WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБухгалтерський облік, Податки → Оподаткування доходiв фiзичних осiб - Дипломна робота

Оподаткування доходiв фiзичних осiб - Дипломна робота

Нарахування, утримання й перерахування до бюджету прибуткового податку здійснюється підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності та фізичними особами – суб'єктами підприємницької діяльності, які провадять виплати доходів.

Протягом року прибутковий податок обчислюється із суми місячного сукупного оподатковуваного доходу за ставкою, визначеною відповідно до шкали.

Для громадян, які мають право на одержання передбачених чинним законодавством пільг, сума місячного сукупного оподатковуваного доходу зменшується на розмір цих пільг. Пільги надаються на підставі документів, які підтверджують право громадянина на одержання цих пільг. Так, відповідно до статті 6 Декрету, сукупний оподатковуваний доход зменшується на суму, яка не перевищує за кожен повний місяць, протягом якого одержаний доход, неоподатковуваного мінімуму. Сукупний доход додатково зменшується на суму,що не перевищує за кожен повний місяць, протягом якого одержаний доход, неоподатковуваного мінімуму одному з батьків на кожну дитину віком до 16 років, якщо місячний сукупний оподатковуваний доход не перевищує розміру десяти неоподатковуваних мінімумів. Сукупний оподатковуваний доход зменшується до 5 та до 10-ти неоподатковуваних мінімумів, включаючи розмір відрахувань, наведених вище, за кожний календарний місяць року категоріям громадян, зазначеним у пунктах 3 і 4 статті 6 Декрету.

Крім того, відповідно до Постанови Верховної Ради України " Про деякі питання сплати прибуткового податку з громадян " від 25 квітня 1996 р. Передбачено пільги по прибутковому податку учасникам бойових дій; інвалідам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та особам, на яких поширюється дія Закону України " Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту у межах 15-ти неоподатковуваних мінімумів доходів за кожен повний місяць.

Розглянемо пільги щодо прибуткового податку з громадян, не передбачені Декретом Кабінету Міністрів України " Про прибутковий податок з громадян ". Відповідно до пункту 5 статті 6 цього Декрету Кабінету Міністрів України своїми постановами може надавати додаткові пільги щодо прибуткового податку з громадян. Так, Постановою Кабінету Міністрів України " Про додаткові пільги щодо прибуткового податку з громадян " від 28 травня 1994 р. №336 з 1 квітня 1994 р. від оподаткування прибутковим податком звільняються одержані громадянами суми грошової допомоги, які виплачуються відповідно до ч.5 статті 37 Закону України "Про державну службу ". Цим пунктом передбачено виплату державним службовцям при виході на пенсію за наявності стажу державної служби не менш як 10 років грошової допомоги в розмірі 10-ти місячних посадових окладів. Постановою Кабінету Міністрів України "Про ставки оподаткування доходів працівників, зайнятих на підземних роботах у вугільній і гірничодобувній промисловості, і зменшення податку багатодітним сім'ям " від 23 липня 1993 року №470 визначено, що заробітна плата та інші доходи працівників, зайнятих на підземних роботах у вугільній та гірничодобувній промисловості, оподатковується прибутковим податком за місцем основної роботи за ставкою 10%. Крім того, для робітників, службовців та прирівняних до них щодо оподаткування громадян, які мають на утриманні трьох і більше дітей віком до 16 років, сума прибуткового податку зменшується на 50% одному з батьків. Постановою Кабінету Міністрів України "Про звільнення від оподаткування прибутковим податком Державних премій України" від оподаткування прибутковим податком звільнена грошова частина одержаних Державних премій України в галузі науки і техніки, Державних премій України імені Т. Шевченка, Державних премій України з архітектури.

У деяких випадках Верховна Рада України своїми постановами вводить додаткові пільги щодо прибуткового податку з громадян.

Органи місцевого самоврядування базового рівня, враховуючи матеріальний стан, мають право додатково зменшувати сукупний оподатковуваний доход окремих громадян або звільняти від сплати податку в календарному році.

Що стосується встановлених Декретом пільг, то вони поширюються на доходи, одержані за основним місцем роботи. За наявності у громадян права на пільги по кількох підставах йому надається тільки одна з них за його вибором.

По закінченні календарного року визначаються сума сукупного річного оподатковуваного доходу і прибутковий податок з нього, який розраховується виходячи із середньомісячного доходу з урахуванням сплаченого (утриманого) протягом року податку з місячних доходів. Обчислення податку й перерахунок проводяться підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами-суб'єктами підприємницької діяльності до 1 лютого року, наступного за звітним, а до 15 лютого ці відомості подаються до податкових органів за місцем проживання платника (у формі довідки Ф.№3, наведеної у додатку 8). Прибутковий податок утримується в такому порядку. З працівників, прийнятих на роботу, податок із сукупного доходу за перший місяць утримується із виплат за першу половину наступного місяця. Надалі заробіток може виплачуватися один чи два рази на місяць. У першому випадку прибутковий податок утримується при виплаті заробітку за поточний місяць, а в другому – при виплаті заробітку за другу половину поточного місяця.

Якщо працівник працював не повний місяць ( менше 15 календарних днів) і подав заяву про звільнення з роботи, прибутковий податок з виплачуваних у цьому місяці доходів утримується без застосування не оподаткованого мінімуму і пільги на дітей, про що зазначається у довідці про виплачені доходи і утримані податки ( Ф.№3, додаток 8).

Ці пільги повинні бути надані працівнику за новим місцем роботи, якщо кількість відпрацьованих днів за попереднім і новим місцем роботи у місяці звільнення перевищує 15 календарних днів.

При звільненні протягом року з основного місця роботи ( служби, навчання) бухгалтерія підприємства, установи, організіції повинна скласти остаточний розрахунок за відпрацьований період та видати громадянину довідку за формою №3 ( див. додаток 8).

У довідці відображаються суми сукупного доходу, нарахованого в поточному році, та утриманого податку, а також склад наданих пільг. Цю довідку громадянин зобов 'язаний подати до бухгалтерії за новим місцем роботи.

Після закінчення календарного року перерахунок податку із сукупного річного доходу провадиться за новим місцем роботи з врахуванням одержаних доходів і утриманих податків за попереднім місцем роботи.

Особливості також має утримання прибуткового податку, коли працівник іде у відпустку. Прибутковий податок утримується окремо із заробітку за минулий місяць ( якщо до часу, коли працівник іде у відпустку, цей податок ще не було утримано ) й окремо з відпускної суми і заробітку за поточний місяць, якщо працівник перебуватиме у відпустці до кінця місяця. Із суми відпускних, які припадають на неповний наступний місяць, при виході у відпустку податок не утримується. Податок з цих сум утримується після повернення з відпустки за сукупністю із заробітком за весь даний місяць у загальному порядку.

В аналогічному порядку утримується податок із сум, виплачуваних працівникам із джерел соціального страхування за тимчасовою непрацездатністю. Сукупний оподатковуваний дохід для обчислення прибуткового податку визначається у гривнях, соті частини гривні ( від 1 коп. до 99 коп. включно ) не враховуються.


 
 

Цікаве

Загрузка...