3.4 ст. 5 щодо сум власних коштів, сплачених на користь закладів охорони здоров'я для компенсації вартості платних послуг з лікування такого платника податку або члена його сім'ї першого ступеня споріднення, у тому числі для придбання ліків, донорських компонентів, протезно-ортопедичних пристосувань у розмірах, що не покриваються виплатами з фонду загальнообов'язкового медичного страхування: відповідно до пп. 22.1.2 Прикінцевих положень пп. 5.3.4 ст. 5 набирає чинності з початку податкового року, наступного за роком, в якому набере чинності закон про загальнообов'язкове медичне страхування. А це досі лише законопроект.

Обмеження в отриманні податкового кредиту

Офіційні обмеження (їх З) наведено в п. 5.4 ст. 5 Закону про доходи, хоча насправді їх більше.

Обмеження перше. Згідно з пп. 5.4.1 ст. 5 податковий кредит може бути нарахований виключно резидентом, що має індивідуальний ідентифікаційний номер. Таким чином, релігійні люди, які відмовилися від отримання ідентифікаційного номера, не мають права на податковий кредит, навіть за наявності відміток у паспортах. Вихід - податковий кредит за навчання можуть взяти родичі першого ступеня споріднення, які мають код та зарплату.

Обмеження друге. Згідно з пп. 5.4.2 ст. 5 загальна сума нарахованого кредиту не може перевищувати суми загального оподатковуваного доходу, одержаного протягом звітного року як заробітна плата внаслідок здійснення трудової діяльності на території України від працедавця, незалежно від того, є такий працедавець" резидентом чи нерезидентом, яка регулюється трудовим законодавством України. Через це права на податковий кредит, і відповідно на повернення ПДФО, не мають підприємці щодо доходу від підприємницької діяльності, навіть якщо вони перебувають на загальній системі оподаткування. Аналогічно податкового кредиту не побачать ті, хто здійснює незалежну професійну діяльність (нотаріуси, адвокати, митці, аудитори, бухгалтери, оцінювачі, інженери, архітектори, релігійні місіонери тощо). Як і військовослужбовці та співробітники органів внутрішніх справ. Вихід - щодо навчання податковий кредит можуть взяти на себе родичі першого ступеня споріднення, які мають код та зарплату. Якщо сума нарахованого податкового кредиту перевищує суму загального оподатковуваного доходу платника податку, одержаного протягом звітного року як заробітна плата, податковий кредит обмежується сумою загального оподатковуваного доходу, одержаного протягом звітного податкового року як заробітна плата (п. 2.6 Інструкції про податковий кредит).

Обмеження третє. Згідно з пп. 5.4.2 ст. 5 Закону про доходи платник податку має право на податковий кредит за наслідками звітного податкового року. Якщо він не скористався цим правом, то воно на наступні податкові роки не переноситься. Правило про 1095 днів позовної давності не діє.

Обмеження четверте (неофіційне). При розрахунку ПДФО, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку з нарахуванням податкового кредиту, платник податку має право на зменшення суми загального річного оподатковуваного доходу у вигляді заробітної плати на суму податкової соціальної пільги, збору до ПФУ та внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Але ДПАУ так не вважає. Через це відбувається штучне заниження сум податку, який повертається (докладніше див. статтю "Усушка та утруска податкового кредиту щодо податку з доходів фізичних осіб" у "ПП" N 3/2006).

Обмеження п'яте (неофіційне). Повернення коштів відбувається Держказначейством в безготівковому порядку, тому варто мати рахунок в Ощадбанку чи іншому банку. При поданні документів іноді доводиться писати заяву про переказ коштів на рахунок у банку, хоча її подання ніде не передбачено, а поштовим переказом ПДФО повертають не всюди.

Обмеження шосте (неофіційне). ДПАУ рекомендує платникам податку додавати до декларації копії документів, що підтверджують витрати, які включаються до податкового кредиту, зокрема довідки від працедавця про суми нарахованого загального оподатковуваного доходу протягом 2005 року у вигляді заробітної плати та суми нарахованого (утриманого) і переказаного до бюджету податку, а також заяву про залік сум податку, що підлягає поверненню, у рахунок погашення податкових зобов'язань. Це прискорює отримання коштів, хоча офіційне подання копій цих документів не передбачено, а оригінали взагалі не слід подавати (у пп. 5.2.2 Закону про доходи говориться, що такі документи не надсилаються податковому органу, але зберігаються протягом строку, достатнього для проведення податковим органом перевірки нарахування податкового кредиту). Тобто в підсумку витрати на ксерокопіювання при поверненні ПДФО неминучі і вони державою не компенсуються.

Обмеження сьоме (офіційне щодо навчання). У разі оплати батьками навчання дитини в дошкільних освітніх закладах, середній освітній школі або позашкільних освітніх закладах сума оплати до податкового кредиту батьків не включається -лише оплата професійної або вищої форми навчання. При цьому ДПАУ у листі від 09.03.2005 р. N 4149/7/17-3117 "Щодо податкового кредиту на навчання" зазначила, що додаткові послуги навчального закладу, які не є обов'язковими у процесі безпосереднього навчання за обраним фахом, і які оплачуються окремо (додатково) згідно з укладеним з вузом договором на навчання за певним фахом (наприклад, навчання на військовій кафедрі чи на підготовчих курсах перед вступом до навчального закладу), не передбачені чинним законодавством як витрати, що включаються до податкового кредиту.

Обмеження восьме (офіційне). Відомо, що сума податкового кредиту не може перевищувати отриманої заробітної плати. Крім того, є й додаткові вартісні обмеження. Щодо пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям, зареєстрованим в Україні, - у розмірі, що перевищує 2%, але не більше 5% від суми загального оподатковуваного доходу платника податку за звітний рік. Щодо вартості середньої професійної або вищої форми навчання - не більше 630 грн у розрахунку за кожен повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року. Тому платникові податків, який одночасно навчає 2-х і більше дітей або оплачує дорогу освіту однієї дитини, чи навчання своє і своєї дитини, всього не повернуть.


 
 

Цікаве

Загрузка...