WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Перевірка як основна форма податкового контролю (Реферат) - Реферат

Перевірка як основна форма податкового контролю (Реферат) - Реферат

Неможливо стає вбачати реальну діяльність платника, так як перекручується звітність, приховуються документи про проведення операцій а іноді облік таких об`єктів взагалі відсутній. Отже, про нормальну традиційну перевірку не може бути й мови. Вийти з цього положення органам державної податкової служби допомагають непрямі методи контролю. Ці методи запозичені з міжнародної практики. Один з найпоширеніших факторів - це співвідношення задекларованих доходів з реальними витратами платників податків. Для цього всі придбання в значних розмірах зіставляються з вказаними в декларації офіційними доходами.

Розходження між сумами доходів і витрат може бути приводом для проведення фінансового розслідування і порушення судової справи у звинувачені в ухиленні від сплати податків.

При непрямих методах контролю об`єктами перевірки є не звітні документи, декларації та ін., дані , отримані з інших джерел. Такими можуть бути дані, отримані від органів державної влади, в тому числі митних органів, органів внутрішніх справ, результатом зустрічних перевірок, попередніх перевірок, обстежень приміщень та ін.

Непрямі методи перевірки застосовуються з метою встановлення ймовірної суми доходу, який підлягає оподаткуванню, і суть її полягає в тому, що для визначення податкових зобов`язань платника податків зіставляється рівень його витрат на приватні потреби з доходами, про які він звітує.16

Основною ідеєю цього методу є те, що особі доходи легше приховати ніж витрати, і відповідно вони завжди "випливають".

Використовуючи практику інших держав, необхідно, якомога ширше запровадити декларування суб`єктів господарської діяльності, незалежно від форм власності. Декларація про витрати повинна бути одним з найважливіших документів, який подається до податкових органів України.

Підставами для застосування непрямих методів є : виявлення порушень вимог до ведення бухгалтерського та податкового обліку, фактів ухилення, втрати чи неподання бухгалтерських документів, постійне звітування платника податку про збитковість або про неведення господарської діяльності; невідповідність рівня життя керівників, засновників підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - суб`єктів підприємницької діяльності та членів їхніх сімей, задекларованими доходами; наявність відносин з фіктивними структурами та ін.17

Питання про необхідність застосування непрямих методів для підрахунку оподаткованого обороту вирішує безпосередньо податковий інспектор. Але ці перевірки потребують обов`язкового планування, метою якого є визначення цілей та обсягу перевірки. Це своєрідний метод контролю керівників податкових органів за діяльністю інспектора.

У разі встановлення розбіжностей між задекларованим доходом та доходом, визначеним при застосуванні непрямих методів, орган податкової служби у письмовій формі пропонує платнику податку документально обґрунтувати виявлену розбіжність. Якщо платник не зможе виконати цю вимогу шляхом використання легалізованих джерел, орган податкової служби має право самостійно кваліфікувати її як доход і обчислити суму належного до сплати податку.18

На думку автора органи податкової служби повинні зобов`язати платника обґрунтувати виявлену розбіжність, що допоможе в подальшому вірно вирішити питання сплати належного податку.

У разі доведення невідповідності витрат платника (фізичної особи) доходам на встановлену різницю збільшується оподатковуваний доход та застосовуються відповідні ставки прибуткового податку з метою наказування. Органи податкової служби в суді повинні надати відомості про дійсні джерела, з яких було отримано платником не задекларований доход.

Встановлення прихованих від оподаткування доходів непрямим методом у юридичної особи не є підставою для стягнення донарахованих сум податків з юридичної особи, а може бути лише доказом для суду про джерела тіньового доходу фізичної особи - платника податків. Але в постанові вказано на застосування фінансових санкцій до всіх платників податків - як до юридичних, так і для фізичних осіб, а також накладання адміністративних штрафів, а застосування кримінальних заходів не передбачається.19

Це створює певні ускладнення в роботі податкових органів щодо визначення суб`єктів по застосуванні контрольних санкцій та ступеня відповідальності. Отже, ми бачимо що питання щодо непрямих методів в українському законодавстві не має чіткого затвердження. На наш погляд вирішення цього питання має дуже важливе значення для розвитку діяльності в сфері здійснення контролю за справлянням податків та інших обов`язкових платежів. про це свідчить досвід іноземних країн. В майбутньому Податковому кодексі України обов`язково повинно бути всебічно визначено порядок застосування непрямих методів та всі питання, пов`язані з його застосуванням, адже одними каральними заходами ніяку проблему не вирішити. Можливо є навіть сенс у створенні такого підрозділу податкової служби, який би вів контроль за поданням декларацій про витрати, реєстрував і надавав іншим підрозділам у випадках необхідності відомості про обсяги витрат платників податків.

1 Голос України-№29 , 14 лютого 1998р.

2 Фінансове право: Підручник/ (Алісов Є.Д.;Воронова Л.К. та ін.) ; під ред. Л.К. Воронової.-Х. :."Консум",1998р., с. 87.

3 П.Гега, Л.Доля. основи податкового права: навчальний посібник. - К., "Знання", - 1998р.-с.235

4 В.В.Лисенко "Організація та проведення документальних перевірок, дотримання юридичними і фізичними особами податкового законодавства"- Науковий вісник, УФЕІ, №1 1999р.

5 Проект Податкового кодексу України

6 "Порядок проведення оперативних перевірок і розгляду матеріалів до них" затверджений розпорядженням ДПА України від 25 09 98р.

7 Фінансове право: Хрестоматія. Посібник для студентів юридичних Вузів та факультетів. - К.:Вілбор,1998.-с.246.

8 Проект Податкового кодексу від 16 червня 2000р. №34-2222/4

9 Виявлення правопорушень в сфері оподаткування. - К.:Фенікс.-1999.- с.74.

10 "Фундаментальні аспекти ефективної податкової системи" Нортон Л. Стюбен. Вісник Державної податкової служби. №7 лютий 2000р.

11 Указ Президента від 23 липня 1998р. №817/98 "Про деякі заходи з делегування підприємницької діяльності".

12 Журнал "Баланс", №14 (191), 6 квітня 1998р. Інструкція затверджена наказом ДПІ України, №28, 20 квітня 1995р., зі змінами та доповненнями, внесеними наказом ДПА України №151 від 27 травня 1997р., наказом ДПА №99 від 07.03.98р.

13 Вісник Державної податкової служби.,1999р.

14 Кодекс про адміністративні правопорушення України.

15 Виявлення правопорушень в сфері оподаткування.:К.-Фенікс.-1999-с.76.

16 Виявлення правопорушень в сфері оподаткування. - с.78.

17Нормативні акти з фінансів, податків, страхування та бухгалтерського обліку №3(28) лютий 1999р. Порядок застосування непрямих методів визначення обсягу операцій, що обкладаються податком на додану вартість, затверджений Постановою КМУ від 18 грудня 1998р. №1997.

18 Нормативні акти з фінансів, податків, страхування та бухгалтерського обліку №3(28) лютий 1999р. Порядок застосування непрямих методів визначення обсягу операцій, що обкладаються податком на додану вартість, затверджений Постановою КМУ від 18 грудня 1998р. №1997

19 п.9 Порядку застосування непрямих методів визначення обсягу операцій, що обкладаються податком на додану вартість, затвердженого Постановою КМУ від 18 грудня 1998р. №1997.


 
 

Цікаве

Загрузка...