WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Особливості класифікації матеріально-виробничих запасів у хлібопекарській промисловості - Реферат

Особливості класифікації матеріально-виробничих запасів у хлібопекарській промисловості - Реферат

Реферат на тему:

Особливості класифікації матеріально-виробничих запасів у хлібопекарській промисловості

Однією з обов'язкових умов здійснення процесу виробництва є забезпечення його предметами праці. Важливою умовою правильної організації обліку матеріально-виробничих запасів є їх правильне групування (класифікація).

Проводячи аналіз класифікації матеріально-виробничих запасів можна відмітити той момент, що класифікація є основним етапом побудови обліку . На підприемствах хлібопечення склад матеріально-виробничих запасів є порівняно не великим та різноманітним, тому для обліку досить важливим є групування, тобто класифікація їх як за економічними, так і за технічними ознаками.

Проблемами удосконалення класифікації й обліку матеріальновиробничих запасів займалося багато вчених - економістів: Н.Ткаченко, Ф.Бутинець, Л.Горецька, Г.Нашкерська, Р.Мельник, та інші. Та загальний шаблон їх запасів потребує урахування специфіки певної галузі господарювання.

Особливістю класифікації матеріально-виробничих запасів на підприемствах хлібопечення є те, що при випічці хліба та хлібобулочних виробів використовуеться первинна переробка сировини, а при виробництві сухарів, грінок, хрустких хлібців - вторинна переробка сировини (сировиною є готова продукція первинної переробки). Тому певні матеріально-виробничі запаси первинної переробки будуть основними, а для вторинної переробки - допоміжними.

Важливо відмітити, що діючий План рахунків (зареєстрований в Міністерстві юстицій України 21 грудня 1999 року за № 892/4185) складений на основі науково обгрунтованої класифікації матеріально-виробничих запасів. В ньому, зокрема передбачено детальну сутність і значимість матеріальновиробничих запасів, яка побудована відповідно до потреб соціальноекономічної статистики та вимог макроекономіки.

Функціональна роль у процесі виробництва є основою економічної класифікації, яка у свою чергу, є однією з найважливіших умов правильної організації обліку, аналізу та контролю, наявності, руху та використання матеріально-виробничих запасів у розрізі окремих груп на різних ділянках виробництва.

На мою думку, найбільш прийнятна класифікація виробничих запасів приведена в навчальному посібнику В.Сопка, З.Гуцайлюка, М.Щирби та інших авторів, відповідно до якої до виробничих запасів (матеріальних ресурсів) відносять: а) сировину, основні матеріали, комплектуючі вироби та інші матеріали, що призначені для виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг, обслуговування виробництва і адміністративних потреб; б)незавершене виробництво у вигляді незакінчених обробкою і складанням деталей, вузлів, виробів. Незавершене виробництво на підприємствах, що виконують роботи та надають послуги, складається з витрат на виконання незакінчених робіт (послуг), щодо яких підприємством ще не визнано доходу; в)готову продукцію, що виготовлено на підприємстві, призначена для продажу і відповідає технічним та якісним характеристикам, передбаченим договором або іншим нормативно-правовим актом [1.с.194].

Сировина - це предмети праці, які складають основу готової продукції та надають їі певних властивостей. Наприклад, основний вид виробничих запасів в досліджуваній галузі підприємств хлібопечення є мука хлібопекарська, яка споживається виключно в даній галузі.

Основні матеріали - це виробничі запаси, які утворюють основу виготовленої продукції. До даних запасів у хлібопекарстві відносять - дріжджі, вода, куховарська сіль, цукор, жири. Куповані напівфабрикати та напівфабрикати власного виробництва - сировина і матеріали, що пройшли певні стадії обробки, але ще не є готовою продукцією.

Допоміжні матеріали входять до складу продукту, що виробляється, але на відміну від основних, не утворюють матеріальної його основи, а додаються до основних матеріалів з метою викликати в них необхідні якісні зміни (наприклад, смакові добавки, розпушувачі тіста), або ж не входить в речовинний продукт, що виготовляється, а споживається засобам праці (наприклад, змащувальні та обтиральні матеріали для форм).

Однак поділ матеріалів на основі і допоміжні умовний, тому що у різних виробництв одні і тi ж матеріали можуть бути і основними, і допоміжними.

3 групи допоміжних матеріалів окремо виділяють (у зв'язку з особливістю їх використання) паливо, тару і тарні матеріали, запасні частини. Паливо закуповують і використовують для потреб виробництва (так зване паливо на технологічні цілі) - для безперебійного функціонування печей, паливо на господарські потреби - для опалення приміщень, рухове паливо - доставка готової продукції в торгівельну мережу.

Особливе значення для підприємств хлібопекарської промисловості набули тара і тарні матеріали, оскільки вона запобігає збільшенню терміну зберігання та реалізації, товарному вигляду готової продукції. Тара призначена для виробничих потреб, належить до основних засобів або малоцінних предметів, залежно від терміну служби або вартості. Тара одноразового використання в особливу групу не відокремлюється і входить до собівартості матеріалів (наприклад, плівка для завертання паляниць, кульки для упаковки різаного хліба та батонів, поштучної упаковки кондитерських виробів).

Запасні частини - досить важливий підрозділ виробничих запасів у хлібопекарській промисловості. Враховуючи, що тільки на 30% підприємств галузі знаходяться в задовільному стані, а значна частина експлуатованого технологічного устаткування знаходиться в роботі більше 20 років.

При значній (різноманітній) кількості матеріально - виробничих запасів для правильного планування погреб y них, раціональної організації їх обліку й

контролю за використанням у виробництві, крім класифікації по економічним ознакам, застосовують класифікацію за технічними ознаками (тобто (поділяють) на групи та підгрупи за найменуванням, типом, гатунком, розміром. Така класифікація матеріалів відображується у номенклатурах систематичного переліку матеріалів, які розроблюються безпосередньо на підприємстві.

Література:

1. Василь Сопко, Зіновій Гуцайлюк, Маркіян ІLІ,ирба, Микола Бенько. Бухгалтерський облік: Навчальний посібник для студентів спеціальності „Облік і аудит" вищих навчальних закладів. - Тернопіль: Астон, 2005. - 496 с.

2. Грабовська Н.М., Кривоносов Ю.Г. Облік основних господарських операцій в бухгалтерських проводках: Навч. Посібник: 3-те вид., допов. - К.: А.С.К.,2006. -416 с. - (Економічна освіта).

3. Павлюк І. Проблеми бухгалтерського обліку виробничих запасів, товарів та пропозиціі щодо ix вирішення // Бухгалтерський облік і аудит. - 2000.№ 6. - с.40-57.


 
 

Цікаве

Загрузка...